Հասարակություն 12:43 08/01/2019 Հայաստան
Այսօր ՀՀ Անվտանգության Խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի օգնական - ԱԽ քարտուղար Գաբիթ Բայժանովի հետ:
ԱԽ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Կարագանդայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ: ՀՀ ԱԽ քարտուղարն իր խորին ցավակցություններն է փոխանցել սպանված Ժանսեիտ Բակըտժանուլի հարազատներին և մերձավորներին: Երկուստեք ընդգծվել է կենցաղային հողի վրա ծագած վեճի արդյունքում տեղի ունեցած ողբերգության` ազգամիջյան խնդրի վերածելու անթույլատրելիությունը:
Երկու երկրների ԱԽ քարտուղարներն առանձնահատուկ կարևորել են բազմակողմանի ու թափանցիկ քննության և հանցագործության բոլոր մեղավորներին բացառապես օրենքի և արդարադատության շրջանակներում պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը:
Միաժամանակ կարևորվել է երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների միջև անմիջական կապի շարունակականության ապահովման կարևորությունը:

Политика 15:52 08/01/2019 Армения
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян провел телефонный разговор с помощником президента Казахстана - секретарем Совета безопасности Габитом Байжановым. Об этом сообщает пресс-служба Совбеза РА.
Григорян и Байжанов в ходе телефонного разговора обменялись мнениями по поводу ситуации в Караганде. А.Григорян выразил соболезнования родным и близким погибшего молодого человека.
Обоюдно была подчеркнута недопустимость попыток превращения трагедии, которая произошла вследствие возникшей на бытовой почве ссоры, в межнациональную проблему.
Григорян и Байжанов отметили важность тщательного и объективного расследования трагедии, подчеркнув необходимость  постоянной связи между  соответствующими ведомствами двух стран.