Քաղաքական 16:17 29/01/2018 Արցախ
Հայտնի է՝ ինչ պատճառներով է Ադրբեջանը շահարկում ՌԴ- կողմից իրեն զենք մատակարարելու հարցը. Նալբանդյան
Հայտնի է, թե ինչ պատճառներով է Ադրբեջանը հատուկ շեշտադրումներով շահարկում Ռուսաստանի կողմից իրեն զենք մատակարարելու հարցը: Հայաստանն իր հերթին անում է  հնարավորը, որպեսզի ռազմական հավասարակշռությունը պահպանվի՝ ներառյալ օգտագործելով այն հնարավորությունները, որոնք բխում են ՌԴ-ի հետ մեր դաշնակցային հարաբերություններից: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«2010 թվականին ստորագրվեց այսպես կոչված հինգերորդ արձանագրությունը՝ կից այն պայմանագրին, որը վերաբերում էր ռուսական բազայի ներկայությանը ՀՀ տարածքում: Այդ արձանագրությամբ որշ փոփոխություններ մտցվեցին հիմնական փաստաթղթի մեջ, որոնք վերաբերվում էին  նրան, որ ՀՀ զինված ուժերի հետ միասին՝ Ռուսաստանը պարտավորվում է ստանձնել մեր անվտանգության դերակատարությունը և պարտավորությունը՝ Հայաստանին տրամադրել ժամանակակից զենք և սպառազինություն»,- ասաց նախարարը:
Նալբանդյանի խոսքով, ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը կայունացնող դերակատարություն ունի անվտանգության պահպանման գործում՝ ոչ միայն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր, այլ նաև որպես տարածաշրջանային կարևոր գործոն:

Политика 17:00 29/01/2018 Армения
Глава МИД Армении: Причины спекуляций Азербайджана вокруг поставок Россией вооружения Баку прекрасно известны
Известно, по каким причинам Азербайджан спекулирует на вопросе поставок Россией вооружения Баку. Армения, в свою очередь, делает все возможное для сохранения военного баланса, в том числе использует возможности союзнических отношений с РФ. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Министр Налбандян также напомнил о подписании в 2010 году Протокола номер 5 между Российской Федерацией и Республикой Армения, касающегося  нахождения российской военной базы на территории Республики Армения. Данным протоколом были внесены изменения в основной документ, согласно которым Россия взяла на себя функции по обеспечению безопасности Армении, вместе с вооруженными силами РА.
Кроме того, подчеркнул Налбандян, в рамках положений упомянутого соглашения Россия обязалась предоставлять Армении доступ к современному вооружению.
По словам Налбандяна, очевидно, что  РФ играет стабилизирующую роль в контексте безопасности – не только как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, но и как важный региональный актор.