Քաղաքական 19:28 17/08/2018 Հայաստան
Հանրապետության հրապարակում բեմ բարձրացավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` ընտանիքի հետ միասին, որից հետո հնչեց Հայաստանի Հանրապետության հիմնը:
«Հայաստանի Հանրապետության հպարտ, արժանապատիվ  և հաղթանակած քաղաքացիներ»,- դիմելով  հանրահավաքի մասնակիցներին՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և կոչ արեց ողջունել ներկայիս կառավարության անդամներին` փոխվարչապետներին, նախարարներին, հարթակում գտնվողներին:
Հանրապետության հրապարակում մեկնարկեց հանրահավաքը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կամփոփի իր պաշտոնավարման 100 օրը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քիչ առաջ ժամանեց Էրբունի-Արցախի պողոտաների խաչմերուկ, որտեղից եթի մասնակիցների ուղեկցությամբ այս պահին շարժվում է Հանրապետության հրապարակ՝ մասնակցելու այսօր կայանալիք հանարահավաքին։
Նա ողջունեց հավաքվածներին և հորդորեց «դուխով» լինել։
Վարչապետին քայլերթի ընթացքում ուղեկցում են ՀՀ փոխվարչապետեր Արարատ Միրզոյանը և Տիգրան Ավինյանը, ԿԳ և Սփյուռքի նախարարները, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ, ինչպես նաև վարչապետի ավագ դուստրը։
«Հաղթանակած քաղաքացիներ, ողջունում եմ բոլորիդ։ Գրկում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ, կեցցե ՀՀ ազատ և հաղթանակած քաղաքացին։ Հանարահավաքի չե՞ք գալիս ժողովուրդ։ Եկեք, միացեք»,- հորդորներով երթը շարունակեց Փաշինյանը։
Ցուցարարներն էլ վանկարկում են՝ «Նիկոլ, Նիկոլ»։
Լրագրողների հարցին՝ որն է նոր կառավարության ղեկավարման ամենամեծ ձեռքբերումը, վարչապետը պատասխանեց. «Ամենակարևոր ձեռքբերումը հաղթանակած քաղաքացին և վստահությունն են ապագայի նկատմամբ։ Դրանից ավելի կարևոր ձեռքբերում չի կարող լինել։ Այս ձեռքբերումները նյութական ձևով չի կարելի հաշվել։  Փայլուն զգացողություն»,- ասաց նա։
Հարցին՝ ինչպես  է վերաբերում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի երեկվա այն հայտարարությանը, որ ինքը կարող է  դառնալ Հայաստանում առաջին քաղբանտարկյալը, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց. «Նոր Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չկան և չեն լինելու, ինչը նշանակում է, որ բանտերում մարդիկ չեն լինելու,  այդ թվում կոռուպցիոներներ»։

Политика 18:10 17/08/2018 Армения
100 дней премьерства: Никол Пашинян со сторонниками шествием движется к Площади Республики в Ереване
Премьер-министр Армении Никол Пашинян немногим ранее прибыл на перекресток улицы Эребуни и проспекта Арцаха в Ереване: именно из этой точки в сопровождении участников шествия он направляется на Площадь Республики для участия в митинге.
Премьер поприветствовал собравшихся и призвал «не терять духа» («духов» – один из лозунгов, используемых Николом Пашиняном и его сторонниками во время апрельских событий с.г.).
В ходе шествия премьера сопровождают вице-премьеры РА Арарат Мирзоян и Тигран Авинян, министры образования и науки, Диаспоры, депутаты Национального Собрания Армении от фракции «Елк» («Выход»), а также старшая дочь Пашиняна.
«Победившие граждане, приветствую всех вас. Обнимаю всех, горжусь каждым из вас. Да здравствуют свободные и победившие граждане Армении. А вы на митинг не собираетесь, люди? Присоединяйтесь», – сказал Н. Пашинян.
Участники шествия скандируют «Никол, Никол!».
На просьбу журналистов назвать самое большое достижение возглавляемого им правительства, Пашинян сказал: «Самое главное достижение – победившие граждане и вера в будущее. Достижения выше этого быть не может. Эти достижения нельзя подгонять под материальные. Ощущения блестящие, мы смотрим вперед, а не назад».
На вопрос, как он относится к сделанным накануне, 16 августа, заявлениям второго президента Армении Роберта Кочаряна касательно того, что он может стать первым в Армении политзаключенным, Н. Пашинян ответил: «В новой Армении нет и не будет политзаключенных».