Քաղաքական 15:06 09/10/2018 Հայաստան
«Հայաստանի վերջին իրադարձությունները ևս մեկ անգամ վկայեցին, որ մեր երկիրը շարունակում է ընթանալ ժողովրդավարության ճանապարհով»,- այս մասին նշել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ այսօր Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկևիչուսի հետ հանդիպմանը, որը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում է գտնվում։
«Որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ՝ ինձ համար կարևոր է, որ բոլոր որոշումները լինեն քաղաքական քննարկումների և փոխհամաձայնության շրջանակում: Հուսով եմ, որ այս պահին ընթացող բանակցությունները կավարտվեն հօգուտ մեր երկրի ու ժողովրդի՝ առանց ցնցումների և չեն նվազեցնի մեր երկրի վարկանիշը միջազգային ասպարեզում»,- ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ասել է Արա Բաբլոյանը:
Լինաս Լինկևիչուսը կարևորել է երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը, փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը: Նախարարը մի շարք ոլորտներում փոփոխություններ իրականացնելու հարցում իրենց երկրի ունեցած փորձը փոխանցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Լինաս Լինկևիչուսն ընդգծել է տնտեսական փոխգործակցության զարգացման ու խորացման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ մի շարք ոլորտներում, ինչպես օրինակ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման, չօգտագործված մեծ ներուժ կա:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` լինելով առաջին հերթին մարդու իրավունքների խնդիր` հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով:

Armenia continues going in the path of democracy – Speaker of parliament
The recent events of Armenia once again proved that our country continues going in the path of democracy, Speaker of Armenian parliament Ara Babloyan stated today at a meeting with Foreign Minister of Lithuania Linas Linkevičius. who is in Armenia to take part in the 17thSummit of the International Organisation of La Francophonie.
The President of the National Assembly emphasized the close contacts and the activation of cooperation between the parliamentarians of Armenia and Lithuania, as well as the effective parliamentary cooperation on the international platforms, press service at the parliament reported.
Touching upon the recent developments in Armenia, Ara Babloyan “As RA NA President, it is important for me that all decisions will be in the framework of political debates and mutual consent. I hope that the ongoing negotiations at this moment will end for the benefit of our country and the people without shocks and will not reduce the rating of our country,” Ara Babloyan said.
Linas Linkevičius, in turn, also highly assessed the current level of bilateral relations. He attached importance to the cooperation of the two countries' parliamentarians, the mutual visits and the exchange of experience.
During the meeting the interlocutors talked about the regional problems and discussed other issues of bilateral interest. Regarding Nagorno Karabakh conflict, Ara Babloyan has stated that the peaceful solution of the conflict has no alternative. According to the Head of the Parliament, being first of all, a problem of human rights, the conflict can be solved only due to the execution of the right of the Artsakh people's free self-determination.