Քաղաքական 18:25 03/01/2019 Աշխարհում
ԱՄՆ Սենատը հաստատել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից առաջադրված Լին Թրեյսիի թեկնածությունը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում: Այս մասին նշված է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ֆեյսբուքյան էջում։
«Ես աջակցում եմ այս թեկնածությանը, սակայն ակնկալում եմ սերտորեն աշխատել տիկին Թրեյսիի հետ այն հարցի շուրջ, թե ինչպես նա կխրախուսի Հայոց ցեղասպանության արդար ճանաչումը»,-նշել է սենատոր Բոբ Մենենդեզը։
Նշենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում անցած լսումների ընթացքում Լին Թրեյսին հայտարարել էր, որ Հայաստանում Միացյալ Նահանգների քաղաքականության հիմնական նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի անկախ պետականությունը։
«Հայաստանում մեր քաղաքականության նպատակը մնում է անփոփոխ. անկախ, ժողովրդավար և բարգավաճող Հայաստանի ամրապնդումը, որը խաղաղության մեջ է ապրում իր հարևանների հետ: Եվ մենք կրկին հաստատում ենք մեր նվիրվածությունը ինքնիշխան Հայաստանին, որն ազատ է ընտրելու սեփական գործընկերներին», - հայտարարել է Թրեյսին:
Միացյալ Նահանգներն արտերկրում ներկայացնող դեսպանները առաջադրվում են նախագահի, սակայն հաստատվում Սենատի կողմից: 24 տարվա հանրային ոլորտում աշխատանքի փորձ ունեցող Լին Թրեյսին ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության Ռուսաստանի հարցերով ավագ խորհրդականն էր: Նախկինում զբաղեցրել է Ռուսաստանում ու Թուրքմենստանում ԱՄՆ-ի փոխդեսպանի պաշտոնը, եղել ԱՄՆ-ի փոխպետքարտուղարի տեղակալ Հարավային և Կենտրոնական Ասիայի երկրների գծով:

Politics 19:00 03/01/2019 Armenia
The United States Senate has confirmed President Donald Trump's nominee Lynne Tracy to serve as the country’s ambassador to Armenia, the Armenian National Committee of America (ANCA) said on Facebook.
“I support this nomination, but expect to work closely with Ms. Tracy on how she will encourage an honest acknowledgement of the Armenian Genocide,” ANCA quoted Senator Bob Menendez as saying.
In a statement before the Senate Committee on Foreign Affairs earlier in December, Lynne Tracy stressed the key purpose of the U.S. policies in Armenia is to strengthen the country’s independent statehood.
“The overall goal of our Armenia policy remains an independent, democratic, and prosperous Armenia, at peace with its neighbors. Situated astride a geographic and cultural crossroads, Armenia has always balanced competing interests, and we continue to affirm our commitment to a sovereign Armenia, free to choose its own partners,” she said.
U.S. ambassadors are nominated by the president and confirmed by the Senate. Tracy, who has 24 years of experience in public administration, earlier served as Senior Advisor for Russia Affairs at the U.S. Department of State.