Քաղաքական 12:54 15/01/2019 Հայաստան
Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը քիչ առաջ ներակայացրեց ԱԺ փոխնախագահների քվեարկության արդյունքները։
«Իմ քայլը» դաշինքից Ալեն Սիմոնյանն ընտրվեց ԱԺ փոխնախագահ։ Քվեարկությանը մասնակցել է 130-ը, անվավեր 1 քվեաթերթիկ, կողմ է քվեարկել 109, դեմ՝ 20 պատգամավոր։
Նույն դաշինքից Լենա Նազարյանին ձայն է տվել 124 պատգանավոր, դեմ է քվեարկել 3 պատգամավոր։
Ընդիմադիր փոխխոսնակ է ընտրվել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Վահե Էնֆիաջյանը, ում օգտին քվեարկել է 108, դեմ՝ 3 պատգամավոր։
Փոխխոսնակի պաշտոնի համար առաջադրված «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունօց Մանե Թանդիլյանի օգտին քվեարկել է ընդամենը 19 պատգամավոր։
«Մեծ համակրանք ունեմ «Լուսավոր Հայաստան« կուսակցության նկատմամբ։ Ուզում եմ անկեղծանալ և ասել, որ ընտրության օրը ես իմ արդյունքների հետ միասին հետևել եմ ԼՀԿ-ի տվյալներին և շատ ցանկանում էի, որ դուք այսօր այստեղ լինեիք»,- ասաց Սիմոնյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև ԲՀԿ-ի գործընկերներին։
Լենա Նազարյանը ևս շնորհակալություն հայտնեց վստահության համար։
Ընդդիմադիր փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանն էլ ասաց. «Ինձ համար այս չափազանց,  կարևոր առաքելությունը կատարելու եմ պատվով»։

Politics 13:28 15/01/2019 Armenia
The new Armenian National Assembly elected three deputy speakers in a secret vote during its session on Tuesday. 130 out of 132 lawmakers took part in the voting.
Based on the results, Alen Simonyan from the ruling My Step faction have been elected Deputy Speaker in a vote of 109 in favor and 20 against, with one ballot paper declared invalid.
Another ruling faction candidate Lena Nazaryan was elected to the post with 124 votes for and only 3 against, Chairman of the Counting Commission Vahagn Hovakimyan said, summing up the voting outcomes.
Lawmakers confirmed the opposition Prosperous Armenia Party MP Vahe Enfiajyan’s candidacy to the post of deputy speaker with 108 votes for and 3 against.
Mane Tandilyan from the Bright Armenia faction, the other opposition candidate vying for the position, received only 19 votes in favor.
During Monday’s inaugural session, lawmakers confirmed Ararat Mirzoyan as Speaker.
Under the Armenian law, the National Assembly elects a speaker and three deputy speakers. The opposition is entitled to fill the position of one of three deputy speakers. They are elected and withdrawn by a majority vote of the total number of lawmakers.