Քաղաքական 10:21 04/04/2018 Հայաստան
Թուրք փորձառու լրագրող Սեդաթ Էրգինը գրել էր «Հուրիեթ» թերթում, որ «Թուրքիան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) մարդու իրավունքների խախտումների առաջամարտիկն է»: Եվրոպական դատարանը դատական գործերի վերաբերյալ որոշումներ է կայացնում այն ժամանակ, երբ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան ստորագրած պետությունները խախտում են նրա դրույթները:
Թեև Թուրքիան միացել է Եվրադատարանին վերջինիս հիմնադրումից 27 տարի անց՝ 1986 թվականին, սակայն այնտեղ ավելի շատ խախտումներ են եղել, քան մյուս բոլոր անդամ երկրներում 1959-2016 թթ. ընկած ժամանակահատվածում:
Եվրադատարանը Թուրքիայի վերաբերյալ ընդհանուր առմամբ կայացրել է 3270 դատավճիռ, որոնցից 2889-ում հայտնաբերվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտումներ: Դատարանը հայտնաբերել է, որ Թուրքիան միայն 73 դեպքում որևէ խախտում չի կատարել: Մնացած դեպքերում հայցերը լուծվել են այլ կերպ: Քանի որ գործերի մեծ մասում գրանցվել է ավելի քան մեկ խախտում, ուստի Թուրքիայի խախտումների ընդհանուր թիվը կազմել է 4514:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2016 թվականի տարեկան զեկույցում նշված է՝
- Առավել մեծ թվով թուրքական խախտումները (832) եղել են «արդար դատավարության իրավունքի» ոլորտում:
- Երկրորդ առավել մեծ թվաքանակ ունեցող տեսակը (707 խախտում) «ազատության և անվտանգության իրավունքն է»: Այս վերջին տեսակը նշանակում է, որ «Թուրքիայի քաղաքացիները հաճախ ձերբակալվում են ապօրինի մեթոդներով, և այդ ձերբակալությունները կարող են հեշտությամբ վերածվել դատավճիռների»՝ ըստ Էրգինի:
- Խախտումների 3-րդ  առավել մեծ թվաքանակ ունեցող տեսակը (653) «սեփականության պահպանության իրավունքն» է, ինչը նշանակում է, որ շատ թուրք քաղաքացիներ զրկված են սեփականության իրավունքից:
- 4-րդ  առավել մեծ թվաքանակ ունեցող տեսակը (586) «վարույթների տևողության» խախտումն է:
- «Արդյունավետ քննության բացակայությունը» 5-րդ տեղում է՝ 412 խախտմամբ:
- «Անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը» 6-րդ տեղում է`314 խախտմամբ:
- 7-րդ տեղում է «արդյունավետ պաշտպանության իրավունքը» (268 խախտում):
- «Արտահայտման ազատությունը» 8-րդ տեղում է (265 խախտում):
- 9-րդ տեղում «կյանքի իրավունքի՝ կյանքից զրկելու» 133 խախտումներն են:
- 10-րդ տեղում «անձնական և ընտանեկան կյանքի նկատմամբ հարգանքի իրավունքի»  խախտումներն են (100 խախտում):
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա այստեղ 2002-2016 թթ. Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում եղել է 122 դատական հայց, որոնցից 118-ում հայտնաբերվել են  Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտումներ, որոնք շատ ավելի քիչ են, քան Թուրքիայինը, քանի որ Ադրբեջանը ՄԻԵԴ-ին միացել է ավելի ուշ՝ 2002 թվականին: Մնացած չորս դեպքերը լուծվել են այլ կերպ: Քանի որ որոշ դեպքերում եղել են մեկից ավելի խախտումներ, ապա Ադրբեջանն ունեցել է ընդամենը 224 խախտում:
- Առավել մեծ թվով խախտումները (44) եղել են «արդար դատավարության իրավունքի» ոլորտում:
- Երկրորդ  առավել մեծ թվով խախտումը (34)՝ «ազատության և անվտանգության իրավունքի»:
- 3-րդ առավել մեծ թվով խախտումը (30)՝ «սեփականության պահպանության»:
- 4-րդ առավել մեծ թվով խախտումը (21)՝ «ազատ ընտրությունների իրավունքի»:
- «Արդյունավետ քննության բացակայությունը» 5-րդ առավել մեծ թվով խախտումն էր (17):
Մյուս կողմից, Հայաստանը, որը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային միացել է Ադրբեջանի հետ միաժամանակ (2002 թ.), ավելի քիչ խախտումներ է ունեցել: 2002-ից մինչև 2016 թվականը ՄԻԵԴ-ի կողմից ընդդեմ Հայաստանի եղել է 75 դատավճիռ, որոնցից 68-ում եղել են խախտումներ: Մնացած 7 դեպքերը լուծվել են այլ կերպ: Քանի որ որոշ դեպքերում եղել են մեկից ավելի խախտումներ, Հայաստանը  ունեցել է ընդամենը 119 խախտում:
- Առավել մեծ թվով խախտումները (32) եղել են «արդար դատաքննության իրավունքի» ոլորտում:
- Երկրորդ առավել մեծ թվով խախտումները (27)՝ «ազատության եւ անվտանգության իրավունքի»:
- 3-րդ առավելագույն խախտումները (16)՝ «սեփականության պահպանման»:
Հարևան Վրաստանը մի փոքր ավելի քիչ խախտումներ է ունեցել, քան Հայաստանը: Այն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային միացել է 1999-ին: ՄԻԵԴ-ը 1999-2016 թթ. 68 դատական հայց է ներկայացրել Վրաստանի դեմ, որոնցից 52-ում խախտումներ են եղել: Մնացած 16 դեպքերը կարգավորվել են այլ կերպ: Քանի որ դեպքերից մի քանիսում եղել են մեկից ավելի խախտումներ, ապա Վրաստանն ունեցել է ընդամենը 99 խախտում:
- Առավել մեծ թվով խախտումները (20) եղել են «ազատության և անվտանգության իրավունքի» համար:
- 2-րդ  առավել մեծ թվով խախտումները (17)՝ «անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի» համար:
- 3-րդ առավել մեծ թվով խախտումը (յուրաքանչյուրը 12 հատ) կապված է «արդյունավետ քննության բացակայություն» և «արդար դատաքննության իրավունքի» հետ:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, Թուրքիան և Ադրբեջանը ՄԻԵԴ-ի հետ շատ ավելի լուրջ խնդիրներ ունեն: 2016 թ. հուլիսին տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիան որոշել է կասեցնել մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան: Սակայն Կոնվենցիայի որոշ հատվածներ չեն կարող կասեցվել, ինչպիսիք են կյանքի իրավունքը և խոշտանգումների ու անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելքը:
Ադրբեջանը ևս մեկ լուրջ խնդիր ունի ՄԻԵԴ-ի հետ, որը վճռել է, որ հայտնի ադրբեջանցի ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Իլգար Մամեդովը պետք է ազատ արձակվի բանտից: 2014 թվականից Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել ՄԻԵԴ-ի որոշումը: Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն և Խորհրդարանական վեհաժողովը մի շարք որոշումներ են կայացրել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին ազատ արձակել Մամեդովին: Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն նախաձեռնել է դատական գործի աննախադեպ վերանայում՝ ՄԻԵԴ-ի որոշմանը Ադրբեջանի անհամաձայնության պատճառով: Ադրբեջանի կողմից որոշման հետագա չկատարումը կարող է հանգեցնել նրա վտարմանը Եվրոպայի Խորհրդից...

Politics 10:39 04/04/2018 Armenia
Veteran Turkish journalist Sedat Ergin wrote in Hurriyet newspaper that “Turkey is the champion of rights violations at the European Court of Human Rights” (ECHR). The European Court rules on cases when signatories of the European Convention on Human Rights violate its provisions.
Even though Turkey joined the Court in 1986, 27 years after its founding, it had more violations than all other member countries between 1959 and 2016.
The European Court had a total of 3,270 judgments on Turkey, of which 2889 were found to be violations of the European Convention on Human Rights. Only in 73 cases, Turkey was found by the Court not to have made any violations. The remaining cases were settled in other ways. Since more than one article was violated in most cases, Turkey’s violations total 4,514.
The 2016 Annual Report of the European Court of Human Rights indicated that:
–  The highest number of Turkish violations (832) was in the area of “right to a fair trial.”
–  The 2nd highest category (707 violations) was “the right to freedom and security.” This latter category means that “Turkish citizens are frequently arrested using unlawful methods and that those arrests can easily turn into sentences,” according to Ergin.
–  The 3rd highest category of violations (653) is the “right to property protection,” which means that many Turkish citizens are deprived of ownership of their properties.
– The 4th highest category (586) is the violation of “length of proceedings.”
– “Lack of effective investigation” comes in 5th place with 412 violations.
– “Inhuman or degrading treatment” is in 6th place with 314 violations.
– In 7th place is the “right to an effective remedy” (268 violations).
– “Freedom of Expression” comes in 8th place (265 violations).
– In 9th place are 133 violations of the “right to life -- deprivation of life.”
– In 10th place are 100 violations of the “right to respect private and family life.”
Regarding Azerbaijan, from 2002 to 2016, the European Court of Human Rights had 122 judgments, of which 118 were found to be violations of the European Convention on Human Rights, far fewer than Turkey, since Baku joined the ECHR much later, in 2002. The remaining 4 cases were settled in other ways. Since some cases had more than one violation, Azerbaijan had a total of 224 rights violations.
– The highest number of violations (44) was the “right to a fair trial.”
– The 2nd highest violation (34) was the “right to liberty and security.”
– The 3rd highest violation (30) was the “protection of property.”
– The 4th highest violation (21) was the “right to free elections.”
– “Lack of effective investigation” was the 5th highest violation (17).
Armenia, on the other hand, which joined the European Convention on Human Rights at the same time as Azerbaijan (2002), had fewer violations. There were 75 judgments by the ECHR against Armenia between 2002 and 2016, of which 68 were violations. The remaining 7 cases were settled in other ways. Since some of cases had more than one violation, Armenia had a total of 119 violations.
– The highest number of violations (32) was the “right to a fair trial.”
– The 2nd highest number of violations (27) was the “right to liberty and security.”
– The 3rd highest number of violations (16) was the “protection of property.”
Neighboring Georgia had a slightly fewer violations than Armenia. It joined the European Convention on Human Rights in 1999. Between 1999 and 2016 the ECHR had 68 judgments on Georgia, of which 52 were violations. The remaining 16 cases were settled in other ways. Since some of the cases had more than one violation, Georgia had a total of 99 violations.
– The highest number of violations (20) was the “right to liberty and security.”
– The 2nd highest number of violations (17) was “inhuman or degrading treatment.”
– There was a tie for the 3rd highest violation (12 each) for “lack of effective investigation” and “right to a fair trial.”
In addition to the above-mentioned violations, Turkey and Azerbaijan have much more serious problems with the ECHR. Turkey decided to suspend the European Convention on Human Rights following the attempted coup of July 2016. However, some parts of the Convention cannot be suspended, such as the right to life, and the ban on torture and the inhumane or degrading treatment or punishment.
Azerbaijan faces another serious problem with the ECHR which had ruled that prominent Azeri opposition politician Ilgar Mammadov should be released from jail. Azerbaijan has refused to comply with ECHR’s decision since 2014. The Committee of Ministers and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe have adopted several resolutions urging Azerbaijan to release Mammadov. The Committee of Ministers of the Council of Europe has initiated an unprecedented judicial review of Azerbaijan’s lack of compliance with the ECHR ruling. Further non-compliance by Azerbaijan could result in its expulsion from the Council of Europe!