Տնտեսություն 14:09 03/12/2018 Հայաստան
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար պետական մրցանակին նվիրված երկու նամականիշ ու Հատուկ ծրար Է մարվել
Հայաստանի Նախագահի նստավայրում «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց երկու նամականիշ և Հատուկ ծրար՝ նվիրված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային:
Նամականիշերն ունեն 160 և 170 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Նամականիշերը տպագրված են Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը` յուրաքանչյուրը 30 000 տպաքանակով: Նամականիշերի և Հատուկ ծրարի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
«Հայփոստ»  ընկերությունից մանրամասնում են, որ  նամականիշերի վրա պատկերված են մրցանակակրին տրվող ոսկե մեդալը և հուշախորհրդանիշը:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2018 թվականին ՏՏ ոլորտում պետական մրցանակին արժանացած 9-րդ դափնեկիրը՝ «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» (National Instruments) ընկերության համահիմնադիր Ջեյմս Թրուշարդը: Հատուկ ծրարի վրա պատկերված են նաև նախորդ տարիների ութ մրցանակակիրները:
Հատուկ ծրարը յուրահատուկ ֆիլատելիստական արտադրանք է՝ թեմատիկ ծրար, որին փակցված է 2018 թվականին թողարկված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշ և որը մարվելու է Հատուկ դրոշմակնիքով:
Փոստային նամականիշերի և Հատուկ ծրարի մարումն իրականացրեցին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ՏՏ ոլորտում պետական մրցանակին արժանացած 9-րդ դափնեկիր Ջեյմս Թրուշարդը, ՀՀ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Թողարկման օրը` 30 նոյեմբերի 2018թ.
Նամականիշերի չափսերը` 30,0 x 40,0 մմ
Տպաքանակը՝ 30 000 հ. x 2
Լույս աշխարհ է եկել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի պաշտպանության ժամանակ անմահացած Անդրանիկ Վարդանյանի համանուն եղբայրը

Economy 14:42 03/12/2018 Armenia
New postage stamps, special cover dedicated to global contribution to IT sphere put into circulation in Armenia
Two postage stamps and the Special Cover dedicated to the topic “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in IT sphere” were cancelled and put into circulation by HayPost CJSC in the Presidential Palace of Armenia on 30 November.
The postage stamps with nominal values of 160 and 170 AMD are printed in Cartor printing house in France with the print-run of 30 000 pcs each. The author of the stamps’ and the Special Cover’s design is the designer of HayPost CJSC Vahagn Mkrtchyan.
The postage stamps depict the commemorative gold medal and the memorial souvenir given to the laureate, HayPost said in a press release.
The Special Cover depicts James Truchard, the 9th Laureate of the State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in IT sphere and the co-founder of “National Instruments”. The Special Cover also depicts eight Laureates of the previous years.
The Special Cover represents a unique philatelic product - a thematic cover, on which 2 stamps dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in IT sphere” and issued in 2018 are attached and which will be cancelled with a Special postmark.
The postage stamps and the Special Cover were cancelled by Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the 9th Laureate of the State Award James Truchard, Acting Minister of Transport, Communication and Information Technologies Hakob Arshakyan, Chairman of the Board of HayPost Juan Pablo Gechidjian, and President of the Union of Philatelists Hovik Musayelyan.