Հասարակություն 19:16 29/05/2018 Աշխարհում
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում սահմանափակումներ են դրված գրեթե բոլոր ռուսաստանյան լրատվամիջոցների վրա։
«Ուկրաինայում գրեթե բոլոր ռուսաստանյան լրատվամիջոցները արգելված են, լրագրողներին հեռացնում են, չեն ընդունում»,- «Գազետա.ռու»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Լավրովը։
Նրա խոսքով,լավից-վատից քննվում են լրագրողների զոհվելու դեպքերով գործեր, բայց շատ հարցեր մնում են անպատասխան.«Սակայն մեր կողմից ուկրաինացի կամ ուրիշ լրագրողների նկատմամբ պատասխան միջոցներ չեն կիրառվում»։
Այս մասին նա հայտարարել է Բելառուսի նախագահության ներքո գտնվող կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ:

Russia does not take any retaliatory measures against Ukrainian journalists in retaliation for the persecution of Russian mass media in Ukraine, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Tuesday, reports TASS.
"All Russian mass media have been closed down and outlawed in Ukraine. Journalists are being expelled and not allowed to enter the country," he said.
"We take no retaliatory measures towards the Ukrainian media. The Ukrainian media covers Russian affairs in a very harsh way. Their journalists make rather aggressive statements when we arrange news conferences to which they are invited. But we do not bar anyone from communication or from Foreign Ministry accreditation."
At the same time Lavrov acknowledged that Moscow had been forced to classify some US mass media outlets as foreign agents as soon as the RT and Sputnik were declared as such in the United States.