Քաղաքական 14:11 19/09/2018 Հայաստան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Կոնգոյի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Դավիդ Մադուկան (նստավայրը՝ Մոսկվա):
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեցեկանում ենք, որ նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հետագա հաջողություններ մաղթել: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Դավիդ Մադուկան ՝ որպես Հայաստանում Կոնգոյի առաջին դեսպան, իր նպաստը կբերի երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում Հայաստանի և Կոնգոյի միջև համագործակցության զարգացմանը:
Դեսպան Մադուկան իր հերթին վստահեցրել է, որ լուրջ ջանքեր կներդնի՝ փոխշահավետ գործակցության ներուժը արդյունավետ օգտագործելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովին, նշվել է, որ այն կազմակերպությունների անդամ երկրների միջև փոխգործակցության ընդլայնման լավ հնարավորություն է: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ուրախ կլինի գագաթնաժողովի շրջանակում Հայաստանում հյուրընկալելու Կոնգոյի Հանրապետության նախագահ Դենիս Սասու Նգուեսոյին:

Politics 16:00 19/09/2018 Armenia
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Congo to Armenia David Maduka (residence in Moscow) handed today his credentials to President Armen Sarkissian, the presidential office said.
Congratulating the ambassador on assuming office, the Armenian president wished him every success in his diplomatic mission. Mr Sarkissian expressed confidence that in his capacity of the first Congo ambassador to Armenia, David Maduka would help develop cooperation between Armenia and Congo on bilateral and multilateral platforms.
In turn, Ambassador Maduka assured that he would do his best to tap the potential inherent in mutually beneficial cooperation.
With reference to the upcoming Summit of La Francophonie due this October in Yerevan, the parties noted that it stands as a good opportunity to expand cooperation between the member states. President Sarkissian said he would be delighted to host President Denis Sassou Nguesso of Congo during the summit.