Քաղաքական 10:30 28/02/2018 Հայաստան
Սումգայիթյան ջարդերը միջազգային հարթակներում չեն արժանացել համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի. Բաբլոյան
Խորհրդարանն այսօր աշխատանքը սկսեց Սումգայիթյան ջարդերի անմեղ զոհ դարձած հայերի հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգելով։
«30 տարի առաջ այս օրերին Ադրբեջանի հայաբնակ Սումգայիթ քաղաքում պետական մակարդակով կազմակերպված հանցագործության հետևանքով դաժանաբար սպանվեցին հայազգի հարյուրավոր բնակիչներ։ Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված ջարդերի նպատակն էր հայերին վախեցնել նոր ցեղասպանությամբ և ստիպել նրանց հրաժարվել ազգային-ազատագրական շարժումից»,- հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը։
Նա շեշտեց, որ 30 տարի առաջ հայերի հանդեպ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ծրագրված և իրականացված ոճրագործությունը, ցավոք, մինչ այժմ միջազգային հարթակներում չի արժանացել համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի։
«Դատապարտման բացակայությունն էլ ավելի խրախուսեց Ադրբեջանին այնուհետ իրականացնել էթնիկ զտումներ և ջարդեր Կիրովաբադում, Բաքվում, Մարաղայում և Ադրբեջանի հայաբնակ այլ բնակավայրերում»,- ավելացրեց Արա Բաբլոյանը։

Politics 14:19 28/02/2018 Armenia
Sumgait pogroms have not received proper legal and political assessment on int’l platforms – parliament speaker
The Armenian National Assembly kicked off its regular session on Wednesday with a moment of silence as a tribute to the memory of Armenians killed during the 1988 Sumgait pogroms perpetrated by Azerbaijan.
“Thirty years ago today hundreds of Armenians were brutally killed in the Armenian-populated city of Sumgait in Azerbaijan in a state-sponsored crime. The mass killings perpetrated by the Azerbaijani authorities were aimed at intimidating Armenians with a new crime of genocide and making them abandon the national-liberation movement,” Speaker Ara Babloyan said.
The Armenian official stressed that the atrocities, plotted and committed against Armenians by the Azerbaijani authorities 30 years ago, regrettably, have not received a proper legal and political assessment to date on the international platforms.
“The failure to condemn [the pogroms] encouraged Azerbaijan to further carry out ethnic cleansing and massacres also in Baku, Kirovabad (Gandzak), Maragha and many other Armenian-populated settlements in Azerbaijan,” he said.