Հասարակություն 11:43 03/09/2018 Հայաստան
Կառավարության շենքի մոտ այս պահին բողոքի ակցիա են անում տարբեր տոնավաճառներում առևտուր իրականացնողներ: Ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ իրենց բողոքը վերաբերում է ներմուծման գների բարձրացմանը:
Նրանք պահանջում են վերանայել մաքսազերծման գները, քանի որ Հայաստան ներկրվող ապրանքների մաքսազերծումը թանկացել է, ինչի արդյունքում փոքր ու միջին բիզնեսը խնդրի առաջ է կանգնել:
«Մարդիկ 3 դոլարի մեջ չէին տեղավորում, հիմա դարձնում են 4-5 դոլար, ոնց են վարկերը փակելո՞ւ: Մի քանի հոգով նստում են, իրենց համար որոշումներ են կայացնում ու գները բարձրացնում: Չէ որ իշխանությունը ժողովրդին  է, ժողովուրդը պետք է որոշի գները բարձրացնի, թե իջեցնի: Մարդիկ վարկերի տակ են, ապրանքը բերում են, կեսը վաճառվում է, կեսը՝ մնում»,- ասաց ակցիայի մասնակիցները մեկը:
«Համերաշխություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ներսիսյանը նշեց, որ երեկ հանդիպել են ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանի հետ, ներկայացրել են խնդիրը:
«Մենք որոշել ենք «խելոք կանգնել» այստեղ մինչև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպենք: Ուզում ենք գները նվազեն, մարդկանց վիճակը տեղում վատ է: Կրթության նախարարն էլ օյին բերեց էս ժողովրդի գլխին: Փոխանակ շուտ ասեր, որ դպրոցականները ազատ ոճի հագուստ են կրելու, առևտրականներն իմանային, որ սև ու սպիտակ համազգեստ չբերեին, բայց մարդիկ բերեցին, հետո նոր ասեց՝ դպրոցում ազատ հագուստ է: Հիմա էդ շորերը մնացել են, անգամ պայուսակները չեն վաճառվել»,- ասաց Արմեն Ներսիսյանը:

Общество 12:25 03/09/2018 Армения
У здания правительства Армении на данный момент акцию протеста проводят торговцы различных ярмарок. Они выступают против повышения цен на услуги при импорте.
Участники акции требуют пересмотреть цены при таможенном оформлении. По их словам, импортерам при пересечении таможенной границы приходится платить на 2 доллара больше.
«До этого стоимость составляла 3 доллара, импортеры с трудом справлялись с этим. Сейчас приходится платить 4-5 долларов. Как в таких условиях выплачивать кредиты? Несколько человек собираются, принимают решения и повышают цены. Власть же принадлежит народу, значит, ему решать, повышать стоимость или нет. Люди выплачивают кредиты, импортируют товар, который не полностью удается реализовать», – сказал один из участников акции.
Глава общественной организации «Солидарность» Армен Нерсисян отметил в свою очередь, что они встречались накануне с заместителем председателя КГД Рафиком Машадяном, представили проблему.
По его словам, они собираются проводить мирные акции протеста у здания правительства, пока их не примет премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Хотим добиться пересмотра цен. Положение людей и так незавидное. А тут еще и министр образования и науки такое устроил, вместо того, чтобы заранее заявить о свободной  форме одежды у школьников, чтобы торговцы не привезли черно-белую одежду. Но товар уже импортировали, только потом стало известно о свободной форме. Теперь эта одежда осталась», – сказал Армен Нерсисян.