Առողջություն 15:42 26/05/2018 Հայաստան
Մարզերում բժիշկների պակասի ու խնդրի լուծման մասին այսօր ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է  կատարել առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը.
«Նամակով և բանավոր դիմել եմ ՀՀ ԿԳՆ Արայիկ Հարությունյանին, որպեսզի այս տարի ՀՀ ԱՆ-ին հատկացնեն կլինիկական օրդինատուրայի 60 նպատակային տեղ, նախորդ տարվա 30-ի փոխարեն։
Այդ տեղերից 57-ի համար կնքվելու են պայմանագրեր դիմորդների հետ, որպեսզի նրանք ուսումն ավարտելուց հետո առնվազն 5 տարի աշխատեն մեր կողմից նշված մարզային բուժհիմնարկում։
Այս խնդրի լուծման մեջ, սակայն, մեծ դեր ունեն նաև տեղական և տարածքային կառավարման մարմինները, որոնք պետք է առողջապահությունը դարձնեն իրենց գերակայություններից մեկը և բժիշկներին ապահովեն նորմալ կենցաղային պայմաններով, որպեսզի նրանք մեծ հաճույքով ցանկանան աշխատել մարզերում»:

Здоровье 16:22 26/05/2018 Армения
Глава Минздрава Армении предложил министру образования вдвое увеличить число целевых мест в ординатуре
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян сегодня на своей официальной странице в соцсети Facebook сделал запись касательно нехватки врачей в областях республики и решения данной проблемы.
«В устной форме и письменно уже обратился к министру образования и науки Армении Араику Арутюняну, чтобы министерству здравоохранения в этом году было выделено 60 целевых мест для обучения по программам ординатуры – вместо 30, как это было в прошлом году.
Для 57 из 60 мест  с абитуриентами будут заключены договоры, чтобы они после  окончания  учебы, по меньшей мере,  5 лет проработали в  указанных нами областных медучреждениях.
Большую роль в решении данной проблемы должны  сыграть органы местного и территориального управления, для которых здравоохранение должно стать одним из приоритетов, они  должны обеспечить врачей нормальными бытовыми условиями, чтобы сделать работу в областях привлекательной», – указал министр.