Տնտեսություն 15:23 05/02/2018 Հայաստան
Երևանում այսօր մեկնարկեց «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը, որը կազմակերպվել է Հայաստանի զարգացման հիմադրամի նախաձեռնությամբ:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի  նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի պաշտոնական այցի շրջանակում կազմակերպված գործարար հանդիպմանը երկու երկրներից մասնակցում է 35 գործարար, որոնք ներկայացնում են դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գինեգործության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները:
ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը  բացմանը արգասաբեր աշխատանք մաղթեց գործարարներին՝ նշելով, որ եթե քննարկումները  լինեն առարկայական, ապա դա հնարավորություն կտա ուսումնասիրելու բոլոր այն առավելությունները, որոնք ընձեռում են համապատասխանաբար երկու երկրների տնտեսությունները:
Նրա խոսքով՝  Շվեյցարիան հասել է մեծ հաջողությունների գիտության, արդյունաբերության և  այլ ոլորտներում, սակայն Հայաստանը նույնպես շատ առաջարկներ ունի շվեյցարացի գործընկերներին: «Հայաստանն ունի հարուստ պատմություն, հետաքրքիր ռազմավարական դիրք, ինչպես նաև ունի արտոնյալ առևտրային  ռեժիմներ, որոնք երկրին տալիս են մեծ առավելություններ: Հուսով ենք, որ այս քննարկումների արդյունքում նոր գործարար ծրագրեր ի հայտ կգան»,- ասաց փոխվարչապետը:
Շվեյցարիայի ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը նշեց, որ վերջին տարիներին հայ-շվեյցարական տնտեսական հարաբերությունները խորացել են, դա երևում է նաև 2017 թվականի վիճակագրությունում:
Նրա խոսքով՝ առաջին անգամ Հայաստան է այցելել 10 տարի առաջ, և այսօր տեսնում ու գնահատում է այն դրական տնտեսական շարժը, որ կա Հայաստանում: «Այն պետք է թույլ տա, որպեսզի երկրում լինի տնտեսական այնպիսի վիճակ, որ բնակչությունը մնա Հայաստանում»,- ասաց Դոմինիկ դե Բումանը ՝ հավելելով, որ դրա համար անհրաժեշտ է զարգացնել արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, վերականգնվող էներգիան:
Հայաստանի զարգացման հիմադրամի տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանն էլ նշեց, որ ամիսներ առաջ ստեղծվել է Հայ-շվեյցարական առևտրային պալատը և հույս ունեն, որ այն կնպաստի երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացմանը:
Նրա նաև ասաց, որ 2017-ին 2016 թ-ի համեմատ Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև առևտրաշրջանառությունը զգալի աճ է գրանցել՝ շուրջ 3,5 անգամ: Ներկայումս համագործակցությունն իրականացվում է ժամագործության, գյուղատնտեսության  բնագավառներում: «Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի և ակնկալում ենք, որ լիարժեքորեն կօգտագործվի տնտեսական համագործակցության համար առկա հնարավորությունները»,- ասաց Արմեն Ավակ Ավակյանը:

Экономика 16:08 05/02/2018 Армения
В Ереване сегодня стартовала деловая встреча «Армения-Швейцария», которая организована по инициативе Фонда развития Армении – в рамках официального визита в республику председателя Национального Совета Швейцарской  Конфедерации Доминика де Бюмана.
Во встрече от двух стран принимают участие 35 предпринимателей, представляющих сферы информационных технологий, виноделия, туризма, транспорта, фармацевтики.
По словам вице-премьер-министра, министра международной экономической интеграции и реформ  Ваче Габриеляна, если обсуждения будут предметными, это позволит изучить преимущества, предоставляемые экономиками двух стран.
Как он указал,  Швейцария достигла больших успехов в науке, промышленности и других сферах. Он заверил при этом, что и Армении есть что предложить Швейцарии: «У Армении богатая история, интересное стратегическое положение и льготные торговые режимы. Все это дает стране большое преимущество. Надеемся, что по итогам обсуждений появятся новые бизнес-программы».
Председатель НС Швейцарии в свою очередь отметил, что в последние годы армяно-швейцарские экономические отношения углубились, это видно из статистики за 2017 год.
По его словам, впервые он посетил Армению 10 лет назад, и сегодня видит и оценивает позитивный экономический сдвиг в республике.
«Подобные позитивные экономические сдвиги обеспечат в Армении экономическую ситуацию, которая снизит уровень эмиграции», – отметил Доминик де Бюман.
Он также добавил, что для этого необходимо развивать сферы промышленности, сельского хозяйства и возобновляемой энергетики.
Директор Фонда развития Армении Армен Авак Авакян в свою очередь отметил, что месяцами ранее была создана Армяно-швейцарская торговая палата, он также выразил надежду, что данная структура поспособствует расширению и углублению экономического сотрудничества между двумя странами.
Армен Авак Авакян отметил также, что в 2017 году, по сравнению с 2016 годом, между Арменией и Швейцарией зафиксирован ощутимый рост объема торгового оборота– на 3,5%.
На данный момент сотрудничество осуществляется в сферах производства часов и сельского хозяйства.
«У Армении и Швейцарии существует огромный потенциал для дальнейшего развития сотрудничества, и мы ожидаем, что в полном объеме будут использованы возможности также в сфере экономического сотрудничества», – отметил Армен Авак Авакян.