Մշակույթ 14:18 28/08/2018 Հայաստան
Առաջին անգամ Հայաստանում՝ Մ. Սարյանի տուն թանգարանում բացվող «Սարյանը և Ֆրանսիան» ցուցահանդեսում կներկայացվի Վարպետի փարիզյան շրջանի (1926-1928) «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս» (1927թ.)  նկարը։ Սեպտեմբերի 19-ից նոյեմբերի 14-ը կայանալիք ցուցահանդեսը նվիրված է Հայաստանում անցկացվելիք ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժովին։
Panorama.am-ը հետաքրքրվեց Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանից, թե ի՞նչ կտավ է, ինչո՞ւ է առաջին անգամ ցուցադրվում, արդյո՞ք  մինչ այս նկարը Հայաստանում չի եղել։
Ռ. Սարյանն ասաց, որ Վարպետի՝ փարիզյան  շրջանի 37 նկար Փարզից տունդարձի ճանապարահին այրվել է Ֆրիժի նավի վրա հրդեհի ժամանակ, իսկ «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս»  նկարը, ի թիվս այլ 5 նկարի, Սարյանը ի պահ էր տվել Ֆրանսիայում տիկին Աննա Բուդաղյանին այն պայմանով, որ վաճառի և այդ գումարով իրեն ուղարկի ներկեր, կտավներ, վրձիններ, քանի որ Խորհրդային միությունում այդ ամենը դժվար էր հայթայթել, մանավանդ  լավ որակի։ Սակայն սխալմամբ տարբեր ալբոմների կատալոգներում նշվել է, որ «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս»  կտավը նույնպես այրվել է. «Սարյանի փարիզյան նկարների գերակշռող մասը լուսանկարված է եղել  Փարիզում, Սարյանի անհատական ցուցահանդեսի բացումից առաջ, և գոնե լուսանկարների շնորհիվ մեզ դրանք հայտնի դարձան։ Այս նկարը  նույնպես հայտնի էր մեզ սև ու սպիտակ տարբերակով»։
«Այն մասին, որ նկարը չի այրվել առաջին անգամ գրեց  Ռուբեն Դրամփյանը 1960 թվականի իր կատալոգում, հիմնվելով  Սարյանի այն վկայության վրա, որ նկարը գտնվում է Փարիզում Տիգրան Խան Քելեկյանի հավաքածուում։ Արդեն հասկանալի էր, որ այդ նկարը չէր կարող այրված համարվել»,- նշեց Ռ. Սարյանը՝ ներկայացնելով պատմությունը, թե ինչպես է այն հայտնվել Տիգրան Խան-Քելեկյանի հավաքածուում։
«2002 թվականին իմ կողմից հրատարակված  Սարյանի նամականու առաջին հատորում հրապարակեցի Սարյանի նամակն  ուղղված հասարակական գործիչ, գրականագետ, թարգմանիչ Արշակ Չոպանյանին։ Վերջինս սարյանին հայտնել էր, որ Քելեքյանը հետաքրքրվում էր նրա փարիզյան գործերով և ուզում էր գել: Սարյանն իր պատասխան նամակում խնդրում է նրան տանել Քելեքյանին Աննա Բուդաղյանի մոտ և ցույց տայ նրան ի պահ թողած նկարները։ Տալով նկարների անունները, Սարյանը նշում է, որ «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս»  փարիզյան շրջանի իր ուժեղ գործերից է։ Այդպես էլ եղավ, Սարյանի փարիզյան շրջանի երեք աշխատանք հանգրվանեց Տիգրան Խան- Քելեկյանի հավաքածուում»,- պատմում է Ռուզան Սարյանը։
Իսկ ով էր Տիգրան Խան Քելեկյանը։ Ռ. Սարյանն ասաց, որ հետաքրքիր անձնավորություն էր, արվեստի հավաքող, բարերար, ֆինանսական օգնություն էր  ցուցաբերել Բրաքին, Պիկասոյին, երբ նոր էին սկսում իրենց կարիերան։
1951 թվականին  Տիգրան Խան Քելեկյանի մահից հետո նրա մոտ գտնվող Սարյանի նկարները տարբեր հավաքածուներում հայտնվեցին։ Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրենն ասաց, որ մինչև 2011 թվականը որևէ տեղեկություն չունեին «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս» կտավի մասին։
Ռ. Սարյանին հաճախ են ուղարկում  Սարյանին վերագրվող նկարների լուսանկարներ, դրանց կեղծ կամ բնօրինակ լինելու մասին նրա կարծիքն իմանալու համար:
«Ավելի շատ է հիասթափությունը, քանի որ կեղծիքները շատ են։  Զարմանում ես, թե  ինչքա՜ն մարդիկ են զբաղվում արվեստի գործերի զեղծարարությամբ, իհարկե, նաև Սարյանի գործերի։ Այս անգամ, երբ բացեցի նամակը,  հանկարծ իմ աչքի առաջ սարյանական վառ գույներով հառնեց այն նկարը, որի մասին  տեղյակ էի միայն սև ու սպիտակ լուսանկարի շնորհիվ։
Հրճվանքից ու ուրախությունից չգիտեի, ինչ անել։ Նամակ ուղարկողը Նոր Զելանդիայից էր, նա մեզ շատ բարձր գնով  առաջարկեց նկարը, և մենք ի վիճակի չեղանք այն գնել: Նկարի տերն այն հանեց լոնդոնյան Մակդուգալս աճուրդ: Ես շտապեցի գնալ Լոնդոն և նկարն իմ աչքով տեսնել,  նաև փորձել բարերարներ գտնել, որոնք պատրաստ կլինեին նկարը գնել և նվիրաբերել Սարյան թանգարանին: Բայց ոչինչ չստացվեց: Նկարն աճուրդից գնեց մոսկվաբնակ արվեստի մի հավաքող։ Մեր հայերից ոչ ոք մոտ չգնաց այդ հազվագյուտ նկարին: Ինձ ուղղակի ասվեց, որ իրենց դա չի հետաքրքրում։ Եվ հանկարծ այս տարի նկարը նորից հայտնվեց աճուրդում: Կրկին դիմեցի մեր հայրենակիցներին, ովքեր ի վիճակի էին գնել այն, գոնե կմնար հայկական օջախում։ Ոչ ոք չարձագանքեց։ Հուսահատ վիճակում էի։ Բայց մեր բախտը բերեց, գնեց մոսկվաբնակ հայ գործարար, արվեստի հավաքող՝ Արթուր Դանելյանը,- պատմեց Ռուզան Սարյանը։
Նա դիմեց  Արթուր Դանիելյանին, խնդրանքով ժամանակավոր ցուցադրության համար նկարը տրամադրել Սարյան տուն-թանգարանին՝ «Սարյանը և Ֆրանսիան» ցուցահանդեսում ներկայացնելու նպատակով:
«Եվ, ինչ ուրախություն, նա համաձայնվեց»:
«Այս ցուցահանդեսը դրանով պետք է արժևորվի։ Իսկապես, հազվագյուտ իրադարձություն է մեզ սպասում։ Համոզված եմ այն մեծ հետաքրքրություն առաջ կբերի, շատերը կցանկանան իրենց աչքերով տեսնել նման զարմանալի պատմություն ունեցող «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս»  նկարը», - ասաց Ռուզան Սարյանը։

Культура 13:49 29/08/2018 Армения
"Улица кавказского города. Тифлис": в Армении впервые будет представлена картина Мартироса Сарьяна с удивительной историей
Впервые в Армении, с 19 сентября по 14 ноября, в Доме-музее М. Сарьяна, на выставке «Сарьян и Франция», посвященной Саммиту франкофонии в Армении, будет представлена картина Мастера, "Улица кавказского города. Тифлис" (1927 г.).
Корреспондент Panorama.am в беседе с внучкой Мартироса Сарьяна, директором Дома-музея Рузан Сарьян поинтересовался о том, что за полотно будет представлено, почему картина выставляется в Армении впервые, на самом ли деле до этого данное произведение Мартироса Сарьяна не было показано в Армении?
Р. Сарьян ответила, что 37 картин парижского периода Мартироса Сарьяна сгорели в трюме корабля «Фрижи» в стамбульском порту. Произведение «Улица кавказского города. Тифлис» вместе с другими 5 работами было передано Сарьяном на хранение проживающей в Париже госпоже Анне Будагян, с условием, чтобы она после их продажи приобрела для него краски, холсты, кисти, и переслала в Ереван, поскольку в СССР все это было в дефиците.
Однако в различных альбомах и каталогах ошибочно отмечалось, что картина «Улица кавказского города. Тифлис» разделила горькую участь сгоревших в пожаре работ. Большая часть картин парижского периода была сфотографирована накануне открытия персональной выставки Сарьяна в Париже. И до недавних пор картина «Улица кавказского города. Тифлис» была известна нам исключительно по черно-белой фотографии.
«Первое упоминание о том, что картина не сгорела мы находим в каталоге альбома «Мартирос Сарьян» 1960 года, опубликованном Рубеном Дрампяном, где, со слов Мартироса Сарьяна, он зафиксировал факт, что картина «Улица кавказского города. Тифлис» находится в Париже, в коллекции Тиграна Хан-Келекяна. Уже было понятно, что картина не могла считаться сгоревшей», – отметила Р. Сарьян, рассказав историю о том, как картина оказалась в коллекции Тиграна Хана-Келекяна.
«В 2002 году в первом томе писем Мартироса Сарьяна, я опубликовала письмо, адресованное общественному деятелю, литературоведу, переводчику Аршаку Чопаняну. В своем письме к Сарьяну Чопанян передал ему просьбу коллекционера Тиграна Хан-Келекяна посмотреть его парижские картины с целью приобретения. Сарьян в ответном письме сообщил о том, что следует обратиться к Анне Будагян, у которой находяться его картины и среди перечисленных работ назвал «Улицу кавказского города. Тифлис», как одну из своих сильнейших работ этого периода.
Так и случилось, что упомянутые в письме Сарьяна картины парижского периода попали в коллекцию Тиграна Хан-Келекяна», проживающего тогда в Париже, – рассказывает Рузан Сарьян.
На вопрос о том, кем являлся Тигран Хан-Келекян, Рузан Сарьян ответила, что это была очень интересная личность. Он был коллекционером произведений ускусства, занимался также благотворительностью и даже оказал финансовую помощь Ж. Браку, П. Пикассо, когда те только начинали свою карьеру.
После смерти Хан-Келекяна в 1951 году картины Мартироса Сарьяна, хранящиеся у него, оказались в различных коллекциях. Директор Дома-музея М. Сарьяна отметила, что до 2011 года у них не было никаких сведений о картине «Улица кавказского города. Тифлис».
Рузан Сарьян часто присылают фотографии полотен Сарьяна, чтобы она высказала своё мнение относительно того – является ли картина подлинной или нет.
«Я больше разочаровываюсь, поскольку подделок очень много. Удивляюсь, как много людей занимается подделкой произведений искусства, в том числе и Сарьяна. Это было в 2011 году. В тот день, когда я открыла очередное письмо, со вложенным в него изображением картины Сарьяна, то радости моей не было предела. Это была «Улица кавказского города. Тифлис», во всем великолепии сарьяновских красок. Адресант письма из Новой Зеландии, запросил за нее довольно высокую цену и мы не смогли ее приобрести для Музея. Затем он выставил картину на лондонский аукцион Макдугалс. Я специально вылетела в Лондон на нее посмотреть и попытаться найти спонсоров, кто бы мог ее приобрести для Дома-музея Сарьяна. Но тщетно. Никто из наших соотечественников не заинтересовался ею, даже для собственной коллекции. Картина была куплена московским коллекционером.
Затем уже в этом году полотно вновь было выставлено на аукцион. На сей раз «Улица кавказского города. Тифлис» была приобретена бизнесменом и коллекционером произведений искусства, Артуром Данеляном», – отметила она.Рузан Сарьян попросила Артура Данеляна, предоставить для временного экспонирования в Доме-музее приобретенную им с аукциона редкую картину Сарьяна и он не отказал. «Улица кавказского города. Тифлис» будет включена в выставку «Сарьян и Франция, которая продлиться с 19 сентября по 14 ноября сего года.
«Это по-настоящему великое событие для нас. Мне кажется, что интерес к выставке будет большой и многие захотят своими глазами увидеть картину, имеющую такую интересную и удивительную историю», – рассказала Рузанна Сарьян.