Քաղաքական 18:27 27/11/2018 Հայաստան
«Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդ, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր  Ստեփանավանում անդրադարձավ ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչների, մասնավորապես,  ՀՀԿ ցուցակի երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող Դավիթ Շահնազարյանի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են ներկայիս իշխանության գործունեությանը, նրանց դիրքորոշմանը Արցախի խնդրին:
«Վերջերս բացահայտված սերժական Դավիթ Շահնազարյանը հայտարարել է, թե իշխանությունը եկել է  Ղարաբաղը հանձնի: Ես չեմ ուզում հիմա էմոցիոնալ հայտարարություններ անել, քանի որ ՀՀԿ-ն և Դավիթ Շահնազարյանը ոչ մի էմոցիա չեն շարժում, բայց ուզում եմ այդ հարցի պատասխանը ստանանք՝ ելնելով փաստերի վրա: Ես առաջին ղեկավարն եմ, որ հստակ ասել է հետևյալը՝ Հայաստանի Հանրապետության ոչ մի ղեկավար և իշխանություն չի կարող լուծել Արցախի հարցը, որովհետև լուծողը ժողովուրդն է: Եթե կլինի Ղարաբաղի հարցի կարգավորման այնպիսի առաջարկ, որն ընդունելի կլինի ժողովրդի համար, ես կգամ և այդ առաջարկը կներկայացնեմ ժողովրդին և նա կորոշի՝ ընդունել այդ առաջարկը, թե ոչ: Սա ամենամեծ երաշխիքն է, որ որևէ իշխանություն, առավել ևս մեր իշխանությունը՝ նույնիսկ ուզենա էլ, եթե այդքան խելագար ու դավաճան է, չի կարող իրականացնել այն՝ ինչ կա ՀՀԿ-ի մտքում»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ինքը ՀՀ առաջին ղեկավարն է, որ հայտարարել է՝  այդ ԼՂ հարցով կարող է հանդես գալ Հայաստանի անունից, բայց չի բանակցի Ղարաբաղի անունից. «Արցախի դիրքորոշումը կարող է ներկայացնել միայն Արցախի իշխանությունը: Արցախի դիրքորոշումը լինելու է վճռական, քանի որ Արցախի հարցի լուծողն առաջին հերթին Արցախի ժողովուրդն է, և որևէ մեկը չի կարող ի հեճուկս Արցախի ժողովրդի կամքի այդ հարցը լուծել»:
Նա նաև նշեց, որ վերջերս, երբ արձակուրդի ժամանակ գտնվում էր Արցախում, հրավիրել է Արցախի ղեկավարությանը, ԶՈւ ողջ հրամկազմին, քաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին և բոլոր մանրամասներով ներկայացրել Արցախի խնդրի լուծման վերաբերյալ իր դիրքորոշումները, բանակցային գործընթացի մանրամասները, որ մինչև հիմա եղել են:
«Ես հենց նրանց ներկայությամբ ասել եմ, որ  չեմ ընդունում, այդ թվում՝ Դավիթ Շահնազարյանենց ժամանակին արտահայտած տեսակետը, թե Ղարաբաղի հարցին պետք է փորձագետի մակարդակով տիրապետի 5-7 հոգի: Ես ասել եմ հակառակը՝ ինչքան շատ մարդ տիրապետի, այնքան ավելի լավ մեզ համար, քանի որ Արցախի հարցում չի կարող լինել գաղտնիք ԶՈւ-ի, դիվանագիտական կորպուսի համար, որոշ չափով նաև ժողովրդի համար: Ես Ղարաբաղի իշխանության ներկայացուցիչներից հետաքրքրվեցի, թե նախկինում երբևէ նման հանդիպում եղե՞լ է, որ բոլորին հավաքեն ու պատմեն ամեն ինչ, թե ինչ են խոսացել, ինչ է կատարվում և ինչ մտադրություններ կան:  Եւ նրանք ասել են, որ որևէ այդպիսի բան նախկինում տեղի չի ունեցել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանն ու հավելեց. «Հրապարակային էլ ասել եմ՝ անընդունելի է,  որ միջազգային ներկայացուցիչները մեզ հարցնում են, իսկ մենք պատրա՞ստ ենք զիջումների կամ փոխզիջումների: Ես ասել եմ, որ մենք հրաժարվում ենք պատասխանել այդ  հարցին, քանի դեռ միջազգային հանրությունը նույնը չի հարցնում Ադրբեջանին: Եթե այդ նույն հարցը կտաք Ադրբեջանին և պատասխանը կստանաք՝ նոր կգաք մեզ կհարցնեք»:

Политика 19:17 27/11/2018 Армения
Никол Пашинян ответил на заявление Давида Шахназаряна по части урегулирования карабахского конфликта
Лидер блока «Мой шаг», исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян сегодня в рамках агиткампании к предстоящим 9 декабря с.г. внеочередным выборам в Национальное Собрание РА в Степанаване обратился к заявлению кандидата в  депутаты от Республиканской партии Армении (РПА) Давида Шахназаряна, касающееся деятельности действующих властей, их позиции по карабахскому конфликту.
«Недавно объявившийся, поддерживающий Сержа Саргсяна Давид Шахназарян заявил о том, что мы пришли к власти для того, чтобы сдать Карабах. Я не хочу сейчас делать эмоциональных заявлений, поскольку РПА и Давид Шахназарян не вызывают никаких эмоций, однако хочу получить ответ на данный вопрос, исходя из фактов.
Я являюсь первым руководителем, который четко сказал следующее – ни один руководитель или власти Армении не могут решить карабахский вопрос, поскольку его должен решить народ. Если поступит предложение по вопросу урегулирования карабахского конфликта, которое будет приемлемым для народа, то я приду к нему и представлю это предложение, и уже народ решить – стоит ли его принимать или нет. Это самая большая гарантия того, что любая власть, тем более наша власть, даже если захочет, не сможет осуществить то, что есть на уме у представителей РПА», – отметил Никол Пашинян.
По словам Никола Пашиняна, он является первым руководителем Армении, который заявил, что по вопросу урегулирования карабахского конфликта может выступать лишь от имени Армении, но не будет вести переговоры от имени Арцаха. «Позицию Арцаха могут представить лишь власти Арцаха. Позиция Арцаха будет решающей, поскольку решить данный вопрос должен, в первую очередь, народ Арцаха, и никто не может, кроме воли народа Арцаха, решить этот вопрос», – отметил он.
Никол Пашинян отметил также, что недавно, когда во время отпуска находился в Арцахе, он встретился с руководством, командным составом ВС, представителями политического руководства Арцаха и представил им свою позицию касательно решения арцахской проблемы и подробности переговорного процесса.
«Я и в их присутствии говорил, что не принимаю подход, в том числе – точку зрения о том, что информацией по карабахскому вопросу на экспертном уровне должны владеть 5-7 человек.
Я же заявил об обратном: чем больше людей будет осведомлено об этом процессе, тем лучше для нас, поскольку в вопросе карабахского конфликта не может быть тайн от ВС, дипломатического корпуса, в некоторой степени также народа. Затем я поинтересовался, были ли прежде такие встречи, чтобы всех собирали и рассказывали обо всём: о чем говорили, что происходит и какие существуют намерения по карабахскому вопросу. И они сказали, что такого в прошлом никогда не было», – отметил он.
Никол Пашинян добавил также: «Я говорил уже об этом публично: неприемлемо, когда представители международного сообщества спрашивают у нас, готова ли Армения к взаимным уступкам. Я говорил уже, что мы отказываемся отвечать на этот вопрос, пока представители международного сообщества не зададут аналогичный вопрос Азербайджану. Как только вы зададите Азербайджану этот вопрос и получите ответ, тогда можете спросить и у нас».