Տնտեսություն 12:07 23/11/2018 Հայաստան
«Այսօր ռազմավարական հեռանկարում պետք է դնել մրցունակ և ճկուն տնտեսություն ունենալու խնդիրը»,- Հայաստանի տնտեսության զարգացման արդի հիմնախնդիրները և ռազմավարական ուղղությունները խորագրով այսօր տեղի ունեցած խորհրդաժողովի ժամանակ լրագրողներին ասաց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։
Հարցին՝ քաղաքական նոր իրավիճակում նկատո՞ւմ է, որ մենաշնորհը վերացել է, նա դրական պատասխան տվեց։
«Միանշանակ նկատում եմ, և դա ցանկացած միջին կամ խոշոր գործարար է նկատում՝ արդեն 7-8 ամիս։ Սա հեղափոխության ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկն է, որը կարողանում ենք վայելել»,- ասաց Արսեն Ղազարյանը՝ որպես մյուս ձեռքբերումներ նշելով մրցակցային դաշտի հավասարությունը, ռիսկերի կտրուկ նվազեցումը։
Անդրադառնալով ներդրումների թեմային՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահը նկատեց, որ ներդրումները մի փուլ սպիրալաձև կնվազեն, իսկ հետո ակտիվ կբարձրանան։
«Սա նվազել չէ, սպասումային ռեժիմ։ Ընտրություններից, քաղաքական կայունության ձեռքբերումից հետո մենք կունենանք դրա հակառակ պատկերը։ Ակնհայտ է, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո մեզ բոլորիս սպասվում է տնտեսական հեղափոխություն»,- համոզմունք հայտնեց Արսեն Ղազարյանը։

Economy 13:25 23/11/2018 Armenia
Monopoly has been eliminated in Armenia after the spring revolution, economist Arsen Ghazaryan told reporters during Friday’s scientific conference titled ‘Current challenges and strategic directions of Armenia’s economy development’.
Ghazaryan, who heads the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA), is strongly convinced any medium-sized or big businesses have observed it for 7-8 months already.
“This is one of the major achievements of the revolution that we can enjoy now,” he said, naming the equal competition and sharp reduction of risks in the economy as among the other gains of the revolution.
The UMBA chief expects intense investment flows to Armenia when the country achieves political stability after the snap parliamentary elections in December.
“Obviously, after the Velvet Revolution, an economic revolution is in store for us all,” he said, stressing the need to have a competitive and flexible economy.