Հասարակություն 13:31 06/02/2018 Հայաստան
Ջրային պաշարների կուտակման առումով տարին բարենպաստ չէ, սակայն այս պահի դրությամբ Սևանից լրացուցիչ ջուր բաց թողնելու մասին որևէ խոսակցություն չկա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը։
«Եղանակը խոստումնալից չէ, եթե այսպես շարունակվի, ապա անփուսափելի է Սևանից հավելյալ ջրի բացթողումը։ Իհարկե մենք հույս ունենք, որ անձրևներ կլինեն»,- նշեց Ջրպետկոմի նախագահը։ Նա նաև ասաց, որ Հիդրոմետ ծառայությունից հայտնել են՝  փետրվարի երկրորդ կեսին, մարտին լինելու է անձրևաշատ, ինչը, բնականաբար, թույլ կտա մեղմել իրավիճակը։
Արսեն Հարությունյանի խոսքերով՝ քանի որ տարին սակավաջուր է,  Ախուրյանի ջրամբարում նախորդ տարվա համեմատությամբ ջրի  պակաս կա, ստեղծված իրավիճակը մեղմելու համար մի շարք միջոցառումներ են ձեռնարկվում։
Մասնավորապես, նախատեսվում է  համայնքներում առկա խորքային հորերը վերականգնել, որպեսզի Արմավիրի մարզում ոռոգման խնդիր չլինի։ «Արդեն դիմել ենք ՀՀ կառավարություն, նախատեսվում է վերականգնել 14  չշահագործվող խորքային հորեր, ևս 23-ն էլ կհորատեն»,- ասաց Արսեն Հարությունյանը։
Բացի այդ, ըստ նրա, բանակցություններ են վարում ռուսական մի քանի ընկերությունների հետ, որպեսզի ձեռք բերվեն շարժական պոմպակայաններ։ Դրանք հնարավորություն կտան սակավաջրության ժամանակ ջուրը մեկ հատվածից  տեղափոխել մեկ այլ հատված. «Այսինքն՝ ամեն ինչ արվում է,  որպեսզի հողօգտագործողները կարողանան հողերը ոռոգել»։
Արսեն Հարությունյանը նշեց նաև, որ 2017 թ-ը ևս ծանր տարի էր, սակայն դժվարություններով հանդերձ կարողացել են գյուղացիներին ջուր հասցնել։

Общество 14:03 06/02/2018 Армения
Арсен Арутюнян: Если так и дальше продолжится, дополнительные попуски воды из озера Севан в Армении будут неизбежны
В плане накопления водных запасов год не является благоприятным, однако на данный момент разговоров о дополнительном заборе воды из озера Севан нет. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции председатель Государственного комитета водного хозяйства Армении Арсен Арутюнян.
«При этом на погоду рассчитывать не приходится. Если так продолжится, дополнительные попуски воды из озера Севан будут неизбежны. Конечно, мы надеемся, что будут дожди», – отметил Арсен Арутюнян, добавив: из Центра метеорологических прогнозов «Армгосгидромета» министерства по чрезвычайным ситуациям РА сообщили, что во второй половине февраля и в марте ожидаются дожди, что, естественно, позволит смягчить ситуацию.
По словам Арсена Арутюняна, поскольку год является засушливым, в Ахурянском водохранилище, по сравнению с минувшим годом, есть нехватка воды, для смягчения сложившейся ситуации предпринимается ряд действий.
В частности, в общинах планируется восстановить скважины, чтобы избежать проблем с водой для орошения в Армавирской области РА.
«Уже обратились в правительство РА, планируется восстановить 14 недействующих скважин», – сказал Арсен Арутюнян.
Кроме того, по его словам, ведутся переговоры с рядом российских компаний с целью приобретения передвижных насосных станций, что позволит при засухе перекачать воду из одного участка на другой. «То есть делается все возможное, чтобы у фермеров не возникло проблем с оросительной водой», – сказал он.
А.Арутюнян отметил также, что 2017 год был трудным годом, однако, несмотря на трудности, им удалось обеспечить фермеров водой.