Քաղաքական 14:42 18/07/2018 Հայաստան
ԵԽ․ Ադրբեջանում խոշտանգումները, անպատժելիությունն ու կոռուպցիան շարունակում են լինել համակարգային ու լայնածավալ
Եվրոպայի խորհրդի Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեն (ԽԿԿ, CPT) այսօր հրապարակել է Ադրբեջան կատարած 6 այցերի վերաբերյալ զեկույցները՝ 2004, 2012, 2013, 2015, 2016 և2017թթ․-ներին։ Այսօր այս բոլոր այցերի վերաբերյալ զեկույցները հրապարակվել են։
ԽԿԿ-ի բոլոր զեկույցներում ընդհանուր տպավորությունն այն է, որ Ադրբեջանում ոստիկանության, իրավապահ մարմինների,  բանակի կողմից խոշտանգումները, ֆիզիկական վատ վերաբերմունքը, կոռուպցիան ողջ իրավապահ համակարգում ու անպատժելիությունը շարունակում է լինել համակարգային, տարածված ու էնդեմիկ։  2017թ․-ին ժամանակավոր այցի արդյունքները ցույց են տալիս իրավապահ տարբեր մարմինների աշխատակիցների շրջանում ընդհանրացված բռնության մշակույթի գոյությունը։
Նշվում է, որ բացի այդ, գոյություն ունի նաև անպատժելիության ու վատ վերաբերմունքի պնդումների վերաբերյալ ոչ պատշաճ հետաքննության խնդիր, ինչպես նաև ձերբակալված անձանց համար անարդյունավետ իրավական երաշխիքներ, ինչպիսիք են փաստաբանի մատչելիություն, բժշկի հասանելիություն, իրավունքների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացում և այլն։
Չնայած օրենսդրական բարեփոխումներին, հին բանտերի վերանորոգման ու նոր բանտերի կառուցման ջանքերին՝ առկա է բատների գերբեռնվածություն, նյութական աղքատ պայմաններ, ոչ բավարար բժշկական օգնություն։ Նշվում է, որ այս խնդիրները դժվարացնում են կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու բանտարկյալների միջև բռնությունները։
Նշենք, որ ԽԿԿ-ի զեկույցները կազմվելուց հետո ներկայացվում են երկրին և միայն նրա համաձայնությամբ այն կարող է հրապարակվել։ Ադրբեջանն այս ողջ տարիներին թույլ չէր տվել, որպեսզի Եվրոպայի խորհուրդը հրապարակի իր երկրում խոշտանգումների վերաբերյալ զեկույցները և միայն այժմ է համաձայնել, որ զեկույցները հրապարակվեն, ինչը ԽԿԿ նախագահ Միկոլա Գնատովսկին ողջունել է ու այն դիտարկել որպես այս խնդիրների դեմ պայքարելու առաջին քայլ։

Politics 15:55 18/07/2018 World
The Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) has published today reports on six of its visits to Azerbaijan – in 2004, 2012, 2013, 2015, 2016 and 2017 – together with the responses of the Azerbaijani Government. Thus, all of the CPT’s reports on its visits to Azerbaijan have now been made public, the CoE official website reports.
The CPT’s overall impression of the situation in Azerbaijan is that torture and other forms of physical ill-treatment by the police, other law enforcement agencies and the army, corruption in the whole law enforcement system and impunity remain systemic, widespread and endemic. The findings of the 2017 ad hoc visit suggest the existence of a generalised culture of violence among the staff of various law enforcement agencies.
Besides, there is a serious problem of impunity and lack of proper investigation of ill-treatment allegations, as well as and ineffective legal safeguards for detained persons, such as access to a lawyer, notification of custody, access to a doctor, receiving information on rights.
Further, despite legislative reforms and efforts to renovate old and build new prisons, there is an ongoing problem of prison overcrowding, poor material conditions, lack of activities (especially for remand and life-sentenced prisoners), inadequate medical care and insufficient and poorly paid prison staff. These issues make it harder to fight corruption and prevent inter-prisoner violence.
The published reports also highlight serious problems in psychiatric hospitals and social care homes, including poor living conditions, violence between patients (especially at Ganja Psychiatric Hospital) and lack of effective legal safeguards for involuntary patients.
“It is high time that the Azerbaijani authorities took decisive action to stamp out torture in the country and implement to the fullest extent the Committee’s recommendations,” said Mykola Gnatovskyy, CPT President.