Հասարակություն 14:00 28/04/2018 Արցախ
Անցնող շաբաթվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ: Մասնավորապես՝ ապրիլի 21-ի ժամը 14:25-ից սկսած արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում, մասնավորապես՝ արևելյան և հարավ-արևելյան ուղղություններում, նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու ակտիվ տեղաշարժեր: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ պաշտպանության բանակը։
Ստեղծված օպերատիվ իրադրությունը տեղում գնահատելու նպատակով ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն ապրիլի 22-ին այցելել է բանակի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքեր, ծանոթացել առաջնագծում տիրող իրավիճակին, ստուգել զորքերի մարտական պատրաստականության աստիճանը` տալով հետագա գործողությունների համար անհրաժեշտ մի շարք ցուցումներ ու հանձնարարականներ:
Բանակի հրամանատարի համոզմամբ օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունն ամբողջությամբ գտնվում է պաշտպանության բանակի վերահսկողության ներքո և ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները հակառակորդի հավանական սադրանքները կանխելու համար:
Առաջնագծում ստեղծված լարված իրադրությանն ապրիլի 23-ին անդրադարձել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ կոչ անելով կողմերին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածության թուլացման ուղղությամբ, խստորեն հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և ծանր հրետանին հետ պահել առաջնագծից:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 400 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 4000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հակառակորդի սադրիչ գործողությունները կանխելու համար դիմում են անհրաժեշտ քայլերի և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

Politics 17:13 28/04/2018 NKR
Tensions across the Line of Contact between Artsakh and Azerbaijan haves been observed over the past several days as the Azerbaijani forces accumulated manpower and equipment on different sections of the Line of Contact since April 21, Defense Ministry of the Artsakh Republic reported.
As the release details, on April 22 Artsakh Defense Minister, Lieutenant General Levon Mnatsakanyan visited the frontline positions of the NKR Defense Army to assess the operative situation, get familiarized with the state of affairs and check the combat readiness of the troops, giving number of instructions for further actions.
As the Commander of the Defense Army informed, the operative and tactical situation is under the full control of the defense army, and necessary measures are taken to prevent possible provocations of the adversary.
The Defense ministry makes reference to the OSCE Minsk Group Co-Chairs statement on April 23, calling on the sides “to take immediate measures to reduce tensions, in particular, keeping heavy equipment positioned in the rear of the frontlines.”
Overall, the Azerbaijani forces violated the ceasefire along the Line of Contact between Artsakh and Azerbaijan around 400 times for the period of April 22-28), firing more than 4,000 shots towards the Armenian defense positions from firearms of different calibers, the press service of the Artsakh Defense Ministry said, adding Artsakh frontline units take necessary measures to suppress provocative actions of the adversary and continue confidently carrying out the combat guard.