Քաղաքական 14:11 05/07/2018 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով հուլիսի 30-ին երկօրյա պետական այցով Հայաստան կժամանի Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելան:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ նույն օրը ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի կունենա նախագահներ Արմեն Սարգսյանի և Սերջիո Մատարելայի հանդիպումը:
Պետական այցի շրջանակում Իտալիայի նախագահը հանդիպումներ կունենա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային Ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ, կհյուրընկալվի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին:
Սերջիո Մատարելայի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի Մեծ Եղեռնի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին։

Politics 14:40 05/07/2018 Armenia
Italian President Sergio Mattarella will arrive in Armenia on a two-day state visit on July 30 at the invitation of Armenian President Armen Sarkissian, the presidential press service said.
On the same day, the Armenian and Italian presidents are expected to hold a meeting at the Presidential Palace.
In the framework of his state visit, President Mattarella is set to meet with Prime Minister Nikol Pashinian, Speaker of the National Assembly Ara Babloyan and His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
The delegation headed by the Italian leader will visit Tsitsernakaberd to lay a wreath at the memorial dedicated to the Armenian Genocide victims.