Քաղաքական 16:45 30/05/2018 Հայաստան
Վրաստանում պաշտոնական այցով գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիմնաը  Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին բարձր է գնահատել երկու երկրների կառավարությունների միջև տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները և նշել, որ քննարկված հարցերն ու նախաձեռնությունները խթան կհանդիսանան հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
«Ուրախ եմ հանդիպելու Հայաստանի ժողովրդավար վարչապետին: Հույս ունեմ, որ Ձեր այցը նոր երանգ կհաղորդի հայ-վրացական հարաբերություններին, որոնք ունեն բազմադարյա պատմություն»,- Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ ասել է Վրաստանի նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում պարոն Մարգվելաշվիլիին հանդիպելու և երկու երկրների հարաբերությունների հետագա խորացման ու զարգացման հեռանկարները քննարկելու հնարավորության համար:
«Ուրախ եմ, որ իմ այցը Վրաստան կայանում է մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական զարգացումների ֆոնին, համոզված եմ, որ ժողովրդավարությունը մեր երկրների համար ունի կենսական նշանակություն: Մեր ժողովուրդների համոզմունքը երկկողմ հարաբերություններում հիմնված է սիրո և համերաշխության վրա, և մենք ջանքեր չենք խնայի դրանց նոր թափ հաղորդելու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ հանդիպման ընթացքում կկարողանան ուրվագծել միջպետական համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ:
Վարչապետը նշել է, որ 2018 թվականը Հայաստանի համար չափազանց հագեցած է մասշտաբային միջոցառումների տեսանկյունից և հույս հայտնել, որ Գիորգի Մարգվելաշվիլիին հանդիպելու ևս մեկ առիթ կլինի աշնանը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Գիորգի Մարգվելաշվիլին քննարկել են հայ-վրացական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր:

Политика 18:31 30/05/2018 Регион
Премьер Армении – президенту Грузии: Мы не пожалеем усилий для придания нового импульса армяно-грузинским отношениям
В рамках официального визита в Грузию премьер-министр Армении Никол Пашинян провел переговоры в формате тет-а-тет с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Приветствуя премьера РА, Г.Маргвелашвили высоко оценил итоги встречи делегаций правительств двух стран и отметил, что обсужденные вопросы и инициативы послужат стимулом для дальнейшего развития и укрепления отношений.
«Рад встрече с народным премьером Армении. Надеюсь, что Ваш визит придаст новых оттенков армяно-грузинским отношениям, имеющим многовековую историю», – отметил президент Грузии.
Пашинян отметил в свою очередь, что рад тому, что его визит в Грузию проходит на фоне демократических процессов в Армении.
«Уверен, что демократия для наших стран имеет жизненно важное значение. Убеждения наших народов в двусторонних отношениях основаны на любви и солидарности, и мы не пожалеем усилий для придания им нового импульса», – сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, 2018 год для Армении чрезвычайно насыщен масштабными мероприятиями и выразил надежду, что ему представится еще один повод встретиться с Георгием Маргвелашвили – в рамках 17-го Саммита Франкофонии осенью в Ереване.