Քաղաքական 15:36 02/12/2017 Հայաստան
ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և  մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության թիմը նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 1-ն այցով եղել է Երևանում՝  ներկայացնելով  ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ / ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցը:
ԵԱՀկ պաշտոնական էջի փոխանցմամբ, զեկույցում ներկայացված եզրակացություններն ու առաջարկություններն ուսումնասիրվել են Ազգային ժողովի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, քաղաքական կուսակցությունների, պետական մարմինների, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ու քննարկումների ժամանակ:
ԺՀՄԻԳ-ի խումբը ներկայացրել է հետագա համագործակցության համար հնարավոր ոլորտները և  շահագրգիռ մարմինների համար առաջարկել հստակ քայլեր՝ առաջարկություններ ներկայացնելու համար:
Ընտրական գործընթացների նկատմամբ հասարակության վստահության ամրապնդման նպատակով ԺՀՄԻԳ-ի թիմը ուշադրություն է հրավիրել ձայներիի գնման և պետական ռեսուրսների չարաշահման խնդիրների լուծման առաջարկությունների վրա:
Զեկույցը, ի թիվս այլ բաների, առաջարկում է ընդգրկուն ընտրական բարեփոխումներ իրականացնել օրենքի մնացած բացթողումներն ու  երկիմաստ դրույթների խնդիրը լուծելու համար, որոնք վերաբերում են քարոզչությանը, քարոզչության ֆինանսավորմանը, բողոքարկման իրավունքին ու ժամկետներին:
ԺՀՄԻԳ-ը նշել է, որ հետագայում անհրաժեշտ են  ջանքեր գործադրվեն՝  հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի սահմանափակումների վերացման և քվեարկության հասանելիության բարձրացման համար, ինչպես նաև ընտրական գործընթացներում կանանց մասնակցության ընդլայնման ու ընտրական վարչարարության արդյունավետության բարձրացման համար:
Գրասենյակը  կոչ է արել իշխանությանը ցուցաբերել քաղաքական կամք ընտրողների նկատմամբ կիրառվող բոլոր տեսակի ճնշումների, խոչընդոտների  դեմ եւ հրապարակայնորեն հանդես գալ ձայների առք ու  վաճառքի դեմ:
ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների բաժնի ղեկավար Ալեքսանդր Շլուկը հայտարարել է, որ գրասենյակը պատրաստակամ է աջակցել ներկայացված առաջարկությունների իրականացմանը:

Politics 18:13 02/12/2017 Armenia
A team from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) visited Yerevan from 29 November to 1 December 2017 to present the final report of OSCE/ODIHR election observation mission for the 2 April parliamentary elections in Armenia.
As the organization reported in a press statement, the report’s findings and recommendations were explored during meetings and discussions with representatives of the National Assembly, Central Election Commission, political parties, state authorities, civil society and the international community. The ODIHR team outlined potential areas for further co-operation and proposed concrete steps that can be taken by various stakeholders to address the recommendations.
According to the source, the ODIHR team drew attention to priority recommendations aimed at addressing persisting issues of vote-buying and abuse of state resources with a view to strengthening public confidence in the electoral process.
The report recommends, among other things, undertaking inclusive and timely electoral reforms to address remaining gaps and ambiguities in the law, including with regard to campaigning, campaign finance regulations, the right to appeal and deadlines for filing complaints. ODIHR noted that further efforts are needed to remove restrictions on the suffrage rights of persons with disabilities and enhance their access to voting procedures, to increase women’s participation in elections and enhance the effectiveness of election administration.
The majority of ODIHR interlocutors highlighted the need to address the lack of public trust in the electoral process in Armenia and called on the political establishment to demonstrate political will against all forms of pressure on voters and publicly discourage the buying and selling of votes.
“While acknowledging stakeholders’ willingness to engage in a meaningful process to implement the electoral recommendations, broad and inclusive consultation is needed for a successful reform process,” said Donald Bisson, Deputy Head of the ODIHR election observation mission, during the visit.
“ODIHR stands ready to offer its support in implementing the recommendations, including through a review of amendments to electoral legislation, advice on good practices and matters of technical implementation,” said Alexander Shlyk, Head of the ODIHR Elections Department.