Առողջություն 14:00 15/02/2018 Հայաստան
ՀՀ ԱՆ «Պրոֆ. Ռ.Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում» մշտական հսկողության տակ է գտնվում շուրջ 1435 երեխա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկական արյունաբան, ԵՊԲՀ-ի արյունաբանության ամբիոնի դոցենտ Անահիտ Զաքարյանը:
Նա նշեց, որ այդ թվից 244-ը արյան համակարգի չարորակ հիվանդություններով տառապող երեխաների մշտական հսկողությունն է, որոնցից էլ 188-ը սուր լեյկոզն է:
«Արյունաբանական կենտրոնը բավական առաջատար դիրք է զբաղեցնում ամբողջ տարածաշրջանում այն հնարավորություններով, որոնք միջազգային ստանդարտներին են համապատասխանում»,- ասաց Անահիտ Զաքարյանը:
Ինչ վերաբերում է նախորդ տարիների հետ համեմատած հիվանդության դինամիկային, մասնագետն ասաց. «Դինամիկայում ակնառու աճ չկա, բայց եթե հաշվի առնենք մեր բնակչության իրական թիվը,  միգուցե և որոշ տոկոսով բարձրացել է»:
Արյունաբանական կենտրոնի բժիշկ-արյունաբան Լուսինե Քրմոյանի խոսքով՝ կենտրոնն ունի արդեն բավականին լուրջ հաջողություններ, և ինչպես ամբողջ աշխարհում, Հայաստանում ևս երեխաների շրջանում 70-80 տոկոս լավացություն կա:
Նա նշեց, որ վիճակագրության համաձայն՝ մանկական քաղցկեղն այսօր ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ աշխարհում ավելի շատ ընդգրկում է 2-5 տարեկան երեխաների խումբը, որոնց մեջ էլ հիմնականում տղաներ են:
Անդրադառնալով օնկոլոգիայում հոգեբանի ինստիտուտի ներդրմանը, Անահիտ Զաքարյանն ասաց, որ այսօր այդ խնդիրը լուծված կարելի է համարել. «Հոգեբաններ ունենք և մանկական բաժնում, և մեծահասակների համար: Հոգեբանները պատրաստված են հենց չարորակ հիվանդություններ ունեցող հիվանդի ու նրա ընտանիքի հետ աշխատելու համար»:

Health 18:13 15/02/2018 Armenia
Around 1435 children suffering from blood disorders are currently under constant medical care at the Hematology Center after prof. R. Yolyan of Armenia’s Ministry of Health, the chief pediatric hematologist of the ministry told a news conference on Thursday.
Anahit Zakaryan, who is also an associate professor at the Chair of Hematology of YSMU, noted of them, 244 are the children suffering from blood cancers, with 188 children diagnosed with acute leukemia.
“The hematology center occupies a leading position in the entire region with its capacities in line with the international standards,” she added.
As for the incidence rates of the disease compared to the previous years, the doctor noted there is no significant increase in their rates. “But if we take into account the actual number of our population, it has perhaps increased by some percent,” she added.
Lusine Krmoyan, a doctor-hematologist at Yolyan Hematology Center, said the center has already registered major successes, adding there is a 70-80 percent survival rate among children in Armenia and worldwide.
Krmoyan cited the statistics, according to which the childhood cancers prevail at ages 2-5 (mainly boys) both in Armenia and elsewhere in the world.
Speaking about the introduction of the institute of psychologist in oncology, Anahit Zakaryan said today the issue can be considered as settled. “We have psychologists working with for kids and adults. The psychologists are intended to especially work with patients suffering from malignant diseases and their families,” the doctor said.