Քաղաքական 11:01 16/01/2018 Հայաստան
Քվեարկության դրվեց «Ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014թ. իրականացված ցեղասպանության դատապարտման մասին» նախագիծը։
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը նշեց, որ գրավոր առաջարկներ է ներկայացրել, սակայն հեղինակներից որևէ մեկը հաշվի չի առել դրանք։
«Ոչ մի ցեղասպանության ճանաչման բանաձևում ճանաչում բառը չի օգտագործվում, մենք շատ երկրների մեղադրում ենք ընտրովի վերաբերմունքի մեջ, մենք էլ նույնը չանենք ու ամբողջությամբ դատապարտենք»,-նշեց նա։
Նախագիծն ԱԺ-ն ընդունեց 91 կողմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Քվերակության դրվեց ՀՀ ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին  և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթեն առաջին ընեթերցմամբ ընդունելու հարցը։
Վարման կարգով «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վարդևան Գրիգորյանը նշեց, որ այս նախագծի հետ կապված իրենց դաշինքը առաջարկություն է ներկայացրել, որը չի ընդունվել, այդ պատճառով էլ իրենք ձեռնպահ են քվեարկելու նախագծին։
Օրինագիծն ընդունվեց 65 կողմ, 1 դեմ, 25 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։
«Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին  և «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցն ընդունվեց 92 կողմ ձայնով։

Политика 11:21 16/01/2018 Армения
Национальное Собрание Армении сегодня, 16 января, продолжило работу третьей сессии: на голосование были вынесены обсуждавшиеся накануне проекты.
В частности, на голосование был вынесен проект Заявления НС РА об осуждении совершенного террористическими группировками на подконтрольной им территории Республики Ирак геноцида езидского народа в 2014 г..
Перед голосованием депутат НС РА от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Самвел Фарманян отметил, что представил письменные предложения, которые не были учтены  авторами проекта.
«Ни в одной резолюции по признанию геноцида слово признание не используется. Мы многие страны обвиняем в избирательном подходе. Не нужно поступать так же», – сказал он.
Проект был принят соотношением голосов 91 «за» и 1 «воздержавшийся».
На голосование был вынесен вопрос принятия в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в Водный кодекс РА. Депутат от оппозиционной фракции «Царукян» Вардеван Григорян отметил, что Блок «Царукян» в связи с данным проектом представил предложение, которое не было принято. Поэтому, как он указал, фракция «Царукян» воздержится при голосовании. Законопроект был принят соотношением голосов 65 «за», 1 «против»  и 25 «воздержавшихся».
Проекты о внесении изменений и дополнений в законы РА «О лицензировании», «О государственной пошлине» были приняты в первом чтении 92 голосами «за».