Քաղաքական 09:47 08/01/2019 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ զրույցում քննարկել է Սիրիայից ԱՄՆ զորքերի դուրսբերման պլանները: Այս մասին հաղորդում է TASS-ը:
«Երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են Սիրիայում տիրող իրավիճակը, վերահաստատելով «Իսլամական պետության» ահաբեկչական խմբավորման ոչնչացման ընդհանուր պարտավորությունը, ինչպես նաև Սիրիայից ԱՄՆ-ի զորքերի որոշիչ, նպատակաուղղված և համաձայնեցված դուրսբերման ծրագրերը»,- այս մասին ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
Համաձայն տեղեկատվության, զրուցակիցները նաև ընդգծել են, որ «Սիրիայում քիմիական զենքի ցանկացած նոր օգտագործումն անթույլատրելի է»:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 23-ին Մակրոնն ափսոսանք էր հայտնել՝ Սիրիայից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման  Թրամփի որոշման կապակցությամբ։

Политика 10:54 08/01/2019 В мире
Президент США Дональд Трамп в разговоре с президентом Франции Эммануэлем Макроном обсудил планы вывода войск США из Сирии. Об этом во вторник сообщает ТАСС со ссылкой на Reuters.
«Лидеры двух стран обсудили ситуацию в Сирии, подтвердив общую приверженность уничтожению террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ - прим. ТАСС), а также планы по решительному, целенаправленному и скоординированному выводу войск США из Сирии», – говорится в заявлении Белого дома.
Согласно его информации, собеседники также подчеркнули, что «любое новое использование химического оружия в Сирии является недопустимым».
Макрон 23 декабря заявил, что сожалеет о принятом Трампом решении вывести американские войска из Сирии.