Քաղաքական 10:35 01/08/2018 Հայաստան
Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի երկրպագությունն այնքան չափազանցված է, որ ամերիկացի բլոգեր Անդրեաս Մոզերը Բաքու և Գյանջա կատարած իր այցի ժամանակ ամենուրեք բախվել է «մեծ առաջնորդի» հուշարձաններին և շենքերին: Մոզերը երգիծական զեկույց է գրել իր բլոգում, որից հատվածներ ենք ներկայացնում՝ մեր ընթերցողների զվարճության համար…
Մոզերն սկսել է իր ծաղրական հոդվածը հետևյալ կերպ. «Նախքան Ադրբեջան գնալը ես ձեզ նման չգիտեի Հեյդար Ալիևին։ Բայց հետո, երկրորդ օրն արդեն ձանձրացել էի նրանից…. Անկախ այն բանից՝ ուզում եք, թե ոչ, Հեյդար Ալիևը կլինի ձեր ընկերակիցը և մշտական ուղեկիցը Ադրբեջանում։ Երբ թռչում եք Բաքու, դուք ժամանում եք Հեյդար Ալիևի օդանավակայան: Երբ գալիս եք գնացքով, դուք ճամփորդում եք Հեյդար Ալիևի ճեպընթացով, իջնում եք Հեյդար Ալիևի կայարանը, քայլում Հեյդար Ալիևի բուլվարով դեպի Հեյդար Ալիևի հրապարակ, անցնում Հեյդար Ալիևի հիմնադրամների, Հեյդար Ալիևի դպրոցների  և Հեյդար Ալիևի համալսարանների կողքով։ Եթե ուզում եք հանգստանալ Հեյդար Ալիևից և այդ պատճառով նախընտրում եք ավտոմեքենայով ճամփորդել Ադրբեջանով, միևնույն է դուք բոլոր խաչմերուկներում, բոլոր շրջադարձերում, բոլոր շրջանցիկ ճանապարհներին կտեսնեք նախկին նախագահի լուսանկարները»։
Մոզերն իր ճանփորդությունը սկսել է այցելելով զբոսայգի, բնականաբար Հեյդար Ալիևի անվան, որն «ավելի մեծ էր, քան որոշ անկախ երկրներ… Երբ դու անցնում ես աշխարհի ամենալայն փողոցը [12-գծանի], տասը րոպեի երթից հետո հասնում ես կայանատեղի. ավտոկայանատեղի՝ Օլիմպիական մարզադաշտի դիմացինի նման։ Այն այնքան մեծ էր նախագծված, որպեսզի Ադրբեջանի բոլոր մեքենաները կարողանային միաժամանակ կայանել այդտեղ։ Սակայն այն դատարկ է։ Քաղաքի հրապարակները նույնպես չափազանց մեծ չափերի էին, սակայն այստեղ հյուսիսկորեական մակարդակի վեհության մոլուցք էր տիրում…. Հենց որ դուք անցնեք հաղթանակի կամարը (այնքան մեծ, ինչպիսին Փարիզում է, և կասկածները ցրելու համար ասեմ՝ զարդարված Հեյդար Ալիևի անունով), որը իրական մուտքն է, դուք պետք է ևս մոտ 2 կիլոմետր քայլեք մինչև Հեյդար Ալիևի թանգարան հասնելը։ Ճիշտ այնպես, ինչպես մարդիկ ստիպված էին քայլել թագավորական պալատի երկար սրահով, նախքան թագավորի հետ հանդիպելը»։
Հատելով զբոսայգին և անցնելով հավաքարարների ու քերողների՝ «մաքրող մոլագարների» մի ամբողջ բանակի միջով, Մոզերը հայտնվել է «մեծ առաջնորդի» չափազանց մեծ արձանի մոտ, որի վրա ոսկե տառերով փորագրված էր նրա անունը,  և որը տեղադրված էր Հեյդար Ալիևի  թանգարանի դիմաց։ Մոզերը բացահայտել է, որ «թանգարանը երեք հարկանի է, ապակե գմբեթով, պատրաստված մեծ քանակությամբ մարմարից ու ոսկուց և սպիտակ կաշվե բազկաթոռներով։ Բռնապետին բնորոշ անճաշակություն։ Եթե դուք երբևիցե այցելել եք Քադաֆիներին, Հուսեյններին կամ Թրամփներին, ապա ծանոթ եք դրան։ Ես միակ այցելուն եմ, և այդ փաստը այնքան է զարմացրել գրասեղանի մոտ նստած մարդուն, որ նա անջատեց իր Յութուբի տեսահոլովակը, ցատկեց տեղից և սկսեց հետևել իմ ամեն մի քայլին, 4-5 մետր հեռավորության վրա և ամեն անգամ երբ նայում էի նրան, նա նայում էր իր հեռախոսին։ Մենք երկուսով էինք ամբողջ շենքում»։
Թեև Հեյդար Ալիևի թանգարանի հսկայական շենքը շատ տպավորիչ է, սակայն այնտեղ ոչինչ չկա, բացառությամբ «մեծ առաջնորդի» մասին որոշ քարոզչության։ Թանգարանը միայն «Հեյդար Ալիևի կյանքի մասին պատմող տասնյակ ցուցադրություններ ունի, հարյուրավոր լուսանկարներով։ Մի քանի գրքեր կան՝ նրա մասին և նրա կողմից գրված, որոնք պաշտպանված են ապակիներով: Երկու մետր լայնությամբ հեռուստաէկրանները պատրաստ են ցուցադրել նրա կենսագրական լուսանկարները…»։ Մոզերը նաև տպավորվել էր Հեյդար Ալիևի լուսանկարների մեծ հավաքածուով. «Հեյդար Ալիևը դաշտում հողագործների հետ, Հեյդար Ալիևը զինվորների հետ, Հեյդար Ալիևը երեխաների հետ, Հեյդար Ալիևը որպես հնագետ, Հեյդար Ալիևը ձմերուկով, Հեյդար Ալիևը բազմամարդ շուկայում»։
Մոզերը ներկայացրել է Հեյդար Ալիևի կենսագրականը, վկայակոչելով մրցանակակիր լեհ լրագրող Ռիշարդ Կապուսինսկուն, որը գրել է. «Սկզբում Հեյդար Ալիևը ԿԳԲ-ի ղեկավարն էր Ադրբեջանում, իսկ հետո յոթանասունականներին՝ հանրապետության Կոմունիստական կուսակցության առաջին քարտուղարը: Նա եղել է Բրեժնևի հետևորդը, որը նրան նշանակել էր ԽՍՀՄ փոխվարչապետ: 1987 թ. Գորբաչովը նրան հեռացրեց այդ պաշտոնից։ Հեյդար Ալիևը մաս էր կազմում Բրեժնևի շրջապատի՝ մի խմբի, որն աչքի էր ընկնում խոր կոռուպցիայով, ամեն տեսակի շքեղության նախապատվությամբ և  համընդհանուր այլասերվածությամբ։ Նրանք բացահայտում էին իրենց կոռուպցիան մեծ հանդգնությամբ, առանց ամաչելու»։
Մոզերը նշել է, որ լեհ լրագրողի նկարագրությունը «կարող է լինել թանգարանի, իրականում ամբողջ այգու կամ արդարև ամբողջ երկրի կարգախոսը։ Որևէ մեկի համար, որն արդեն հայտնի էր բացահայտ կոռուպցիայով կոմունիզմի ժամանակ, անկախ Ադրբեջանն իր նավթահանքերով պետք է որ լիներ նրա երազանքների գագաթնակետը։ Այսպիսով, զարմանալի չէ Ալիևների ամբողջ ընտանիքին հանդիպել Պանամայի փաստաթղթերում [օֆշորային գաղտնի հաշիվներում]»։
Մոզերն իր հումորային հոդվածն ավարտել է հիշելով Հեյդար Ալիևի այլ զբոսայգիները Պոդգորիցայում, Չեռնոգորիայում, Թբիլիսիում, Ստամբուլում, Անկարայում, Բուխարեստում, Կիևում, «և հնարավոր է, շուտով ձեր հայրենի քաղաքում: Դրա համար դուք պարզապես պետք է խոսեք ձեր քաղաքային խորհրդի հետ, իսկ Ադրբեջանը կվճարի ամեն ինչի համար»։
Իր վերջին նախադասության մեջ Մոզերը Ադրբեջանն անվանել է «որպես տարօրինակ երկիր: Բայց գոնե ես այլևս ստիպված չեմ լինի այցելել Հյուսիսային Կորեա»:
Մոզերի հոդվածից բացի, Վիքիպեդիան մի ամբողջ բաժին ունի՝ «Հեյդար Ալիևի անձի պաշտամունքը» վերնագրով. «Ադրբեջանում յուրաքանչյուր մեծ ու փոքր քաղաք ունի փողոց Հեյդար Ալիևի անունով, ներառյալ մայրաքաղաք Բաքվի կենտրոնական պողոտաներից մեկը։ Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանում կա Հեյդար Ալիևի 60 թանգարան և կենտրոն»։
Ավելին, աշխարհում տասնյակից ավելի երկրներում կան Հեյդար Ալիևի արձանները: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը Մեքսիկայի մայրաքաղաքում խայտառակվեց, երբ նրա խելամիտ քաղաքային խորհուրդը որոշեց հեռացնել Հեյդար Ալիևի հուշարձանը քաղաքի գլխավոր պողոտայում գտնվող զբոսայգուց, որը վերանորոգվել էր Ադրբեջանի միջոցներով։ «Իրավապաշտպանները դեմ էին արձանին և մատնանշում էին Հեյդար Ալիևի իշխանության բռնակալական բնույթը», հաղորդել է BBC News-ը:
Իմ խորհուրդը Հեյդար Ալիևի ադրբեջանցի երկրպագուներին՝ ավելի շատ մտահոգվեք ոչ թե մահացած Հեյդար Ալիևի, այլ ներկա նախագահ Իլհամ Ալիևի ճակատագրով, քանի որ Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած «թավշյա հեղափոխությունը» կարող է շուտով տարածվել Ադրբեջանում և կարող է ավելի շատ արյունոտ լինել, քան թավշյա…

Politics 11:00 01/08/2018 Armenia
The worship of former President of Azerbaijan Heydar Aliyev is so exaggerated that an American blogger Andreas Moser on his visit to Baku and Ganja encountered the “great leader’s” monuments and buildings everywhere he went. Moser wrote in his blog a satirical report, excerpts of which are reproduced below for our readers’ great amusement!
Moser started his sarcastic article as follows: “Before I went to Azerbaijan, I was like you: I didn’t know Heydar Aliyev. But then, I had already gotten sick and tired of him by the second day…. Whether you want it or not, Heydar Aliyev will be your guide and constant companion in Azerbaijan. When you fly to Baku, you arrive at Heydar Aliyev Airport. When you arrive by train, you travel on the Heydar Aliyev Express, get off at Heydar Aliyev Station and walk along the wide Heydar Aliyev Boulevard to Heydar Aliyev Square, past Heydar Aliyev Foundations, Heydar Aliyev Schools and Heydar Aliyev Institutes. If you want to take a break from Heydar Aliyev and thus prefer to travel across Azerbaijan by car, you will still see a photo of the ex-president at every intersection, every turnoff and every roundabout.”
Moser started his journey by visiting a park, naturally named the Heydar Aliyev Park, which was “larger than some independent states…. When you have crossed the widest street in the world [12-lanes] after a march of ten minutes, you have reached the parking area. A car park like the one in front of the Olympic stadium. It was planned big enough that all cars in Azerbaijan could park here simultaneously. But it is empty. The public squares in the city were already overdimensioned, but this here is megalomania at a North Korean level…. Once you have walked through the triumphal arch (as big as in Paris and, for the avoidance of any doubt, adorned with the name of Heydar Aliyev), which is the actual entrance, you have to traipse for another mile to reach the Heydar Aliyev Museum. Just like people had to walk through a long hall in the royal palace before meeting the king.”
Making his way through the Park’s army of cleaners and scrubbers, “cleaning maniacs,” Moser came across an oversized statue of the “great leader” with his name engraved on it in golden letters, in front of the Heydar Aliyev Museum. Moser discovered that “the museum is three floors high, with a glass dome, much marble, much gold and white leather armchairs. Typical dictator kitsch. If you have ever visited the Gaddafis, the Husseins or the Trumps, you are familiar with it. I am the only visitor, which startles the man behind the desk so much that he turns off his YouTube video, jumps up and henceforth follows my every step, always four to five meters to my side and always looking at his phone when I look at him. We are the only two people in the whole building.”
While the massive building of the Heydar Aliyev Museum is highly impressive, there is not much in it, except for some propaganda about the “great leader.” The Museum “only has dozens of display boards about the life of Heydar Aliyev with hundreds of photos of him. Protected by glass, there are a few books about and by him. Two-meter wide TV screens are ready to show biopics….” Moser was also impressed by Heydar Aliyev’s vast collection of photos: “Heydar Aliyev in a field with farmers, Heydar Aliyev with soldiers, Heydar Aliyev with children, Heydar Aliyev as an archaeologist, Heydar Aliyev with a water melon, Heydar Aliyev at a busy market.”
Moser presented Heydar Aliyev’s background by quoting prize-winning Polish journalist Ryszard Kapuscinski who wrote: “At first, Heydar Aliyev was head of the KGB in Azerbaijan, then, in the seventies, First Secretary of the Communist Party of the republic. He was a disciple of Brezhnev, who appointed him Deputy Prime Minister of the USSR. He was fired from that post by Gorbachev in 1987. Heydar Aliyev was part of Brezhnev’s circle -- a group standing out for deep corruption, preference for any kind of luxury and overall debauchery. They displayed that corruption with provoking openness, not ashamed in the least.”
Moser stated that the Polish journalist’s description “could be the motto for the museum, actually the whole park or indeed for the whole country. For someone who was already famous for open corruption under communism, an independent Azerbaijan with gushing oil wells must have been the mother of all dreams. Thus, it comes as no surprise to meet the whole Aliyev family in the Panama Papers [offshore secret accounts].”
Moser concluded his humorous article by remembering other Heydar Aliyev Parks in Podgorica, Montenegro, Tbilisi, Istanbul, Ankara, Bucharest, Kiev, “and maybe soon in your hometown. You simply have to talk to your city council about it. Azerbaijan will pay for everything.”
In his last sentence, Moser described Azerbaijan “as a strange country. But at least I don’t have to visit North Korea anymore.”
In addition to Moser’s article, Wikipedia has a whole section titled, “Heydar Aliyev’s Cult of Personality” as follows: “Every city and town in Azerbaijan has a street named after Heydar Aliyev, including one of the central avenues of capital Baku. According to official information, there are 60 museums and centers of Heydar Aliyev in Azerbaijan.”
Furthermore, there are statues of Heydar Aliyev in over a dozen countries around the world. However, Azerbaijan suffered a major embarrassment in Mexico City when its sensible City Council decided to remove the massive statue of Heydar Aliyev from a park on the city’s main avenue that Azerbaijan had paid to have renovated. “Human rights activists had objected to the statue and pointed to the repressive nature of Mr. Aliyev's rule,” according to BBC News.
My advice to Azeri worshippers of Heydar Aliyev is to worry more about the fate of their current President, Ilham Aliyev, rather than the deceased Heydar Aliyev, because Armenia’s recent ‘Velvet Revolution’ may soon spread to Azerbaijan, which might be more bloody than velvety!