Իրավունք 11:20 14/12/2017 Տարածաշրջան
Միջազգային հեղինակավոր «Լրագրողների պաշտպանության կոմիտե» (CPJ) կազմակերպության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2017թ. դեկտեմբերի դրությամբ ողջ աշխարհում 262 կալանավորված լրագրող կա:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, կոմիտեի կողմից հրապարակվող ամենամյա զեկույցում արձանագրվել է, որ ամենից մեծ թվով ազատազրկված լրագրողներ ունեցող 3 երկրներն են Թուրքիան, Չինաստանը և Եգիպտոսը:
Ըստ զեկույցի՝ Թուրքիայում կալանավորված լրագրողների թիվը այս տարի կազմում է 73՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 8-ով: Այնուամենայնիվ, Թուրքիան արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ ամենից շատ բանտարկված լրագրողներ ունեցող երկիրն է ողջ աշխարհում:
«2016թ. թուրքական մամուլի դեմ սկսված ճնշումները հուլիսին տեղի ուենցած հեղաշրջման փորձից հետո ավելի սաստկացան: Պաշտոնյաները որոշ լրագրողների մեղադրել են միայն «Bylock» հաղորդագրությունների փոխանակման հավելվածն օգտագործելու կամ ենթադրաբար գյուլենական կառույցին պատկանող բանկերում հաշվեհամարներ ունենանլու համար», -ասված  է զեկույցում:
CPJ-ի զեկույցի համաձայն՝ ողջ աշխարհում ազատազրկված լրագրողների 74 տոկոսը մեղադրվում է հակակառավարական գործունեություն ծավալելու համար, որոշ մասը՝ հակաահաբեկչական օրենքների շրջանակներում: Նման օրենքների միջոցով, ըստ իրավապահ կառույցի, փորձ է արվում լռեցնել լրագրողների քննադատական խոսքը:
Հավելենք նաև, որ 2017թ. դրությամբ Չինաստանում անազատության մեջ է գտնվում 41, իսկ Եգիպտոսում ՝ 21 լրագրող:

Law 12:13 14/12/2017 Region
The number of journalists imprisoned worldwide hit another new record in 2017, and for the second consecutive year more than half of those jailed for their work are behind bars in Turkey, China, and Egypt, according to a report on press freedom released on Wednesday by the Committee to Protect Journalists (CPJ) watchdog.
In its annual prison census, CPJ found 262 journalists behind bars around the world in relation to their work, a new record after a historical high of 259 last year. The worst three jailers are responsible for jailing 134, or 51 percent of the total, the CPJ official website reported.
Despite releasing some journalists in 2017, Turkey remains the world’s worst jailer for the second consecutive year, with 73 journalists behind bars, compared with 81 last year. Dozens more still face trial, and fresh arrests take place regularly.
According to the report, the crackdown on the Turkish press that began in early 2016 and accelerated after a failed coup attempt that July--which the government blamed on an alleged terrorist organization led by exiled cleric Fethullah Gülen--continued apace in 2017. Authorities accused some journalists of terrorist activity based solely on their alleged use of a messaging app, Bylock, or bank accounts at allegedly Gülenist institutions.
The figures released by the CPJ show the number of journalists behind bars stood at 41 in China, while the imprisoned reporters numbered 21 in Egypt this year.
In Egypt and China, like Turkey, by far the most common type of charge against journalists is anti-state. Globally, 194 journalists, or 74 percent, are imprisoned on anti-state charges. Worldwide, CPJ has found that governments use broad and vaguely worded terror laws to intimidate critical journalists into silence. Legal provisions often conflate coverage of terrorist activity with condoning it.