Քաղաքական 14:56 29/10/2018 Հայաստան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հոգաբարձուների և խորհրդատվական խորհուրդների անդամների հետ, որոնց թվում են առաջատար գիտնականներ, ինժեներներ, ձեռներեցներ ամբողջ աշխարհից:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի գործունեության արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող հարցերի շուրջ, քննարկել նախանշված նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ պայմանները, մեխանիզմներն ու հնարավորությունները:
Այնուհետև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է հիմնադրամի կազմակերպած՝ «Նախագծելով էվոլյուցիան» խորագիրը կրող Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի բացմանը:
Նախագահը, ով նաև FAST հիմնադրամի խորհրդատվական խորհրդի պատվավոր անդամ է, ողջունելով մասնակիցներին 21-րդ դարի երկրում, կարևորել է Հայաստանում նման ֆորումների անցկացումը:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանը ոչ միայն քաղաքակրթությունների բնօրրան է, այլևս ի սկզբանե եղել է Արևելքի ու Արևմուտքի խաչմերուկում:
«Քանի որ սա դարպաս է, խաչմերուկ, կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ մարդկությունը հետ դառնա դեպի իր ակունքները, դեպի իր ծագումը, դեպի մարդկային ռասսայի ծագման վայր՝ Հայաստան: Օրերս Ժնևում խոսում էի 4-րդ ինդուստրիալ հեղափոխության մասին, որտեղ ասացի, որ չկան հեղափոխություններ, կա էվոլյուցիա: Մարդկությունը, մենք պետք է մաս կազմենք էվոլյուցիային կամ զարգացմանը: Սա ոչ միայն գիտական ու տեխնոլոգիական էվոլյուցիա է, այլև մեր հասարակությունների ու աշխարհում մեր վարքագծի սրընթաց էվոլյուցիա»,- ասել է նախագահը:
Նա հետևյալ ուղերձն է հղել. «Հայաստանն ապագայի դարպասն է: Մենք խրախուսում ենք ներդրումներ կատարել մեր երկրում. երկիր, որը երիտասարդ է, որը հավակնոտ է, որի ժողովուրդը տաղանդավոր է, որն ունի երիտասարդ կառավարություն, և երկիր, որն իրեն զգում է 21-րդ դարում: Երիտասարդ է և հասուն: Երիտասարդ լինելը նախ և առաջ նշանակում է, թե որքան երիտասարդ ես քեզ զգում հոգով, արդյոք պատրաստ ես նոր բացահայտումների, պատրաստ ես սովորել, պատրաստ ես տալ հարցեր ու պատասխաններ գտնել: Արդյոք պատրաստ ես հետազոտությունների, էվոլյուցիոն արագացման:
Կարծում եմ, որ էվոլյուցիան անսահման է: Մենք չենք գիտակցում, թե իրականում որքան բազմաշերտ ենք, մենք բացահայտել ենք մեր մի մասը միայն: Մարդիկ շատ ավելի հետաքրքրված են, թե ինչ է կատարվում մեզնից դուրս: Սակայն մի ամբողջ տիեզերք ունենք մեր ներսում, որը նույնքան բարդ է, որքան հենց ինքը՝ տիեզերքը:
Հավատացած եմ, որ աշխարհի ապագա բացահայտումները կրկին վերադառնալու են այս դարպաս, որը 21-րդ դարի դարպասն է:
Այնպես որ, բարի՛ գալուստ Հայաստան»:
Նախագահն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել եռօրյա միջազգային ֆորումի մասնակիցներին:
Ֆորումը համախմբել է արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի ու ինքնավար համակարգերի, կենսաբանության և տվյալագիտության առաջատար մասնագետների, գործարարների, գիտնականներիաշխարհի մոտ 20 երկրի գիտական և տեխնոլոգիական կենտրոններից։

Politics 16:24 29/10/2018 Armenia
President Armen Sarkissian of Armenia had today a working lunch with the trustees and members of the advisory council of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), among them the leading Armenian scientists, engineers, entrepreneurs from all over the world.
The officials exchanged views on the issues related to the efficient organization of the works of the FAST, discussed conditions necessary for the implementation of the pre-set objectives, mechanisms, and opportunities, Sarkissian’s office said.
Later, the president participated at the opening of the Global Innovation Forum titled “Engineering the Evolution.”
Sarkissian, who is also an honorary member of the FAST Advisory Council, welcomed the participants in the country of the 21st century and stressed the importance of holding such forums in Armenia.
He noted in particular that Armenia is not only a cradle of civilizations but from the very beginning has been a bridge between the East and the West.
“Because this is a gateway, a crossroad I believe, the time has come for the humanity to get back to its sources, to its origins, to Armenia - the birthplace of the human race. A couple of days ago, in Geneva I spoke about the 4th industrial revolution. I my speech I said that there is no revolution, it is an evolution. The humanity, we should make a part of evolution or development. This is not only a scientific and technological evolution but also a rapid evolution of our societies and our activities in the world,” he said.
The president delivered the following message: “Armenia is a gateway to the future. We encourage to make investments in our country – a country which is young, which is ambitious, whose people are talented, whose government is young, a country which lives in the 21st century. Young and mature. To be young means first of all how young one is feeling inside, whether he or she is ready for new discoveries, is ready to learn, is ready to ask questions and find answers, whether you’re ready for research, an evolutional acceleration.
I believe, evolution is endless. We don’t even realize how multifaceted we are; we have discovered only a part of our essence. People are interested in what’s going on outside themselves. However, there is a whole universe within us which is as complicated as the universe itself.
I am confident that the future discoveries in the world will come back to this getaway which is a getaway to the future.
So, welcome to Armenia!”
The president wished efficient works to the participants of the three-day forum.
The forum has brought together leading experts of artificial intelligence, robotics and automated systems, biology, and data science, entrepreneurs, scientists from the scientific and technological centers from over 20 countries.