Քաղաքական 17:30 15/12/2017 Հայաստան
Նեղ քաղաքական շահերն առաջ մղելու Ադրբեջանի փորձերը խոչընդոտում են ՍԾՏՀԿ տնտեսական համագործակցությանը. Նալբանդյան
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նախարարական կիևյան խորհրդին Հայաստանն այսօր ստանձնել է կազմակերպության նախագահությունը: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Կիևում մասնակցել է ՍԾՏՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 37-րդ նիստին, որին ներկա են եղել ՍԾՏՀԿ անդամ 12 պետությունների, 13 դիտորդ երկրների և գործընկեր կազմակերպությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։
ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամն Նալբանդյանն իր ելույթում անդարադրձել է ՍԾՏՀԿ օրակարգային հարցերին, կազմակերպության շրջանակներում իրականացվող համագործակցությանը և դրա հեռանկարներին, ՍԾՏՀԿ բարեփոխումներին և կազմակերպության արդյունավետության ամրապնդման նպատակով անհրաժեշտ քայլերին։
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը հանձնառու լինելով Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության ռազմավարական նպատակներին՝ վերահաստատում է իր աջակցությունը կազմակերպության տնտեսական օրակարգին, որն ուղղված է տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը, ինչը բխում է ՍԾՏՀԿ կանոնադրական նպատակներից:
Անդրադառնալով կառույցում Հայաստանի նախագահությանը արտգործնախարար Նալբանդյանը նշել է, Հայաստանը որպես նախագահող երկիր առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում ուշադրության կենտրոնում կպահի ՍԾՏՀԿ տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը և առկա մեխանիզմների միջոցով առաջ կմղի նախագծված օրակարգը:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև հավելել է, որ ՍԾՏՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում որոշ անխոհեմ փորձերը` բարեփոխումների քողի ներքո ներգրավվելու Կազմակերպությունից առանձին ինչ-որ գործողություններում, հակասում են Կազմակերպության կանոնադրությանը, ՍԾՏՀԿ ԽՎ նպատակներին և ընթացակարգերին՝ բացասաբար ազդելով Կազմակերպության հեղինակության վրա:
Արձագանքելով Ադրբեջանի պավիրակության ղեկավարի ելույթին, Հայաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ ՍԾՏՀԿ հարթակն իր նեղ քաղաքական շահերն առաջ մղելուն ծառայեցնելու Ադրբեջանի փորձերը խոչընդոտում են ՍԾՏՀԿ տնտեսական համագործակցությանը և դժվար թե Կազմակերպության շրջանակներում հնարավոր լինի ձեռքբերումներ ակնկալել, եթե այս հարթակը շարունակվի շահագործվել քարոզչության նպատակներով:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ արտգործնախարար Նալբանդյանը շեշտել է. «Հայաստանն իր նախագահության ընթացքում կապավինի այն համատեղ ջանքերին, որոնք միտված են համակողմանի տարածաշրջանային համագործակցության ու տնտեսական փոխկապվածութան առաջմղմանը»:

Политика 18:07 15/12/2017 Армения
Глава МИД Армении: Попытки Баку поставить ОЧЭС на службу политическим интересам Азербайджана торпедируют экономическое сотрудничество
Сегодня в Киеве стартовало 37-е заседание Совета министров иностранных дел Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), которое открыл заместитель министра иностранных дел Украины Василий Боднар. На данном заседании Армения приняла председательство в Организации черноморского экономического сотрудничества
Как передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, глава МИД РА Эдвард Налбандян в своем выступлении обратился к проблемам ОЧЭС, сотрудничеству в рамках организации, реформам по усилению эффективности данной структуры.
Он отметил, что Армения, будучи приверженной стратегическим целям ОЧЭС, подтверждает поддержку экономической повестки организации, нацеленной на расширение регионального сотрудничества, что исходит из уставных целей данной структуры.
Коснувшись председательства Армении в структуре, министр Налбандян отметил, что Армения в качестве председательствующей страны в течение предстоящих 6 месяцев будет держать в центре внимания расширение экономического сотрудничества в регионе Организации черноморского экономического сотрудничества и посредством существующих механизмов будет продвигать очерченную повестку.
Глава армянского внешнеполитического ведомства добавил, что в рамках ПА ОЧЭС некоторые неразумные попытки под видом реформ вовлечься в каких-то отдельных от Организации действиях противоречат уставу структуры, целям и процедурам ПА ОЧЭС, негативно сказываясь на репутации Организации черноморского экономического сотрудничества.
Коснувшись речи главы делегации Азербайджана, глава МИД Армении отметил, что попытки Баку поставить платформу ОЧЭС на службу продвижению своих узких политических интересов препятствуют экономическому сотрудничеству ОЧЭС и вряд ли в рамках Организации можно будет ожидать достижений, если эта платформа и далее будет использоваться в целях пропаганды.
Резюмируя, министр Налбандян подчеркнул: «Армения в ходе своего председательства будет опираться на совместные усилия, нацеленные на продвижение всестороннего регионального сотрудничества и экономического взаимодействия».