Հասարակություն 10:52 14/02/2018 Հայաստան
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը և ամերիկահայերը պետք է դատի տան «Դեյլի քոլեր»-ին և «Ֆորբս» ամսագրին. Սասունյան
Վերջին տարիներին բազմաթիվ «վարձու գրողներ» վիրավորական հոդվածներ են գրել Հայաստանի և ամերիկահայերի մասին: Այս հակահայ մեկնաբաններից շատերը վարձատրվում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի իշխանությունների կողմից:
Ցավալի է, որ որոշ երկրներ դիմում են նման էժանագին հնարքների՝ իրենց վարկաբեկված հեղինակությունը վերականգնելու և ուրիշներին նսեմացնելու համար: Այս երկրները լուրջ ներքին խնդիրներ ունեն, որոնք հայտնի են ամբողջ աշխարհին՝ առանց դրանց հանրայնացման համար որևէ մեկին վճարելու: Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունները միլիոնավոր դոլարներ են վճարել հանրային կապերի և լոբբիստական ընկերություններին Միացյալ Նահանգներում և Եվրոպայում, փորձելով մաքրագործել իրենց արատավորված հեղինակությունը: Սակայն այս հնարքներով չի հաջողվում խաբել քաղաքական ղեկավարներին Վաշինգտոնում, Լոնդոնում, Փարիզում, Բեռլինում և Մոսկվայում: Նրանք քաջատեղյակ են այս երկու թուրքական երկրներում մարդու իրավունքների ոլորտում տիրող ծանր իրավիճակի մասին:
Այսօր ես ինձ պարտավորված եմ զգում պատասխանելու հատկապես մի կեղծ հոդվածի, որը 2018 թ. փետրվարի 5-ին հայտնվել է «Դեյլի քոլեր» (Daily Caller) լրատվականում, որը «Վաշինգտոնում հիմնված լուրերի և տեսակետների ամերիկյան պահպանողական կայք է: Այն հիմնադրել են քաղաքագետ Թաքեր Կառլսոնը և նախկին փոխնախագահ Դիկ Չեյնիի խորհրդական Նիլ Փաթելը»՝ ըստ Վիքիպեդիայի: Կառլսոնը հեռացել է կայքից իր՝ Fox News հեռուստատեսային «Թաքեր Կառլսոնն այս երեկո» ծրագրի վրա կենտրոնանալու համար:
Ռաուլ Կոնտրերասի՝ «Դեյլի քոլեր»-ում գրված հոդվածը վերնագրված է. «Հայկական ազդեցությունը ներկայացնում է մի ուսումնական նմուշ Արտասահմանյան գործակալների գրանցման ակտի վերաբերյալ»: Հեղինակը մեջբերում է «Ֆորբս» ամսագրում 2017 թ. նոյեմբերի 27-ին հրապարակված հոդվածից, որը կեղծորեն պնդում է, որ «Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) համարվում է որպես «հասարակական կազմակերպություն», սակայն լայնորեն հայտնի է, որ այն խորապես կապված է ռուսական ազդեցության հետ: Հանձնախումբը տարածում է Հայաստանի որպես նախկին խորհրդային երկրի  երկարատև ավանդույթը՝ որպես նրա նախկին հայրենիքի փոխանորդ»: Այս նախադասությունը լիարժեք սուտ է, քանի որ Հայ դատի հանձնախումբը չի ներկայացնում Ռուսաստանի կամ որևէ այլ երկրի քաղաքականությունը: Այն ընդամենը ներկայացնում է ամերիկահայ համայնքի մի ստվար հատվածի տեսակետները: «Ֆորբս» ամսագրի հոդվածի հեղինակը Աֆրիկայի մասնագետ Մֆոնաբոնգ Նսեհն է, որը շատ քիչ բան գիտի Հայաստանի կամ Հայ դատի հանձնախմբի մասին:
«Ֆորբս»-ի հրապարակած կեղծիքի հիման վրա, «Դեյլի քոլերը» պնդում է, որ «Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը ներկայացնում է Հայաստանի, և միջանկյալ, Ռուսաստանի կառավարության տեսակետները։ Առանց գրանցման, դա կարող է խախտել FARA-ի [ԱՄՆ օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտ] և լոբբիստական օրենքները»։
Կոնտրերասը կարևորում է այն փաստը, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ռազմական դաշինք է կնքել, սակայն չի հասկանում, որ Հայաստանը այլընտրանք չունի, նման պաշտպանական դաշինքի մեջ մտնելուց բացի: Արդյոք Հայաստանը պե՞տք է անխոհեմորեն վտանգի ենթարկի իր գոյությունը, երբ մի օր Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրականացնեն իրենց թշնամական և սպառնալից նախազգուշացումները: Կոնտրերասն անտեսում է այն փաստը, որ Հայաստանը նաև ունի տնտեսական, քաղաքական և ռազմական սերտ հարաբերություններ Արևմտյան Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հետ:
Կոնտրերասը մեկ այլ սուտ է հորինում՝ հիշատակելով ամերիկահայերի նվիրատվությունները ԱՄՆ քաղաքական թեկնածուներին։ Նա կեղծորեն դրանք անվանում է «կասկածելի քարոզչական վճարներ»: Քաղաքական նվիրատվության փոքր գումարները տրվել են ANC PAC-ի (Քաղաքական գործողությունների կոմիտե) կողմից, որը Հայ դատի հանձնախմբից առանձին և ամբողջովին օրինական կառույց է։ Բացի դրանից, թվում է թե Կոնտրերասը տեղյակ չէ, որ Հայ դատի հանձնախումբը 501(c)(4) IRS (Ներքին հարկային ծառայություն) մարմին է, որն իրավունք ունի քաղաքական աջակցություն ցուցաբերել։ Կոնտրերասը Հայ դատի հանձնախմբի աջակցությունն անվանում է «հավանական ապօրինի»։ Ըստ ամերիկյան օրենքների՝դրանք ապօրինի չեն…
Այնուհետև Կոնտրերասն առաջ է քաշում վաղուց պարզաբանված մի խնդիր՝ 2009 թ. Վաշինգտոնում CREW-ի («Քաղաքացիները հանուն պատասխանատվության և էթիկայի» կազմակերպություն) բողոքը Արդարադատության դեպարտամենտին, IRS-ին և Կոնգրեսին, պնդելով, որ Հայ դատի հանձնախումբը խախտել է FARA-ն՝ չգրանցվելով որպես «օտարերկրյա գործակալ»: Այս բողոքը հանգամանորեն ստուգվել և մերժվել է ինը տարի առաջ… Կոնտրերասն ազնվություն չունի հայտնելու, որ  CREW-ի բողոքը մերժվել է IRS-ի կողմից:
Կոնտրերասը շարունակում է պատմել Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հաջողության՝ Մեթյու Բրայզային Ադրբեջանում որպես դեսպան Սենատի հաստատումը կանխելու մասին: Սա մեծ հաջողություն է, և Հայ դատի հանձնախումբն արդարացիորեն հպարտանում է դրանով:
Վերջում, Կոնտրերասը մեջբերում է «Վաշինգտոն փոստ»-ի 2010 թ. խմբագրականը, որը պնդում է, որ Հայ դատի հանձնախմբի «լոբբիստական գործունեությունն ավելի է դժվարացրել Հայաստանի և Թուրքիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտությունը, դրանով իսկ նպաստելով Հայաստանի աղքատացման խորացմանն ու Ռուսաստանից  Հայաստանի գերկախվածությանը»։ Ծիծաղելի է, երբ Կոնտրերասի նման օտարները, ամերիկյան հրատարակությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նման թշնամական պետությունները, հայերին սովորեցնում են, թե որն է նրանց իսկական շահը։ Հայերը բոլորից լավ գիտեն իրենց շահերի մասին։ Նրանք որևէ մեկի դասախոսության կարիքը չունեն…
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին որպես օտարերկրյա գործակալ գրանցվելու խորհրդի փոխարեն, Կոնտրերասն ինքը պետք է դա անի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի շահերը Միացյալ Նահանգներում պրոպագանդելու համար…
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը և ամերիկահայերը պետք է դատի տան Կոնտրերասին, «Դեյլի քոլեր»-ին և «Ֆորբս»-ին՝ հակահայկական զրպարտության մեղադրանքով: «Դեյլի քոլերը» իր հրապարակած հոդվածի վերջում նշել է, որ «հոդվածում արծարծված տեսակետներն ու կարծիքները հեղինակինն են և չեն արտացոլում «Դեյլի քոլեր»-ի պաշտոնական տեսակետը»։ «Ֆորբսը» ևս նման մի նշում է կատարել իր հոդվածի վերջում։ Սուտ լուրերի հրապարակումը զրպարտություն է և կապ չունի գրողի կարծիքի հետ։ Այս երկու հրատարակությունները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն կեղծիքներ տարածելու համար։

ANCA & US Armenians should sue The Daily Caller and Forbes Magazine - Sassounian
In recent years, scores of 'hired pens' have written derogatory commentaries about Armenia and Armenian-Americans. Many of these anti-Armenians commentators are paid by the governments of Azerbaijan or Turkey.
It is sad that some countries resort to such cheap tricks to repair their damaged reputation and disparage others. These countries have serious domestic problems widely known throughout the world without anyone getting paid to publicize them. The governments of Azerbaijan and Turkey have paid millions of dollars to public relations and lobbying firms in the United States and Europe trying to whitewash their tarnished images. Political leaders in Washington, London, Paris, Berlin and Moscow are not fooled by these tricks. They know well the extent of miserable conditions and human rights violations in these two Turkic countries.
Today, I feel obligated to respond to a particularly deceitful article that appeared on Feb. 5, 2018 in the Daily Caller which is "a conservative American news and opinion website based in Washington, D.C. It was founded by political pundit Tucker Carlson and Neil Patel, former adviser to former Vice President Dick Cheney," according to Wikipedia. Carlson left the website to focus on his Fox News television program "Tucker Carlson Tonight."
The Daily Caller's article, written by Raoul Contreras, is titled: "Armenian Influence Presents a Case Study on the Foreign Agents Registration Act." The writer quotes from earlier article published by Forbes Magazine on Nov. 27, 2017 which falsely claims that "the Armenian National Committee of America (ANCA) is purported to be a 'non government organization', but is widely believed to have deep ties to Russian influence. The Committee betrays Armenia's post-Soviet nation's longstanding tradition as a proxy to its former motherland." This sentence is a complete lie as ANCA does not represent the policies of Russia or any other country. It solely represents the views of a large segment of the Armenian-American community. The writer of the Forbes article is Mfonobong Nsehe, an Africa specialist, who knows very little about Armenia or ANCA.
Based on the falsehood published by Forbes, The Daily Caller claims that "ANCA represents views of the government of Armenia and, by proxy, the Russian government. Without registration, that may violate FARA [Foreign Agents Registration Act] and lobbying laws."
Contreras highlights the fact that Armenia has signed a military treaty with Russia, but, fails to understand that Armenia has no choice but to enter into such a defensive pact. Should Armenia recklessly risk its existence when someday Azerbaijan and Turkey put into practice their hostile and threatening warnings? Contreras ignores the fact that Armenia also enjoys close economic, political and military relations with Western Europe and the United States.
The Daily Caller's Contreras concocts another lie in referring to contributions made by Armenian-Americans to U.S. political candidates. He falsely calls them "questionable campaign contributions." A small amount of political donations are given by ANC PAC (Political Action Committee) which is a separate entity from ANCA and perfectly legal. Furthermore, Contreras does not seem to know that ANCA is a 501(c)(4) IRS (Internal Revenue Service) entity that has the right to make political endorsements. Contreras wrongly calls the ANCA's endorsements "potentially illegal." They are not illegal under American law!
Contreras then brings up a long-settled issue -- the 2009 complaint by CREW (Citizens for Responsibility and Ethics) in Washington with the Justice Department, the IRS and the Congress, alleging that ANCA violated FARA by not registering as a "foreign agent." This complaint was thoroughly reviewed and dismissed nine years ago! Contreras does not have the honesty to report that CREW's complaint had been dismissed by the IRS!
Contreras goes on to recount ANCA's success in blocking the Senate confirmation of Matthew Bryza as Ambassador to Azerbaijan. This is a great accomplishment and ANCA is rightly proud of it.
Finally, Contreras quotes from a Washington Post editorial of 2010 which claims that ANCA's "lobbying has made reconciliation between Armenia and Turkey, and between Armenia and Azerbaijan, more difficult -- thus helping perpetuate Armenia's impoverishment and overdependence on Russia." It is laughable when non-Armenians like Contreras, U.S. publications, and hostile nations like Azerbaijan and Turkey, tell Armenians what is in their best interest. Armenians know much better than anyone else what is in their interest. They don't need a lecture from anyone!
Rather than suggesting that ANCA should register as a foreign agent, Contreras himself should do so for propagating the interests of Azerbaijan and Turkey in the United States!
ANCA and Armenian-Americans should consider suing Contreras, The Daily Caller and Forbes for anti-Armenian defamation. The Daily Caller noted at the end of its article that "the views and opinions expressed in this commentary are those of the author and do not reflect the official position of The Daily Caller." Forbes published a similar note at the end of its article. Publishing lies is defamatory and nothing to do with the writer's opinion. These two publications must be held responsible for disseminating falsehoods.