Հասարակություն 19:35 26/02/2018 Արցախ
ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը փետրվարի 22-ին ելույթով հանդես է եկել Նյու Յորքի Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) գրասենյակում կազմակերպված միջոցառմանը, որը նվիրված էր արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձին։ Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը։
Ռոբերտ Ավետիսյանն իր ելույթում անդրադարձ է կատարել ղարաբաղյան շարժման պատմաիրավական հիմքերին, Արցախի Հանրապետությունում պետականաշինության գործընթացին և տնտեսական իրավիճակին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին: Այնուհետև Արցախի մշտական ներկայացուցիչը պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային և դրա հետևանքներին, Արցախի պաշտպանությանն ու անվտանգությանը, հանրապետությունում ընթացող բարեփոխումներին, բանակցային գործընթացին և այլ թեմաների։
Միջոցառման ժամանակ նաև տեղի է ունեցել լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանի՝ Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերին նվիրված լուսանկարների ցուցահանդես։

Society 11:06 27/02/2018 NKR
Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the US Robert Avetisyan delivered a speech at the event dedicated to the 30th anniversary of the national-liberation struggle of Artsakh Armenians - the Karabakh Movement - held in the Armenian General Benevolent Union (AGBU) Office in New York on 22 February.
Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations Ambassador Zohrab Mnatsakanyan also participated at the event, the Artsakh Foreign Ministry said in a statement.
In his speech, Robert Avetisyan touched upon the historical and legal bases of the Karabakh Movement, the state-building process and economic situation in Artsakh, as well as the prospects of settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh.
Mr Avetisyan next answered the participants’ questions related to the April 2016 aggression of Azerbaijan against Artsakh and its consequences, the defense and security of Artsakh, the reforms underway in the country, the negotiation process, and others.
David Hakobyan’s photo exhibition dedicated to the armed forces of Armenia and Artsakh also took place during the event.