Քաղաքական 12:53 07/12/2017 Արցախ
Արցախյան հարցով բանակցություններում հայկական կողմի դիրքերն ամրապնդվում են: Սա ակնհայտ է հատկապես ԵՄ-ի հետ նոր համաձայնագրի ստորագրումից հետո: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այսօր այս մասին ասաց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին Վիեննայում կայացած Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպմանը:
«Ինչպես հիշում ենք, ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումով անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորմանը: Իսկ անդրադարձում հստակ նշվում էր, որ խնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ, ինչպես նաև միջազգային երեք իրավական սկզբունքների զուգորդմամբ, այն է՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունք, տարածքային ամբողջականության և ուժի ու ուժի սպառնալիքի չկիրառում»,- հիշեցրեց պատգամավորը:
Շիրակ Թորոսյանի խոսքով, սա այն է, ինչ հանդիսացել է Արցախյան հակամարտության հարցում հայկական դիվանագիտության գաղափարական մեխը, սա այն է, ինչն ընկալվում է միջազգային հնարության կողմից, և այն է, ինչն Ադրբեջանը մշտապես փորձում է խեղաթյուրել:
Հանրապետական պատգամավորը միաժամանակ շեշտեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների երեկվա հանդիպումից մեծ ակնկալիքներ չարժե ունենալ:
«Ես թերահավատորեն եմ մոտենում սրան, որովհետև Ադրբեջանը դեռ պետք է մարսի նոր իրավիճակը, իր վրա զգա Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի հետևանքները: Կարծում եմ՝ որոշակի ժամանակ է պետք, որպեսզի միջազգային հանրության ճնշման և հայկական կողմի կարծր դիրքորոշման ներքո Ադրբեջանն աստիճանաբար տեղափոխվի առավել կառուցողական դաշտ»,- նշեց Շիրակ Թորոսյանը՝ հավելելով, որ առայժմ անհնար է հակամարտության կարգավորման շոշափելի արդյունքներ ակնկալել:

Politics 15:06 07/12/2017 NKR
Armenia is strengthening its position in the Nagorno-Karabakh negotiations, which became more evident after Armenia signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with the EU, an Armenian parliamentarian said on Tuesday, commenting on the recent Nalbandian-Mammadyarov meeting.
“As you all know the new Armenia-EU deal also has a section referring to the Artsakh conflict settlement, clearly stating the conflict must have a peaceful settlement through the mediation of the OSCE Minsk Group and upon the basis of three principles of the international law – non-use of force or threat of force, territorial integrity and the peoples' right to self-determination,” Shirak Torosyan, a member of the ruling Republican Party of Armenia told a news conference in Yerevan.
According to the lawmaker, this is what has served as the ideological core of the Armenian diplomacy on the Karabakh settlement process, what is accepted by the international community but constantly undermined by Azerbaijan.
Shirak Torosyan at the same time highlighted not much should be expected from yesterday’s meeting between the Armenian and Azerbaijani foreign ministers.
“I am sceptical of this, since Azerbaijan still needs to stomach the new situation, feeling the effects of the Armenia-EU agreement on itself. I believe it will take some time before Azerbaijan gradually moves to a more constructive field amid the pressures of the international community and tough stance of the Armenian side,” the parliamentarian said, adding currently it is impossible to eye any breakthrough in the conflict settlement process.