Հասարակություն 12:31 17/02/2018 Հայաստան
Հայ առքելական եկեղեցին այսօր նշում է Սուրբ Թեոդորոս զորավարի հիշատակության օրը: Արարատյան Հայրապետական թեմից մանրամասնում են, որ Սբ. Թեոդորոս զորավարը համաքրիստոնեական սուրբ է, որի հիշատակությունը Հայ Առաքելական եկեղեցին տոնում է Մեծ Պահքի առաջին շաբաթ օրը:
Ըստ վարքագիրների՝ նա ծնվել էր Ամասիա քաղաքի Սարու գյուղում և ունեցել քրիստոնյա բարեպաշտ ծնողներ: 4-րդ դարի սկզբին, Դիոկղետիանոսի հալածանքների ժամանակ, ապացուցելու համար կուռքերի հնարովի եւ կեղծ լինելը, գիշերով հրի է մատնել հեթանոսական Ռէա չաստվածուհու մեհյանը:
Այս արարքի համար բանտ է նետվել և մեծագույն չարչարանքներից հետո 306 թվականին նահատակվել` այրվելով կրակի վրա: Սբ. Թեոդորոս զորավարը հայտնի է նաև, որպես վիշապասպան, որ քաջությամբ ու հավատով հաղթել է հսկա վիշապի: Օտար եկեղեցիներում հայտնի է նաև «Դիռոն» անվամբ, որ հունարեն նշանակում է «նորեկ» զինվոր:

Society 12:50 17/02/2018 Armenia
St. Theodoros the Captain is a Saint recognized by all traditional churches of Christendom.  The Armenian Church commemorates this Saint on the first Saturday during the period of Great Lent, the Araratian Patriarchal Diocese reports.
According to hagiographers, St. Theodoros was born to God-fearing and pious parents in the village of Saroo, near the town of Amasia.  He was a soldier in the Roman Army, and rose through the ranks, eventually becoming a Captain.
In the beginning of the fourth century, Rome was under the rule of the Emperor Diocletian.  Instead of worshipping at the temple of the pagan goddess Rea, as he had been instructed to, St. Theodoros burns the temple to the ground, thus demonstrating that pagan idols were fake. For this act, Diocletian imprisons St. Theodoros, and he suffers severe tortures.  In the year 306 A.D., he is martyred by being set on fire.
St. Theodoros is also known as the “Slayer of the Dragon”, as he was said to have defeated a great and mighty dragon due to his courage and faith.