Քաղաքական 11:49 30/10/2018 Հայաստան
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը կրկին առաջադրվել է վարչապետի պաշտոնում: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանից։
«Քիչ առաջ առաջադրեցինք Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը»,- նշեց նա։
Լենա Նազարյանը նաև հայտնեց, որ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման համար ստորագրել են «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավորները, ինչպես նաև Հանրապետական խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Կնյազ Հասանովը, Շիրակ Թորոսյանը և Արսեն Միխայլովը։
ՀՀ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 30-ին է, իսկ ընտրության համար ԱԺ նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 1-ին ժամը 12:00-ին:
Նշենք, որ փաստաբան Վահե Գրիգորյանն իր ֆեյսբուքյան էջում ներկայացրել էր Հանրապետության վարչապետի երկրորդ ընտրության և Ազգային ժողովի արձակման վերաբերյալ կարգը։
Նա մասնավորապես գրել է. «Վարչապետի ընտրության 1-ին փուլում քվեարկությունից հետո յոթ օր հետո վարչապետ չընտրվելու դեպքում, իրավունքի ուժով Ազգային ժողովն արձակվում է և նշանակվում է Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություն։ Վարչապետի 2-րդ ընտրության/քվեարկության արդյունքում (վարչապետ չընտրվելու դեպքում) Ազգային ժողով արձակվում է իրավունքի ուժով, որի մասով Հանրապետության նախագահն ընդունում է հրամանագիր՝ Ազգային ժողովն արձակելու և դրա արտահերթ ընտրություն նշանակելու մասին»։

Politics 12:30 30/10/2018 Armenia
Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has once again been formally nominated as PM candidate for the upcoming second round of parliamentary voting scheduled for Thursday, Yelk faction lawmaker Lena Nazaryan told Panorama.am.
“We nominated Pashinyan’s candidacy a short while ago,” she said.
Nazaryan also said that lawmakers from Yelk and Tsarukyan factions, as well as MPs Tachat Vardapetyan, Shirak Torosyan, Knyaz Hasanov and Arsen Mikhaylov who have most recently quitted the Republican Party of Armenia (RPA) faction in the parliament, have signed the petition to nominate Pashinyan in a pre-arranged scenario of not being elected again to call snap elections.
The National Assembly voted down Pashinyan’s candidacy as PM in the first round of election on 24 October. The Republican and Armenian Revolutionary Federation (ARF) factions did not participate in the voting.
Pashinyan’s nomination is more of a formal character to fully comply with the constitutional procedure. He tendered his technical resignation on October 16 to pave way for the dissolution of parliament and conduct of early elections.
Under the Armenian law, the National Assembly can be dissolved only if the prime minister resigns and lawmakers twice fail to elect his or her successor within two weeks.