Հասարակություն 13:21 20/12/2017 Հայաստան
Արագածոտնի մարզի Կաթնաղբյուր գյուղի կիսակառույցներից մեկն ընթացիկ տարվա գարնանն ընդգրկվել էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողմից իրականացվող՝ բնակարանաշինության 2017 թվականի ծրագրում:
Հայկարամ Բաղդասարյանի ընտանիքի համար այդ հնարավորությունն անակնկալ էր, որի մասին հայտնի դարձավ ուսումնասիրության նպատակով կազմակերպված շրջայցի ընթացքում: Գործընկեր կառույցների աջակցությունը մինչև տարեվերջ տուն ունենալու հեռանկար էր ստեղծել: Շինարար Հայկարամը մենակ չէր մնացել նաև տան կառուցման աշխատանքների ժամանակ: Կամավորության սկզբունքով նրան էին միացել գործընկեր կառույցների աշխատակիցներն ու ղեկավարները: Այսօր արդեն Բաղդասարյանները բնակարանամուտ էին նշում սպասված հյուրերի հետ:
Ընկերությունից մանրամասնում են, քսան տարի առաջ, ընտանիքի նախաձեռնած շինարարությունը պատերից ու ծածկից այն կողմ չէր անցել և կիսակառույց շինությունը տարիներ շարունակ մնացել էր ձյան ու անձրևի տակ: Առօրյա խնդիրներն ու ընտանիքի հոգսը թույլ չէի տվել ավարտել շինարարությունը: Հայկի ընտանիքը՝ կինն ու որդիները, քսան տարի ստիպված են եղել ապրել նախ՝ Հայկի հայրական տանը, ապա՝ վարձով, համագյուղացու կիսավեր բնակարանում: Մեծ որդին՝ Արգիշտին, զինվորական ծառայություն է անցնում Մարտակերտում: Մյուս երկու որդիները դպրոցական են:
«Անցած յոթ ամիսը կյանքիս ամենալարված, բայց նաև ամենաերջանիկ ժամանակահատվածն է եղել: Երկար տարիներ անգամ չէինք կարող երազել տուն ունենալու մասին. դա անիրական էր թվում: Այսօր երջանկությունս անսահման է, իսկ երախտագիտությունս՝ անսպառ: Ամանորի շեմին ընտանիքիս ու ինձ համար սա ամենալավ նվերն էր: Հիմա վստահ կարող եմ ասել, որ զինվոր որդուս արդեն մեր տանը կդիմավորենք»,-ասել է ընտանիքի հայրը՝ Հայկը:
Բնակարանաշինության ծրագրով  ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցության արդյունքում ընթացիկ տարում ավարտին է հասցվել յոթ ընտանիքի կիսակառույց տան շինարարություն: Եվս ութ ընտանիք վերանորոգել, կահավորել կամ ջեռուցման համակարգ է տեղադրել Ռալֆ Յիրիկյանի անձնական ֆինանսավորմամբ:
«Այս ընտանիքը 2017 թվականին իրագործված բնակարանաշինության ծրագրի առաջին շահառուներից է: Հիշում եմ, տանտերերի անակնկալի գալը՝ ծրագրում ընդգրկվելու մասին լուրը լսելով, հիշում եմ նաև վաղվա հանդեպ լավատեսությունը նրանց աչքերում՝ շինարարություն իրականացնելու ընթացքում: Այսօր այս ընտանիքի երազանքն իրականություն է: Ուզում եմ հավատալ, որ այս քարե պատերի պես ամուր է նաև այս ընտանիքի կամքը: Սեփական երկրում ապրելու, ստեղծածը պահպանելու և առաջ գնալու միտքը պետք է կուռ լինի տան հիմքերի պես»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ավարտին է մոտենում մեր համագործակցության հերթական տարին՝ վեց տարվա ընթացքում բարեկեցության պայման ստեղծելով ավելի քան 150 ընտանիքի համար: Սովորաբար, մեր շահառու ընտանիքներն անմիջապես չեն զգում իրենց կյանքում կատարված մեծ փոփոխությունը. լավին սովորելու համար էլ ժամանակ է պետք: Սակայն, տարիների փորձը հերթական անգամ ապացուցում է, որ ծրագրի ավարտից հետո, ժամանակի ընթացքում, ընտանիքն §ուղղում է իր մեջքը¦ և կյանքի նոր մարտահրավերներին դիմակայում բարձր գլխով»,-ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի»  նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

Society 13:27 20/12/2017 Armenia
This spring one of the families having a half-built house in Katnaghbyur village of Aragatsotn region was included in the 2017 housing project financed by VivaCell-MTS and implemented by Fuller Center for Housing Armenia.
The news of being included in the program came as a surprise for Haykaram Baghdasaryan’s family, who learned about it during the study visit of the partners. The support of collaborating parties created a prospect of having a home by the end of the year. Volunteers from the staff members and the heads of the partnering organizations joined Haykaram during the construction, too. Today, the Baghdasaryans were having a housewarming with the awaited guests.
Twenty years ago, the family managed to build only the walls and to install part of the roof decking; the half-built and roofless building remained open to snow and rain for many years. Everyday problems and difficulties didn’t let the family finish the construction works. Haykaram’s family - his wife and their three sons - had to live first at his paternal house, later rent a half-ruined house belonging to a co-villager. Their elder son, Argishti serves in the Armenian army, in Martakert. The other two sons are schoolchildren.
“The past seven months have been both the tensest, and the happiest time of my life. For many years we could not even dream of having a home; it seemed unreal. Today, my happiness is endless. Our family couldn’t wish for more ahead of New Year. Now I can say for sure that we will meet our son at our decent home,” shared the family father, Haykaram.
As a result of the partnership between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia, this year seven families completed the construction of their half-built houses. Eight more families have renovated, furnished or installed heating systems owing to Ralph Yirikian's personal donation.
“This family is one of the first beneficiaries of the housing program implemented in 2017. I remember their astonishment at the news of being included in the program, and I also remember the optimism in their eyes when the construction was underway. The dream of this family is reality today. I want to believe that the will of the family is as strong as these stone walls. The commitment to live in one’s own country, to protect what one has created, and the willingness to move forward have to be as firm as the foundation of this house,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Another year of our cooperation is coming to its end: over six years it has become a pledge of prosperity for more than 150 families. Usually, our beneficiary families do not immediately feel the big change in their lives. Getting used to good takes time, too. However, years of experience prove that after the end of the program, over time, the family straightens its back and faces new challenges of the life with dignity,” Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan said.