Քաղաքական 17:35 21/02/2018 Աշխարհում
Նիդերլանդների խորհրդարանի ստորին պալատում (Tweede Kamer) այս հինգշաբթի (փետրվարի 22) օրը քվեարկության կդրվի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ շրջանառության մեջ դրված 2 օրինագծերը:
«Էրմենիհաբեր»-ը գրում է, որ «Քրիստոնեական Միություն» կուսակցությունը անդամ Ջոել Ֆորդևինդ ներկայացրած նախագծերից առաջինը ավելի կոնկրետ ձևակերպումներով վերահաստատում է 2004 թվականին Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող որոշումը: 2-րդ նախագիծը նախատեսում է նախարարի մակարդակով Նիդերլանդների մասնակցությունը ամեն տարի ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին անցկացվող միջոցառմանը:
Նշվում է, որ բանաձևերի ընդունման հավանականությունը շատ բարձր է, քանի որ խորհրդարանական 4 կուսակցություններն էլ աջակցում են դրանց:
Օրեր առաջ բանաձևերի վերաբերյալ մամուլում տեղեկություններ հայտնվելուց հետո Թուրքիայի ԱԳՆ էր կանչվել Նիդերլանդների դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը:

Политика 18:26 21/02/2018 В мире
В нижней палате парламента Нидерландов – Палате представителей (Tweede Kamer) – 22 февраля будут вынесены на голосование законопроекты о Геноциде армян в Османской империи 1915 года.
Отметим, в нижней палате парламента Нидерландов – Палате представителей – в обращение введены 2 резолюции касательно Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Как указывает ermenihaber.am, одна из представленных резолюций в более конкретных формулировках подтверждает решение парламента о признании Геноцида армян от 2004 года. Вторая резолюция призывает министра или госсекретаря посетить Армению в апреле и принять участие в мероприятиях, посвященных памяти жертв Геноцида армян.
Инициативы представил на рассмотрение Нижней палаты  парламента депутат от партии «Христианский союз» (ChristenUnie) Джоэль Фордевинд (Joel Voordewind).
Отмечается также, что вероятность принятия резолюций очень высока, поскольку их поддержали все 4 партии, составляющие коалицию в Нижней палате парламента Нидерландов.
Отметим, после появления в прессе информации о представленных резолюциях в МИД Турции был вызван временный поверенный в делах Нидерландов Эрик Вестстрате.