Քաղաքական 18:39 10/05/2018 Աշխարհում
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կարծում է, որ անվտանգության ապահովման հարցում Եվրոպան այլևս չի կարող հույս դնել ԱՄՆ-ի վրա։ Այս մասին տեղեկացնում է Lenta.ru-ն։ Այս մասին գերմանական կառավարության ղեկավարը հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին Կարլ Մեծի մրցանակի հանձնման արարողության ժամանակ։
Մերկելը եվրոպական երկրներին կոչ է արել սկսել ինքնուրույն վերահսկել իրենց ճակատագիրը։ «Անցել են ժամանակները, երբ ԱՄՆ-ն պարզապես օգնում է մեզ, որովհետև Եվրոպան պետք է սեփական ճակատագիրն իր ձեռքը վերցնի։ Հենց դրանում է ամփոփված մեր ապագա խնդիրը»,- ասել է քաղաքական գործիչը։
Մերկելի հայտարարությունը հնչեց այն բանից հետո, երբ մայիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Իրանի հետ միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալու մասին։

Germany, France and Britain will "do everything" to ensure that Iran remains in the landmark 2015 nuclear deal, Chancellor Angela Merkel vowed Wednesday, a day after the US pulled out of the accord.
"We will remain committed to this agreement and will do everything to ensure that Iran complies with the deal," Merkel said as quoted by The Local, adding that Berlin had made the decision jointly with Paris and London.
Expressing regret for President Donald Trump's decision to ditch the deal, Merkel acknowledged concerns over Iran's ballistic missile programme as well as its influence in Syria and Iraq.
"There are areas beyond the (nuclear) accord that we must talk about," she said.
Nevertheless, she stressed that the European powers viewed the accord as an "important pillar that we should never call into question".