Քաղաքական 19:23 08/01/2019 Տարածաշրջան
Թուրքիան մտադիր չէ ԱՄՆ-ից թույլտվություն խնդրել Սիրիայում ռազմական գործողություններ իրականացնելու համար
Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը հայտարարել է, որ Թուրքիան մտադիր չէ ԱՄՆ-ից թույլտվություն խնդրել Սիրիայում ռազմական գործողություններ անցկացնելու համար։ Այս մասին գրում է «Ռաշա թդեյը»։
Նա միաժամանակ հստակեցրել է, որ թուրքական կողմն ամերիկացի գործընկերներին կծանուցի գործողություների մեկնարկի մասին։
«ԱՄՆ-ից հայտարարություն է հնչել, որ ճիշտ չէր լինի առանց իրենց ծանուցելու գործողություն իրականացնել։ Մենք միշտ պատրաստ ենք տեղեկացնել, համակարգվել, սակայն որևէ մեկից թույլտվություն չենք խնդրի»,- ասել է Քալընը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ-ում հայտարարել էին, որ Անկարային ոչ ոք չի խանգարի Սիրիայի արևելյան շրջաններից ահաբեկիչների դուրսբերման գործողություններում։

Politics 20:17 08/01/2019 Region
A top Turkish official says Turkey will not seek permission from allies to conduct a military offensive against Syrian Kurdish fighters but is willing to coordinate operations, local sources reported.
Presidential spokesman Ibrahim Kalin also told reporters following talks with White House national security adviser John Bolton that there is no slowdown in the timetable for a U.S. withdrawal from Syria, adding that U.S. officials have said during their discussions that the withdrawal could take place within “120 days.”
Kaliln said their talks on Tuesday focused on how the United States would collect the weapons that were given to Kurdish militia fighting the Islamic State group as well as the future of U.S. bases in Syria.
Earlier, Bolton met with Kalin and other senior officials on the safety of Syrian Kurdish allies — a condition of President Donald Trump’s planned withdrawal of U.S. troops but got no assurances.