Քաղաքական 13:03 24/04/2018 Հայաստան
Կառավարությունում տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որը վարել է վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, նիստին մասնակցել են փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արմեն Գևորգյանը, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վիգեն Սարգսյանը, արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը, ազգային անվտանգության ծառայության պետ Գեորգի Կուտոյանը, ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը:
Կարեն Կարապետյանը նիստի սկզբում անդրադարձ է կատարել մի քանի հրատապ հարցերի, որոնք պայմանավորված են երկրում ստեղծված իրավիճակով:
«Առաջին.
Ցանկանում եմ դիմել մեր զինված ուժերին և բոլորիս անունից շնորհակալություն հայտնել մեր զինվորներին, սպաներին ու հատկապես մարտական հերթապահություն իրականացնող ուժերին՝ իրենց առաքելությունն ամեն օր անկախ ցանկացած զարգացումից՝ պատասխանատվության բարձր զգացումով և հպարտությամբ կատարելու համար։
Չպետք է լինի որևիցե կասկած ու հատկապես մեր զինված ուժերում, որ մենք զգոն ենք և միասնական։
Պարոն Սարգսյան, վերջին օրերին օպերատիվ տեղեկություններով, որը նաև հանրայնացվել է պաշտոնական հաղորդագրություններով, նկատվում է ադրբեջանական զինված ուժերի և զինվորական տեխնիկայի ակտիվ շարժ դեպի շփման գիծ։ Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ռազմական ավանտյուրաների ու լարվածության ավելացման դեմ արդեն կոչով հանդես են եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահները։ Համակարծիք ենք, որ անհապաղ պետք է թուլացնել այդ լարվածությունը: Այդ հարցի շուրջ այսօր խոսել եմ նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ պարոն Սահակյանի հետ:
Ինչպես նախկինում, այսօր էլ հայկական երկու հանրապետությունների քաղաքական ղեկավարությունը և զինված ուժերը պատրաստ են զինադադարի ռեժիմի ցանկացած խախտմանը կամ դրա փորձին՝ համարժեք արձագանքելու և զսպելու գործողությունների։ Հակառակորդը չպետք է որևէ պատրանք ունենա այս առումով։
Երկրորդը.
Պարոն Գասպարյան, ոստիկանությունը այս բարդ օրերին ցույց տվեց իր բարձր պրոֆեսիոնալիզմը և հասարակական անվտանգությունը պահպանելու կարողությունները։ Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր ոստիկաններին իրենց նվիրումի, իրենց աշխատանքի և հանդուրժողականության համար:
Միևնույն ժամանակ պետք է հստակ լինի, որ որքան կարևոր է զանգվածային հավաքների, ցույցերի ընթացքում պահպանել հանդուրժողականությունը, ոչ պակաս կարևոր է հասկանալ, որ պարտավոր ենք ցուցաբերել զգոնություն` հասարակական կարգուկանոնը ապահովելու տեսանկյունից։ Այսօրվանից սկսած հասարակական բնականոն կարգը և կանոնները պետք է վերականգնվեն և պահպանվեն։
Երրորդը.
Պարո՛ն Կուտոյան, հատուկ ուզում եմ առանձնացնել Ազգային անվտանգության ծառայության այս օրերի ցուցաբերած զգոնությունը և պարտականությունները պատշաճ կատարելը: Հայտնի է, որ որոշ ուժեր փորձել են օգտվել մեր երկրում առկա ակտիվ գործընթացներից։ Շարունակելու ենք լինել խիստ և վճռական պետական անվտանգության պահպանության հարցերում։
Մեր հասարակությունը պետք է վստահ լինի, որ պետական մարմինները շարունակում են կատարել գործառույթները լիարժեք և օրենքի տառին համապատասխան, արտաքին գործընկերները կարող են վստահ լինել, որ Հայաստանը հավատարիմ է մինչ այս ստանձնած իր գործակցային բոլոր պարտավորություններին, իսկ արտաքին մյուս ուժերը պետք է հստակ գիտակցեն, որ մեր կարողությունների ամբողջ համալիրը շարունակում է լիարժեքորեն ապահովել մեր ազգային անվտանգությունը»,-ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Politics 15:07 24/04/2018 Armenia
A Security Council meeting was held in the Government, chaired by Acting Prime Minister Karen Karapetyan, the Prime Minister’s official website reported.
The meeting was attended by Acting Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan, Acting Defense Minister Vigen Sargsyan, Acting Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan, National Security Service Director Georgy Kutoyan, Police Chief Vladimir Gasparyan and Chief of General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia Movses Hakobyan.
Opening the meeting, Karen Karapetyan touched upon several urgent issues associated with current situation in the country.
“First:
I want to address our Armed Forces and, on behalf of all of us, to thank our soldiers, officers, and especially the commanders who perform their mission every day, regardless of any development with high sense of responsibility and pride. There should be no doubt, especially in the armed forces, that we are vigilant and united.
Mr. Sargsyan, as evidenced by operative reports and stated in official statements, Azerbaijani troops and military equipment is being moved to the line of contact during these days.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group have already issued a warning against eventual military adventures and escalation on the part of Azerbaijan. We share the view that the tension should be immediately abated. Earlier today, I took up the matter with President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan.
As before, today the political leadership of the two Armenian States and the armed forces are ready to respond adequately to any attempt of violation of the ceasefire regime. The adversary should not have any illusions in this regard.
Second:
Mr. Gasparyan, the police have demonstrated high professionalism and ability to maintain the public order on these troublesome days. I would like to thank the police force for devotion, good service and tolerance.
At the same time, it should be clear that however important is the tolerance during mass demonstrations and rallies, it is as much important to understand that we are obliged to display vigilance in terms of public order. From now on, public order and rules must be restored and enforced.
Third:
Mr. Kutoyan, I would like to highlight the vigilance and sense of responsibility shown on these days by the National Security Service. We know that some forces tried to take advantage of the processes underway in our country. We will continue to be exacting and decisive in matters of public security.
Our society should be convinced that the authorities continue to perform their functions properly and in full compliance with the law. Our foreign partners should be confident that Armenia will respect its cooperative commitments, while external forces must clearly realize that the whole complex of our capabilities shall continue to ensure our national security,” Mr. Karapetyan said.