Մենք արթնանում ենք որպես լյուքսեմբուրգցի, կարդում ենք գերմաներեն, խոսում ֆրանսերեն կամ անգլերեն. Ժան Ասելբորն
Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնի՝ Հայաստան կատարած այցելությունը լավ հնարավորություն է՝ երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ քննարկումները շարունակելու: Այս մասին մարտի 27-ին Լյուքսեմբուրգի իր գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ժան Ասելբորնը Հայաստան իր այցելությունը սկսել է Ծիծեռնակաբերդից՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելով:
«Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի վերահաստատել մեր բարձր գնահատականը ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում Լյուքսեմբուրգի արժեքավոր ներդրման կապակցությամբ, ինչը մասնավորապես արտահայտվեց 2015թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ, ինչպես նաև կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային ջանքերի շարունակական սատարմամբ»,- ասաց նա:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել երկկողմ կապերի զարգացման հարցերին: Հաշվի առնելով Լյուքսեմբուրգի մեծ փորձը բանկային, ֆինանսական և ապահովագրական ոլորտներում` Նալբանդյանը կարծիք հայտնեց, որ կարևոր կլինի կազմակերպել գործարար համաժողովներ` խթանելու մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները:
Նախարարների հանդիպման օրակարգում են եղել իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, արտգործնախարարությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման, միջազգային հարթակներում՝ մասնավորապես ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի և Եվրախորհրդի շրջանակներում փոխգործակցության սերտացմանն առնչվող հարցերը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ երկուստեք ընդգծվել է նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության կարևորությունը: ԵՄ հիմնադիր անդամ Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարարի հետ քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության վերաբերյալ հարցեր, անդրադարձել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ ընձեռվող հնարավորություններին, անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդանական կապերին, օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամության խմբերի գործունեությանը։ «Գործընկերոջս ներկայացրեցի ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող համատեղ ջանքերը»,- ասաց Նալբանդյանը:
Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնը նշեց, որ արդեն երրորդ անգամ է՝ Հայաստանում է: Նա ասաց, որ թե իր, թե պատվիրակության համար շատ կարևոր է լինել Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում: «Մենք՝ դիվանագետներս, պետք է ամեն ինչ անենք, որ նման բաներ չկրկնվեն: Կարծում եմ՝ այս տարի շատ կարևոր տարի է լինելու Հայաստանի համար, ես տեղյակ եմ՝ Երևանն արդեն 2800-ամյա պատմություն ունի, երկրորդը՝ Ձեր անկախության հարյուրամյակը պետք է նշեք, երրորդը Մադագասկարում մեր մղած ճակատամարտի արդյունքն է, որի շնորհիվ Հայաստանն ընտրվեց որպես գագաթնաժողովի մայրաքաղաք»,- ասաց նա:
Ասելբորնը նշեց՝ հայտնի է, որ ֆրանսերենը Լյուքսեմբուրգի պաշտոնական լեզուներից մեկն է. իրենք սսհմանադրությամբ երեք լեզու ունեն՝ լյուքսեմբուրգերեն, որը «շատ գաղտնի» լեզու է: ԱԳ նախարարն ասաց, որ իրենց երկրի բնակիչների 47 տոկոսը, ովքեր ապրում են ու աշխատում են այդտեղ, լյուքսեմբուրգցի չեն, պորտուգալերեն են խոսում կամ այլ լեզվով: Ֆրանսերենը Լյուքսեմբուրգի պաշտոնական լեզուներից մեկն է, որովհետև, Ասելբորնի խոսքով, լյուքսեմբուրգերեն մի քիչ դժվար է փաստաթուղթ ձևակերպել:
«Մենք խոսում ենք, բայց գրավոր լեզվում դժվարություններ կան, թերթերը գերմաներեն են: Մենք արթնանում ենք որպես լյուքսեմբուրգցի, կարդում ենք գերմաներեն, իսկ աշխատանքի ենք գնում, խոսում ֆրանսերեն կամ անգլերեն, այսինքն՝ ճկուն ենք, սակայն մեկ լեզու կա, որ ի բնե լյուքսեմբուրգցիների լեզուն է»,- ասաց նա:
Խոսելով տնտեսական հաչաբերություններից՝ Ասելբորնը նշեց, որ Հայաստանն ու Լյուքսեմբուրգը շատ հնարավորություններ ունեն այն զարգացնելու, մասնավորապես՝ խոսքը նաև կրկնակի հարկումներից խուսափելու մասին է: ԱԳ նախարարն ասաց՝ Լյուքսեմբուրգը երկիր է, որտեղ կան ներդրումային ֆոնդեր, այս առումով իրենք մոլորակի երկրորդ պետությունն են, կարելի է ասել՝ աստղաբաշխական գումարներ են ներդրվում:
Նա կատակով նշեց՝ այս գումարը իրենց չի պատկանում, հակառակ դեպքում կարող էին «բաժին հանել»:
«Հայաստանը մի երկիր է, որը բարձր ենք գնահատում, և ուրախ ենք, որ կարողացանք գտնել համագործակցության այս ձևաչափը, ձևաչափ, որը հատուկ Հայաստանի համար է: ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Լյուքսեմբուրգը և ողջ ԵՄ-ն սատարում են ԵԱՀԿ ՄԽ նախաձեռնություններին: Կարծում եմ՝ կգա այն օրը, երբ այս ձևաչափում կգտնվի սառեցված հակ..

Политика 19:03 27/03/2018 Армения
Официальный визит прибывшего в Армению министра иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жана Асельборна – отличная возможность для продолжения обсуждения вопросов двусторонней повестки и представляющих взаимный интерес международных и региональных проблем. Об этом сегодня заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Люксембурга пресс-конференции в Ереване.
Отметим, что визит Жана Асельборна начался с посещения мемориала памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. «Цицернакаберд».
«Пользуясь случаем, хотелось бы подтвердить нашу высокую оценку в связи со вкладом Люксембурга в дело предотвращения геноцидов и преступлений против человечества, что, в частности, было выражено признанием в 2015 году факта Геноцида армян, в том числе продолжительной поддержкой международных усилий по предотвращению подобных деяний», – отметил он.
В ходе встречи стороны обратились также к вопросам развития связей между Арменией и Люксембургом. Учитывая огромный опыт Люксембурга в банковской, финансовой сферах и в области страхования, Э. Налбандян подчеркнул, что весьма важно организовать бизнес-форумы с целью укрепления торгово-экономических связей.
В повестку встречи министров были включены также вопросы, касающиеся расширения договорно-правовой базы, периодического проведения консультаций на уровне МИД Армении и Люксембурга, сотрудничества на международных платформах, в частности, в ООН, ОБСЕ и Совете Европы.
Глава МИД РА отметил, что стороны обоюдно подчеркнули важность также сотрудничества в рамках 17-го саммита Международной организации Франкофонии, который будет проведет осенью 2018 года в Ереване. С Жаном Асельборном были обсуждены также вопросы в рамках сотрудничества Армения-Евросоюз, стороны обратились к возможностям, предоставляемым Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА-ЕС, парламентским связям, деятельности парламентских групп дружбы.
«Я представил своему коллеге совместные усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта», – отметил Э. Налбандян.
В свою очередь глава МИД Люксембурга отметил, что находится с визитом в Армении уже в третий раз. Он заявил, что как для него, так и для представителей делегации весьма важно посещение мемориала памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. «Цицернакаберд».
«Мы – дипломаты – должны делать всё, чтобы подобные события отныне не повторялись. Считаю, этот год станет чрезвычайно важным для Армении. Я в курсе, у Еревана уже 2800-летняя история. Во-вторых, в этом году вы также отмечаете 100-летие со дня независимости, и в-третьих, в Армении будет проведен саммит Международной организации Франкофонии», – подчеркнул он.
Жан Асельборн отметил, что французский считается одним из государственных языков Люксембурга: в Конституции закреплено 3 языка, один из них – люксембургский, который является «очень секретным» языком. Глава МИД отметил, что 47% населения Люксембурга, которые проживают и работают там – не люксембуржцы, и говорят либо на португальском, либо на других языках. Французский – один из государственных языков, поскольку, по словам Ж. Асельборна, на люксембургском довольно сложно составить документы.
«Мы говорим на люксембургском, однако в письменной речи возникают в связи с этим некоторые проблемы и газеты выходят на немецком языке. Мы просыпаемся как люксембуржцы, читаем на немецком, а работу находим и говорим на французском или английском, то есть мы довольно гибкие в этом плане, однако есть только один язык, который считается естественным для люксембуржцев», – отметил он.
Комментируя экономические отношения, Ж. Асельборн отметил, что у Армении и Люксембурга есть множество возможностей для их развития, в частности, речь идет также о соглашении об избегании двойного налогообложения.  Глава МИД отметил, что Люксембург – это государство, где есть инвестиционные фонды, и по данному вопросу они занимают второе место в мире. Можно сказать, что в страну инвестируют астрономические средства. Он в шутку отметил, что эти средства не принадлежат им, а то они могли бы и поделиться с Арменией.