Իրավունք 09:48 14/05/2018 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 14-ին կմեկնի Բելառուս մասնակցելու Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների 3-րդ համատեղ կոլեգիայի նիստի աշխատանքներին։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ այցելության ընթացքում նախատեսվում են երկկողմ հանդիպումներ Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների նախագահների հետ։
Բացի այդ՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի և Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի միջև կստորագրվի գիտակրթական ոլորտում 2018-2019թթ. համագործակցության ծրագիր։

Law 11:23 14/05/2018 Armenia
An Armenian delegation led by Chairman of the Investigative Committee Aghvan Hovsepyan will depart for Belarus on 14 May to attend the third joint session of the boards of the Investigative Committees of Armenia, Russia and Belarus.
The Armenian official is scheduled to hold bilateral meetings with the heads of the two countries’ Investigative Committees during the visit, the Committee told Panorama.am.
In addition, the Armenian and Russian Investigative Committees are supposed to sign a cooperation program for 2018-2019 in the sphere of science and education.