Հասարակություն 11:43 03/09/2018 Հայաստան
Կառավարության շենքի մոտ այս պահին բողոքի ակցիա են անում տարբեր տոնավաճառներում առևտուր իրականացնողներ: Ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ իրենց բողոքը վերաբերում է ներմուծման գների բարձրացմանը:
Նրանք պահանջում են վերանայել մաքսազերծման գները, քանի որ Հայաստան ներկրվող ապրանքների մաքսազերծումը թանկացել է, ինչի արդյունքում փոքր ու միջին բիզնեսը խնդրի առաջ է կանգնել:
«Մարդիկ 3 դոլարի մեջ չէին տեղավորում, հիմա դարձնում են 4-5 դոլար, ոնց են վարկերը փակելո՞ւ: Մի քանի հոգով նստում են, իրենց համար որոշումներ են կայացնում ու գները բարձրացնում: Չէ որ իշխանությունը ժողովրդին  է, ժողովուրդը պետք է որոշի գները բարձրացնի, թե իջեցնի: Մարդիկ վարկերի տակ են, ապրանքը բերում են, կեսը վաճառվում է, կեսը՝ մնում»,- ասաց ակցիայի մասնակիցները մեկը:
«Համերաշխություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ներսիսյանը նշեց, որ երեկ հանդիպել են ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանի հետ, ներկայացրել են խնդիրը:
«Մենք որոշել ենք «խելոք կանգնել» այստեղ մինչև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպենք: Ուզում ենք գները նվազեն, մարդկանց վիճակը տեղում վատ է: Կրթության նախարարն էլ օյին բերեց էս ժողովրդի գլխին: Փոխանակ շուտ ասեր, որ դպրոցականները ազատ ոճի հագուստ են կրելու, առևտրականներն իմանային, որ սև ու սպիտակ համազգեստ չբերեին, բայց մարդիկ բերեցին, հետո նոր ասեց՝ դպրոցում ազատ հագուստ է: Հիմա էդ շորերը մնացել են, անգամ պայուսակները չեն վաճառվել»,- ասաց Արմեն Ներսիսյանը:

Society 12:48 03/09/2018 Armenia
A group of traders selling clothing in retail markets in Yerevan, Armenia’s capital, are rallying outside the government building to protest against the increased customs clearance fees.
The protesters demand the authorities to review the imports tariffs, which have increased to $4-5 from the previous $3, claiming the small and medium-sized businesses are facing serious problems due to the move.
One of the protesters stressed traders manage to sell only half of their imported goods, while the other half remains unsold, with the majority of people having loans to pay off. “After all, people are in charge of the power. People should decide whether to increase or reduce the fees,” he stressed.
Chairman of the Solidarity NGO Armen Nersissyan, who joined today the protesting traders, said on Sunday he held a meeting with Deputy Chairman of the State Revenue Committee Rafik Mashadyan to discuss the issue.
“We have decided to stand still here to meet with Prime Minister Nikol Pashinyan. We want to have the prices cut down; people have ended up in a complex situation,” he said, reflecting on a recent decision of Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan allowing schoolstudents to wear free clothing instead of the former black and white uniforms, due to which traders are unable to sell them.