HRW. ՀՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում դեռևս առկա են բացթողումներ
Human Rights Watch միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել է աշխարհում մարդու իրավունքների վերաբերյալ 2018թ․-ի Համաշխարհային զեկույցը։ 643 էջից բաղկացած Համաշխարհային զեկույցի 28-րդ հրատարակության մեջ HRW-ն դիտարկում է մարդու իրավունքների վիճակն ավելի քան 90 երկրներում:
Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում որպես դրական քայլ նշվում է, որ կառավարությունը 2017 թվականին կարևոր միջոցներ է ձեռնարկել անբուժելի հիվանդություններով տառապող անձանց համար պալիատիվ խնամքի մատչելիության բարելավման ուղղությամբ, իսկ խորհրդարանն ընդունել է ընտանիքում բռնության առաջին օրենքը, սակայն մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում դեռևս առկա են լուրջ բացթողումներ։
Իշխանություններին չի հաջողվել պատասխանատվության ենթարկել 2016 թվականի հուլիսի 1-ին Երևանում ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ անհամաչափ ուժի կիրառման համար պատասխանատու պաշտոնյաներին: Ընտանեկան բռնությունը լուրջ խնդիր է, հազարավոր կանայք ամեն տարի հայտնում են միջադեպերի մասին: Տեղական խմբերը հայտնում են, որ 2017 թվականի ընթացքում սպանվել են առնվազն չորս կանայք նրանց զուգընկերների կամ ընտանիքի անդամների կողմից:
«Չնայած ընտանեկան բռնության վերաբերյալ առկա տագնապալի վիճակագրությանը, Հայաստանում չկա այն քրեականացնող հատուկ օրենսդրական դրույթ և կառավարությունը բավարար քայլեր չի կատարել վերապրածներին պաշտպանելու և աջակցելու համար», - ասել է Human Rights Watch-ի Հարավային Կովկասի տնօրեն Գիորգի Գոգիան, բայց նաև ընդգծել, որ ընտանիքում բռնության մասին վերջերս ընդունված օրենքը մի քայլ առաջ է, սակայն կառավարությունը դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու, որպեսզի կանայք և երեխաները պատանդ չմնան ճնշող և հաճախ կյանքին սպառնացող իրավիճակներում:
Համաշխարհային զեույցի ներածական ակնարկում գործադիր տնօրեն Քենեթ Ռոթը գրել է, որ հանուն մարդու իրավունքների սկզբունքների պայքարող քաղաքական առաջնորդները ցույց են տվել, որ հնարավոր է սահմանափակել ավտորիտար պոպուլիստական օրակարգը: Մոբիլիզացված հանրության և արդյունավետ բազմակողմանի դերակատարների հետ համախմբման պարագայում, այդ առաջնորդները ցույց տվեցին, որ մարդու իրավունքներին հակադրվող իշխանությունների առաջխաղացումն անխուսափելի չէ։
Human Rights Watch-ը Հայաստանում արձանագրել է նաև այլ լուրջ մտահոգություններ մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ, ներառյալ սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության հիմքով բռնությունը և խտրականությունը: Որպես դրական քայլ է դիտվում այն, որ կառավարությունն արմատապես վերանայեց  կյանքին սպառնացող հիվանդություններ ունեցող հիվանդների համար օփիոիդային ցավազրկող դեղորայքի նշանակումն ու հասանելիությունը կարգավորող խրթին համակարգը:
Նշվում է, որ Հայաստանի իշխող կուսակցությունը գերակայեց 2017 թվականի խորհրդարանական և տեղական ընտրություններում: Միջազգային դիտորդները եզրակացրեցին, որ ապրիլի խորհրդարանական ընտրությունները «լավ էին կազմակերպված», սակայն «ստվերվեցին ընտրակաշառքների և քաղծառայողների ու մասնավոր ընկերությունների աշխատողների վրա ճնշումների մասին արժանահավատ տեղեկություններով», և չկարողացան բարելավել հանրության վստահությունը երկրի ընտրական համակարգի նկատմամբ:
Ըստ Human Rights Watch-ի, կառավարությունը չի կարողացել լիարժեք հաշվետվողականություն ապահովել հուլիսի 20-ին Երևանում բողոքի ցույցերի ժամանակ հիմնականում խաղաղ ցուցարարների և լրագրողների դեմ ոստիկանության կիրառած բռնությունների համար: Ոստիկանության որոշ ծառայողների նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական պատասխանատվություն, սակայն որևէ պաշտոնյայի որևէ մեղադրանք չի առաջադրվել, չնայած կիրառված որոշ մեթոդների ծանրությանը: Միևնույն ժամանակ, իշխանությունները քննություն են իրականացրել բողոքի ակցիաների մասնակիցների և ղեկավարների նկատմամբ` առնվազն 22 անձանց դատապարտելով զանգվածային անկարգությունների ընթացքում բռնություններ կիրառելու և լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը միջամտելու մեղադրանքով:
«Իշխանությունները նաև արդյունավետ քննություն չեն իրականացրել հունիսին Երևանի դատարանի շենքում ոստիկանության կողմից չորս անձանց ենթադրյալ ծեծի ենթարկելու առթիվ: Նրանք այն 32 անձանցից էին, ովքեր դատվում էին 2016 թվականի հուլիսին Երևանի ոստիկանության գնդի զինված գրավման ընթացքում ենթադրյալ հանցագործությունների կատարման համար։ Անձինք հայտարարել են, որ ոստիկանությունը ծեծի է ենթարկել նրանց նկուղում գտնվող պահման խցերում: Ծեծին ենթադրաբար մասնակցած որոշ ոստիկաններ շարունակել են ծառայություն իրականացնել դատարանի դահլիճում դատավարության ընթացքում:
Հաշմանդամության կամ աղքատության պատճառով բնակելի հաստատություններում տեղակայված հազարավոր երեխաներ մատնվել են անուշադրության գերբնակեցման պատճառով: Թեև իշխանությունները որոշ հաստատություններ վերափոխել են համայնքային աջակցության կենտրոնների, գործընթացը չի ընդգրկել բոլոր հաստատությունները, որտեղ բնակվում են հաշմանդամություն ունեցող երեխաներ: Հաշմանդամություն ունեցող երեխաները հաճախ անորոշ ժամկետով մնում են հաստատություններում որպես չափահասներ, զրկված իրենց գործունակությունից: Ֆիզիկական խոչընդոտները և խելամիտ հարմարեցումների բացակայությունը համայնքային դպրոցներում, հաճախ սահմանափակում են հաշմանդամություն ունեցող երեխաների կրթության հնարավորությունը կամ թողնում նրանց առանց կրթության»,- ասվում է զեկույցում:

20:16 19/01/2018 Armenia
HRW: Despite important steps by the government serious gaps still in human rights protection in Armenia
The Armenian government made important steps to improve access to palliative care for people with life-threatening illnesses in 2017 and parliament passed a law on violence in the family, but serious gaps in human rights protection persist, Human Rights Watch said today in its World Report 2018.
The authorities failed to bring to justice officials responsible for excessive use of force against protesters and journalists in Yerevan during July 2016 protests. Domestic violence is a serious problem, with thousands of women reporting incidents annually. Local groups reported at least four women killed by their partners or family members in 2017.
“Despite alarming statistics on domestic violence, the Armenian government hasn’t done enough to protect and support survivors,” said Giorgi Gogia, South Caucasus director at Human Rights Watch. “The recent law on family violence is a step forward, but the government still has a long way to go to ensure that women and children aren’t trapped in abusive and often life-threatening situations.”
In the 643-page World Report, its 28th edition, Human Rights Watch reviews human rights practices in more than 90 countries. In his introductory essay, Executive Director Kenneth Roth writes that political leaders willing to stand up for human rights principles showed that it is possible to limit authoritarian populist agendas. When combined with mobilized publics and effective multilateral actors, these leaders demonstrated that the rise of anti-rights governments is not inevitable.
Human Rights Watch identified other serious human rights concerns in Armenia, including violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity. In a positive step, the government overhauled the onerous system for prescribing and accessing opioid pain medications for patents with life-threatening illnesses.
Armenia’s ruling party dominated parliamentary and municipal elections in 2017. International observers concluded that the April parliamentary elections “were well administered,” but the polls were “tainted by credible information about vote-buying, and pressure on civil servants and employees of private companies,” and failed to improve public confidence in the country’s electoral systems.
The reports next says the government has failed to ensure full accountability for police violence against largely peaceful protesters and journalists during protests in Yerevan in July 2016. Some police officers faced disciplinary action, but no criminal charges were pursued against any officials, despite the gravity of some of the force used. At the same time, authorities prosecuted protest participants and leaders, convicting at least 22 people on charges of using violence during mass disorder and interfering with the work of a journalist.
The authorities also did not effectively investigate the alleged police beating of four men in the court building in Yerevan in June. They were among 32 men facing trial for alleged crimes committed during the July 2016 armed takeover of a Yerevan police station. The men said police beat them in basement holding cells. Some officers alleged to have participated in the beatings remained on duty in the courtroom during the trial.
According to the source, thousands of children placed in residential institutions due to disability or poverty faced neglect due to overcrowding. While the authorities have transformed some of the institutions into community support centers, the process has not included all institutions with children with disabilities. Children with disabilities frequently remain in institutions as adults indefinitely, stripped of their legal capacity. Physical barriers and lack of reasonable accommodations at community schools often leave children with disabilities with little or no education.