Քաղաքական 19:16 20/09/2018 Հայաստան
Ազգային ժողովի բակում քիչ առաջ մեկնարկեց  Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումը։
Ինչպես փոխանցում է ԱԺ-ում այս պահին աշխատող Panorama.am-ի թղթակիցը, միջոցառմանը ներկա են ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ՀՀ Գերագույն խորհրդի և ՀՀ Ազգային ժողովի առաջինից վեցերորդ գումարումների պատգամավորներ, ՀՀ գործադիր և  դատական իշխանությունների ներկայացուցիչներ, մեր երկրում հավատարմագրված դիվանագետներ, բարձրաստիճան հոգևորականներ, պաշտոնատար անձինք:
«Ժողովրդի ազատ կամարտահայտման ու պետական կառավարման զարգացման  ասպարեզում մեզ համար դար է փոխվում։ Խորհրդարանական կառավարման ուղին մենք ընտրեցինք 1918 թվականի  մայիսյան հաղթանակից անմիջապես հետո՝ ծանր ու քաոսային մի ժամանակաշրջանում։ Հայությունը հանդես բերելով իրավական բացառիկ բարձր գիտակցություն, ընդունեց իր քաղաքական պատմության շրջադարձային որոշումներից մեկը»,-ասաց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ողջույնի իր խոսքում։

Politics 20:00 20/09/2018
Jubilee event dedicated to the100th anniversary of establishment of Armenian parliament kicked off at the National Assembly park. As Panorama.am reporter informed, the event is attended by Armenian President Armen Sarkissian, Prime Minister Nikola Pashinyan, Artsakh Republic President Bako Sahakyan, the Catholicos of All Armenians as well as all members of first convocation of the RA Supreme Council and rom the first to sixth convocations of the National Assembly.
“We chose the parliamentary system of governance right after the May victory of in 1918 which was a period of chaos. The Armenians showed a special high legal conscience, adopted one of its historical decisions in its political history,” the Speake of Parliament Ara Babloyan stated in his remarks.