Հասարակություն 19:35 26/02/2018 Արցախ
ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը փետրվարի 22-ին ելույթով հանդես է եկել Նյու Յորքի Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) գրասենյակում կազմակերպված միջոցառմանը, որը նվիրված էր արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձին։ Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը։
Ռոբերտ Ավետիսյանն իր ելույթում անդրադարձ է կատարել ղարաբաղյան շարժման պատմաիրավական հիմքերին, Արցախի Հանրապետությունում պետականաշինության գործընթացին և տնտեսական իրավիճակին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին: Այնուհետև Արցախի մշտական ներկայացուցիչը պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային և դրա հետևանքներին, Արցախի պաշտպանությանն ու անվտանգությանը, հանրապետությունում ընթացող բարեփոխումներին, բանակցային գործընթացին և այլ թեմաների։
Միջոցառման ժամանակ նաև տեղի է ունեցել լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանի՝ Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերին նվիրված լուսանկարների ցուցահանդես։

Общество 20:42 26/02/2018 В мире
Постоянный представитель Республики Арцах (НКР) в США Роберт Аветисян 22 февраля выступил на организованном в офисе Всеармянского благотворительного союза (AGBU) в Нью-Йорке мероприятии, посвященном 30-летию национально-освободительной борьбы арцахского армянства – Карабахского движения.  Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
В мероприятии принял участие также Постоянный представитель Республики Армения в ООН, посол Зограб Мнацаканян.
В своем выступлении Роберт Аветисян затронул историко-правовые аспекты карабахского движения, коснулся процесса государственного строительства и экономической ситуации в Республике Арцах, а также перспектив урегулирования карабахского конфликта.
Затем Постоянный представитель Республики Арцах ответил на вопросы присутствующих, касающиеся агрессии Азербайджана против Арцаха в апреле 2016 г. и ее последствий, обороноспособности и безопасности Арцаха, реформ в республике, переговорного процесса и других тем.
На мероприятии также состоялась выставка фотографий Давида Акопяна, посвященная вооруженным силам Армении и Арцаха.