Իրավունք 11:20 14/12/2017 Տարածաշրջան
Միջազգային հեղինակավոր «Լրագրողների պաշտպանության կոմիտե» (CPJ) կազմակերպության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2017թ. դեկտեմբերի դրությամբ ողջ աշխարհում 262 կալանավորված լրագրող կա:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, կոմիտեի կողմից հրապարակվող ամենամյա զեկույցում արձանագրվել է, որ ամենից մեծ թվով ազատազրկված լրագրողներ ունեցող 3 երկրներն են Թուրքիան, Չինաստանը և Եգիպտոսը:
Ըստ զեկույցի՝ Թուրքիայում կալանավորված լրագրողների թիվը այս տարի կազմում է 73՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 8-ով: Այնուամենայնիվ, Թուրքիան արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ ամենից շատ բանտարկված լրագրողներ ունեցող երկիրն է ողջ աշխարհում:
«2016թ. թուրքական մամուլի դեմ սկսված ճնշումները հուլիսին տեղի ուենցած հեղաշրջման փորձից հետո ավելի սաստկացան: Պաշտոնյաները որոշ լրագրողների մեղադրել են միայն «Bylock» հաղորդագրությունների փոխանակման հավելվածն օգտագործելու կամ ենթադրաբար գյուլենական կառույցին պատկանող բանկերում հաշվեհամարներ ունենանլու համար», -ասված  է զեկույցում:
CPJ-ի զեկույցի համաձայն՝ ողջ աշխարհում ազատազրկված լրագրողների 74 տոկոսը մեղադրվում է հակակառավարական գործունեություն ծավալելու համար, որոշ մասը՝ հակաահաբեկչական օրենքների շրջանակներում: Նման օրենքների միջոցով, ըստ իրավապահ կառույցի, փորձ է արվում լռեցնել լրագրողների քննադատական խոսքը:
Հավելենք նաև, որ 2017թ. դրությամբ Չինաստանում անազատության մեջ է գտնվում 41, իսկ Եգիպտոսում ՝ 21 լրագրող:

Право 11:49 14/12/2017 Регион
Наибольшее количество журналистов находится под стражей в Турции – 73 человека. Это следует из опубликованного в среду доклада Комитета защиты журналистов (CJP).
В тройку «лидеров» также входят Китай (41 человек) и Египет (20 человек).
По данным Комитета по защите журналистов, как передает РИА Новости, в 2017 году установлен новый рекорд по количеству представителей СМИ, заключенных в тюрьмах в разных странах мира. «По состоянию на 1 декабря 2017 года КЗЖ обнаружил в тюрьмах по всему миру 262 журналиста, что является новым «рекордом». В прошлом году в тюрьмах находилось 259 представителей СМИ.
«В справедливом обществе ни один журналист не может сесть в тюрьму за выполнение своей работы и опубликование критических материалов, однако 262 человека платят эту цену», – заявил исполнительный директор КЗЖ Джоэл Саймон.
Он назвал «стыдным тот факт, что второй год подряд за решеткой находится рекордное число журналистов». По его словам, «страны, лишающие журналистов свободы за их публикации, нарушают международное право и должны за это отвечать».
Также в КЗЖ подчеркнули, что три четверти из всех заключенных в мире журналистов «лишены свободы по обвинениям в антигосударственной деятельности».
Также отмечается, что в данный список могли быть не включены репортеры, которые попадали в тюрьмы и выходили на свободу в течение года.