Քաղաքական 12:11 09/01/2018 Հայաստան
Նախորդ տարում Հայաստանի կյանքում կարևորությամբ առաջին իրադարձությունը Ղարաբաղի հյուսիսային ճանապարհի շինարարության ավարտն է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ճանապարհը ռազմավարական, ռազմական կարևոր նշանակություն ունի: Երկրորդ կարևոր իրադարձությունն, ըստ նրա, Մեղրիում ազատ գոտու բացման գործընթացն է: Այդ գոտու գործարկումը Հայաստանի դերը աշխարհատնտեսական գործընթացներում կփոխի:
Քաղաքագետի գնահատմամբ՝ խոշոր իրադարձություններից վերջինը ԵՄ հետ համաձայնության ստորագրումն է: Իսկանդարյանը ևս մեկ աննախադեպ իրադարձություն մատնանշեց. 2017-ին Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ քաղաքական ուժերը չբողոքարկեցին ընտրությունների արդյունքները:
Քաղաքագետը կարևորեց այն, որ լուրջ սրացումներ չեղան՝ թե հայ-ադրբեջանական, թե արցախա-ադրբեջանական սահմանին, այսօր սահմանին 2013 թ.-ի վիճակն է: 2018-ից քաղաքագետը հրաշալի և սարսափելի ոչինչ չի սպասում:
Նա անհիմն է համարում լրատվական շրջանակներում պատերազմի հավանականության մասին խոսակցությունները: Իսկանդարյանի խոսքով՝ իրական լայնամասշտաբ պատերազմ չի լինի: Նա հիմքեր չի տեսնում բանակցային գործընթացի առաջընթացի համար, սակայն կարծում է՝ պատերազմ ևս դժվար է կանխատեսել: Այն, թե ինչ վիճակ կլինի սահմանին, ինչ սրացումներ կլինեն, ըստ Իսկանդարյանի, կախված կլինի թե մեծ տերությունների, թե մեր աշխատանքից, թե Ադրբեջանում ներքին իրավիճակից: Քիչ թե շատ խոշոր սրացումներ, սակայն, հնարավոր են:
Ադրբեջանում կայանալիք ընտրությունների ժամանակ սահմանին սրացումները բանախոսը չբացառեց, նրա խոսքով՝ դա փորձված գործիք է, սակայն սրացում կարող է լինել ոչ միայն ընտրությունների ժամանակ, դրանք հարմարեցվում են ինչ-ինչ այցերի հետ, տնտեսական վիճակի դինամիկայի հետ: Քաղաքագետի խոսքով՝ Բաքվի իշխանությունների համար ԼՂ հարցը գործիք է, ուստի ոչ թե՝ պետք է ակնկալել, այլ՝ անպայման սրացում կլինի, հարց է՝ ինչ չափի, որքանով կկարողանանք դրանք սահմանափակել:
Իսկանդարյանը, խոսելով այս տարվանից ակնկալիքներից, չբացառեց, որ Հայաստանին տրվի մանդատ՝ ԵՄ հետ առանց վիզայի ռեժիմի բանակցությունները սկսելու:
ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից քաղաքագետը ակնկալիքներ չունի, նրա խոսքով՝ ԼՂ հարցը այն փուլում չէ, որ ինչ-որ փոփոխություններ ակնկալվեն, հանդիպման թեմաները ԼՂ խնդրի կարգավորմանը չեն վերաբերում, բոլոր հարցերը անվտանգության մասին են, Մինսկի խումբը վաղուց չի զբաղվում հակամարտության կարգավորմամբ, օրակարգում անվտանգության խնդիրն է:
Իրանում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ քաղաքագետը խուսափեց գնահատական հայտնել՝ նշելով, որ մասնագետ չէ, այլ մարդ, ով հետևում է իրադարձություններին, սակայն նշեց՝ Իրանում անկայունությունը Հայաստանի համար սպառնալիք է:

Politics 13:31 09/01/2018 Armenia
The situation around Nagorno-Karabakh is not likely to escalate into full-scale military operations in 2018, an Armenian political expert said on Tuesday.
Speaking at a news conference in Yerevan, Alexander Iskandaryan stated the current developments in the Artsakh peace process rule out any chances of progress, however an all-out war is also not likely, adding the situation on the Karabakh-Azerbaijan line of contact will depend on several factors, namely the activates of both the world powers and Armenia, as well as the developments inside Azerbaijan.
The analyst, however, pointed to the possibility of major flare-ups on the frontline this year.
Iskandaryan did not rule out frontline escalations during the Azerbaijani elections, adding they can also be prompted by certain visits, as well as the economic dynamics.
The analyst highlighted the Nagorno-Karabakh conflict is used as a tool by the Azerbaijani authorities, therefore the escalations are inevitable rather than expected, adding it is a different matter to what extent Armenia will be able to restrain them.
Alexander Iskandaryan does not expect any breakthrough from the meeting scheduled between the Armenian and Azerbaijani foreign ministers, adding the meetings do not focus on the Karabakh conflict settlement, but rather on maintaining security in the region.
Touching upon the major events in Armenia in 2017, the analyst singled out the inauguration of the highway in northern Karabakh, the launch of the Meghri Free Economic Zone as well as the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between Armenia and the European Union.
As an unprecedented event, Iskandaryan named the fact the Armenian political forces refrained from appealing the results of the parliamentary elections for the first time.
He also pointed out the absence of serous escalations on both the Armenia-Azerbaijan and the Karabakh-Azerbaijan contact lines in 2017 as an important fact.