Հասարակություն 13:00 24/01/2018 Աշխարհում
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Եվրոպայի խորհրդում է, որտեղ նախագահը կհանդիպի ԵԽ ղեկավարության հետ, ինչպես նաև ելույթ կունենա ԵԽԽՎ-ում ու կպատասխանի պատգամավորների հարցերին։
Այցի շրջանակներում տեղի կունենա Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի կողմից արված նվերի՝ խաչքարի, բացումը։
Այս խաչքարը Հայաստանը նվերն է Եվրոպայի խորհրդին՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ուժի մեջ մտնելու 65-ամյակի կապակցությամբ։ Հայկական խաչքարը տեղադրված է Եվրոպայի խորհդի անմիջապես դիմացը։
Խաչքարի հեղինակն է Արտակ Համբարձումյանը։ Այն 17-րդ դարի խաչքարի կրկնօրինակ է։
Նշենք, որ սա Հայաստանի կողմից  Եվրոպայի խորհրդին երրորդ նվերն է։ ԵԽ տարածքում հուշանվերի տեղադրման համար անհրաժեշտ է լինում ԵԽ բոլոր անդամ երկրների համաձայնությունը կամ գոնե դեմ չլինելը։
Ինչպես Ստրասբուրգից հայտնում է Panorama.am-ի լրագրողը, խաչքարի բացումը կկատարեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը։

Политика 13:36 24/01/2018 Армения
Прибывший с рабочим визитом во Францию президент Армении Серж Саргсян сегодня, 24 января,  находится в Совете Европы в Страсбурге: здесь глава армянского государства встретится с руководством СЕ, а также выступит с речью на зимней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и ответит на интересующие депутатов вопросы.
В рамках визита состоится церемония открытия хачкара (крест-камня) – подарка Армении Совету Европы.
Данный хачкар – подарок Армении Совету Европы по случаю 65-летия со дня вступления в силу Конвенции о защите прав человека и основных свобод (также известная под неофициальным названием Европейская конвенция по правам человека).
Армянский хачкар установлен непосредственно перед Советом Европы.
Автор хачкара, который является копией хачкара 17-го века, – скульптор Артак Амбарцумян.
Отметим, что это уже третий подарок Армении СЕ. Для их установления на территории СЕ необходимо согласие стран-членов Совета Европы или хотя бы их нейтральная позиция.
Хачкар откроют президент Армении Серж Саргсян и Генеральный секретарь Совета Европы  Турбьёрн Ягланд.