Քաղաքական 11:49 30/10/2018 Հայաստան
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը կրկին առաջադրվել է վարչապետի պաշտոնում: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանից։
«Քիչ առաջ առաջադրեցինք Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը»,- նշեց նա։
Լենա Նազարյանը նաև հայտնեց, որ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման համար ստորագրել են «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավորները, ինչպես նաև Հանրապետական խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Կնյազ Հասանովը, Շիրակ Թորոսյանը և Արսեն Միխայլովը։
ՀՀ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 30-ին է, իսկ ընտրության համար ԱԺ նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 1-ին ժամը 12:00-ին:
Նշենք, որ փաստաբան Վահե Գրիգորյանն իր ֆեյսբուքյան էջում ներկայացրել էր Հանրապետության վարչապետի երկրորդ ընտրության և Ազգային ժողովի արձակման վերաբերյալ կարգը։
Նա մասնավորապես գրել է. «Վարչապետի ընտրության 1-ին փուլում քվեարկությունից հետո յոթ օր հետո վարչապետ չընտրվելու դեպքում, իրավունքի ուժով Ազգային ժողովն արձակվում է և նշանակվում է Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություն։ Վարչապետի 2-րդ ընտրության/քվեարկության արդյունքում (վարչապետ չընտրվելու դեպքում) Ազգային ժողով արձակվում է իրավունքի ուժով, որի մասով Հանրապետության նախագահն ընդունում է հրամանագիր՝ Ազգային ժողովն արձակելու և դրա արտահերթ ընտրություն նշանակելու մասին»։

Политика 12:03 30/10/2018 Армения
Кандидатура исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна вновь выдвинута на должность главы правительства. Об этом сообщила Panorama.am руководитель парламентской фракции «Елк» («Выход») Лена Назарян.
«Немногим ранее выдвинули Никола Пашиняна кандидатом в премьеры», – отметила она.
По ее словам, кандидатуру Пашиняна выдвинули фракции «Елк», «Царукян», а также покинувшие ранее фракцию Республиканской партии Армении независимые депутаты – Тачат Вардапетян, Князь Хасанов, Ширак Торосян и Арсен Михайлов.
Срок выдвижения кандидатов в премьеры истекает 30 октября. Заседание НС РА, на котором состоится голосование по кандидатуре, пройдет 1 ноября в 12:00
Никол Пашинян 16-го октября подал в отставку с поста премьер-министра Армении для роспуска парламента и проведения внеочередных парламентских выборов. 24 октября Национальное Собрание Армении не избрало премьер-министра.
В соответствии с ч.3 ст. 149 Конституции РА, в случае неизбрания премьер-министра через семь дней после голосования проводятся новые выборы премьер-министра, право на участие в которых имеют кандидаты в премьер-министры, выдвинутые как минимум одной третью от общего числа депутатов. Если премьер-министр не избирается большинством голосов от общего числа депутатов, то Национальное Собрание распускается в силу права.