Մշակույթ 20:30 07/12/2018 Հայաստան
Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954թ. կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության կոմիտեի 13-րդ նիստի ընթացքում կոմիտեի անդամների կողմից միաձայն որոշում է կայացվել Հայաստանի կողմից ներկայացված «Գեղարդի վանք և Ազատ գետի վերին հովիտ» (Monastery of Geghard and the Upper Azat Valley) վայրին՝ որպես մարդկության համար բացառիկ կարևորություն ունեցող արժեք, ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակ (Enhanced protection) շնորհելու վերաբերյալ։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, այսպիսով «Գեղարդի վանք և Ազատ գետի վերի հովիտ» վայրը դարձել է Հայաստանի առաջին մշակութային արժեքը, որին ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակ է տրամադրվել։
«Գեղարդի վանք և Ազատ գետի վերի հովիտ» վայրը 2000 թվականից ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում՝ հանդիսանալով մարդկության համար առավել մեծ արժեք ներկայացնող հուշարձան: «Ուժեղացված պաշտպանությունը» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954թ. կոնվենցիային կից 1999թ. երկրորդ արձանագրությամբ մշակված մեխանիզմ է` զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների հատուկ պաշտպանություն սահմանելու համար: Ա
յն նպատակ է հետապնդում ապահովել մարդկության համար առավել մեծ արժեք ներկայացնող հատուկ հուշարձանների լիարժեք և արդյունավետ պաշտպանությունը` միջազգային կամ ոչ միջազգային զինված հակամարտությունների ժամանակ:
Մեխանիզմը պահանջում է հակամարտող կողմերին ձեռնպահ մնալ նման հուշարձանի վրա հարձակումից, ինչպես նաև այն կամ դրա անմիջական շրջապատը ռազմական նպատակներով ցանկացած օգտագործումից: Արձանագրությունը նաև սահմանում է քրեական պատիժներ` ֆիզիկական անձանց կողմից մշակութային արժեքի նկատմամբ ուժեղացված պաշտպանությունը խախտելու պարագայում: Ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակ ունեցող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ցանկում այժմ ընդգրկված է մարդկության համար բացառիկ արժեք հանդիսացող 17 մշակութային արժեք։

Society 20:32 07/12/2018 Armenia
During the 13th session of the Committee of the 1999 Second Protocol to the 1954 UNESCO Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, held in UNESCO Paris headquarters, the committee members made a unanimous decision on granting the Monastery of Geghard and the Upper Azat Valley an Enhanced Protection status, the foreign ministry informed.
Thus, Geghard Monastery and the Upper Azat Valley has become the first cultural property of Armenia that has been granted an enhanced protection status. The Geghard Monastery and the Upper Azat Valley have been included in the UNESCO World Heritage List since 2000, as a Cultural property for humanity.
“Enhanced protection” is a mechanism established by the 1999 Second Protocol to the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict. It aims to ensure full and effective protection of specifically designated cultural property during international or non-international armed conflicts.
Cultural property under enhanced protection benefits from high level immunity which requires the parties to a conflict to refrain from making such property the object of attack or from any use of the property or its immediate surroundings to support military action. In case where individuals do not respect the enhanced protection granted to a cultural property, criminal sanctions have been laid down by the 1999 Second Protocol.
As of today, 17 cultural properties were inscribed on the List of Cultural Property under Enhanced Protection.