Քաղաքական 12:41 01/02/2018 Հայաստան
Գործադիրն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, որն օրենքով սահմանված կարգով կներկայացվի ԱԺ:
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը ներկայացնելով նախագիծը` նշեց, որ կառավարությունը կազմված է լինելու վարչապետից, առաջին փոխվարչապետից, երկու փոխվարչապետներից և նախարարներից: Ըստ նրա՝ կառավարությունը համարվելու է կազմավորված, եթե նշանակվել են կառավարության անդամների առնվազն 2/3-ը:
Ըստ Դավիթ Հարությունյանը՝  կառավարության կառուցվածքում ընդգրկվելու են 18 նախարարություններ. «Օրենքում նախատեսում ենք հավելվածի տեսքով նրանց գործունեության հիմնական ոլորտները, հակառակ դեպքում ուղղակի անունների թվարկումը կարծում ենք օրենքը կդարձներ ավելի թերի»:
Բացի այդ, ըստ նրա, սահմանում են կառավարության անդամի կողմից նոր՝  երդում տալու պահանջը, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պատգամավորները, դատական իշխանության ներկայացուցիչները տալիս են երդում:
Սահմանվել են նաև այն դեպքերը, որոնց պարագայում վարչապետը պարտավոր է ներկայացնել հրաժարական:
Անդրադառնալով կառավարության նիստերին՝ Դավիթ Հարությունյանը հայտնեց, որ օրենքով սահմանվել է՝  կառավարության նիստերը դռնփակ կանցկացվեն: Նախարարի խոսքերով՝  աշխարհում բոլոր երկրների կառավարություններն իրենց նիստերը գումարում են դռնփակ, և միայն այն դեպքում, երբ անհրաժեշտ է հանրությանը տեղեկացնել որոշակի հարցի վերաբերյալ՝ վարչապետի որոշումներով  կառավարության նիստերի  մի մասը կանցկացվի դռնբաց:
Այդուհանդերձ, ըստ նրա, կառավարության գործունեության թափանցիկությունն ապահովելու համար նախատեսվում է, որ վարչապետը պարտավոր է ապահովել հանրությանը կառավարության գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանցումը:

Политика 13:27 01/02/2018 Армения
На заседании правительства Армении в четверг, 1 февраля, одобрен проект закона РА «О структуре и деятельности правительства Республики Армения». Законопроект в предусмотренном законом порядке будет направлен в Национальное Собрание Армении.
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян, представляя проект закона, отметил, что, в соответствии с законопроектом, в состав правительства войдут: премьер-министр, первый вице-премьер-министр, 2 вице-премьера, министры.
По словам Давида Арутюняна, в состав правительства войдут 18 министерств. «В законе планируем в виде приложения представить основные сферы их деятельности», – указал он.
Кроме того, присягу должны приносить и члены правительства – с учетом того, что присягу приносят депутаты, представители судебной власти.
Кроме того, новый законопроект устанавливает, в каких случаях премьер-министр Армении подает в отставку.
Что касается заседаний правительства, Давид Арутюнян сообщил, что законопроектом устанавливается – заседания кабмина будут проходить за закрытыми дверями. По его словам, подобная практика существует во всем мире. И лишь когда возникает необходимость об уведомлении общества по  конкретному вопросу, решением премьер-министра часть заседания кабмина проводится в открытом режиме.
При этом, как отметил Д.Арутюнян, для обеспечения прозрачности деятельности правительства законопроектом предусматривается представление общественности информации о деятельности правительства.