Հասարակություն 13:25 07/05/2018 Հայաստան
Արտասահմանյան ավիաընկերություններում աշխատող 21 օդաչու վերադարձել է Հայաստանի Հանրապետություն և սկսել աշխատել ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերություններում, ևս 50 աշխատատեղ է ստեղծվել բորտուղեկցորդների համար: Կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունն ամփոփում է իր գործունեության վերջին շուրջ երկու տարվա արդյունքները:
ՔԱԳՎ հաղորդմամբ, այդ ընթացքում հայկական շուկան է մուտք գործել 12 նոր ավիաընկերություն (Armenia Aircompany, Brussels Airways, Qatar Airways, Wataniya Airways, Germania Fluggesellschaft, Arkia Israeli Airlines, Cham Wings, Air Cairo, Turkmenistan Airlines, Red Wings, Nordwind Airlines, Pobeda), բացվել է 12 նոր երթուղի (Լիոն, Բրյուսել, Դոհա, Քուվեյթ, Բեռլին, Պրահա, Թել Ավիվ, Դամասկոս, Շարմ էլ Շեյխ, Աշխաբադ, Ֆրանկֆուրտ, Աստանա) և շուկա է հետ վերադարձել երկու ավիաընկերություն (Belavia, Czech Airlines):
Նոր երթուղիներն իրենց դրական ազդեցությունն են թողել Հայաստանի օդանավակայանների արտադրական ցուցանիշների վրա: Հատկանշական են երկարատև դադարից հետո վերագործարկված Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանի արձանագրած ցուցանիշները:
Հայաստանի Հանրապետության օդային մայրուղիներով իրականացված տարանցիկ չվերթները քանակը ևս կտրուկ աճ է գրանցել:
Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին անգամ մեկնարկել են մասնավոր օդաչուի պատրաստաման դասընթացները, առաջին անգամ օդապարիկ է գրանցվել Հայաստանի Հանրապետության օդանավերի պետական ռեգիստրում, առաջին անգամ ուղղաթիռներով չվերթներ կիրականացվեն Հայաստանի երկնքում:

Society 14:47 07/05/2018 Armenia
The number of transit flights operated via Armenian airways has sharply increased, the General Department of the Civil Aviation (GDCA) said in a statement on Monday, summing up its activities of the past two years.
A total of 12 new airlines particularly entered the Armenian market over the past two years, which are the following: Armenia Aircompany, Brussels Airways, Qatar Airways, Wataniya Airways, Germania Fluggesellschaft, Arkia Israeli Airlines, Cham Wings, Air Cairo, Turkmenistan Airlines, Red Wings, Nordwind Airlines, Pobeda.
According to the department, 12 new routes have been launched to Lyon, Brussels, Doha, Kuwait, Berlin, Prague, Tel-Aviv, Damascus, Sharm El Sheikh, Ashkhabad, Frankfurt and Astana.
Two air carriers – Belavia and Czech Airlines – have returned to the Armenian market.
The GDCA also added that 21 pilots working for foreign air companies returned to Armenia over the past two years and started working at Armenia-based companies. 50 more jobs have also been opened for stewards.
Armenia launched first-ever private pilot trainings in the indicated period, with flights via helicopters set to be carried out in the country for the first time.