Քաղաքական 10:00 30/01/2019 Տարածաշրջան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հեռախոսազրույց ունեցա։ Քննարկեցինք ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր՝ ներառյալ էներգետիկ անվտանգության, անվտանգության համագործակցության և  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ԱՄՆ աջակցության մասին»,-այս մասին գրել է Բոլթոնը թվիթերում։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ՝ հունվարի 23-ին, Բոլթոնը հեռախոսազրույց էր ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի կապակցությամբ թվիթերում գրել էր, որ վարչապետ Փաշինյանին շնորհավորել էր նրա վերանշանակման կապակցությամբ  ու ողջունել հայ ժողովրդին՝ ազատ և արդար ընտրությունների կապակցությամբ։
Այս հեռախոսազրույցի  վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ֆեյսբուքում գրել էր, որ Բոլթոնի քննարկել են տարածաշրջանային իրավիճակին և երկկողմ հարաբերություններին վերաբերվող հարցեր, հավելելով, որ Արցախի հարցին անդրադարձ չի եղել:
Բոլտոնը նաև հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Բախտաձեի հետ ու իր գնահատանքն արտահայտել, որ Վրաստանը ճանաչել է Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ Խուան Գուայդոյին։
Այս հարցի վերաբերյալ էլ Հայաստանը չի հայտարարել, թե ում ենք աջակցում՝ Նիկոլաս Մադուրոյին, ում աջակցում է Ռուսաստանը, թե Գուայդոյին, ում պաշտպանում է ԱՄՆ-ը։
Մոսկվայում այս հարցին պատասխանելով, վարչապետ Փաշինյանը նշել էր, որ հետևում են իրադարձությունների զարգացմանը։
Հիշեցնենք, որ 2018թ.-ի մայիսի 20-ին Վենեսուելայում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններում հաղթող էր ճանաչվել Նիկոլաս Մադուրոն, որի դեմ բողոքի ակցիաներ էին անցկացվում ։ Հունվարի 23-ին  Խուան Գուաիդոյին երկրում սկսված լայնամասշտաբ ցույցերի ֆոնին իրեն հայտարարեց երկրի ժամանակավոր նախագահ։ Գուաիդոյին աջակցություն են հայտնել արդեն ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունն ու Լատինական Ամերիկայի մի շարք երկրներ։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն էլ իր աջակցությունն է հայտնել Մադուրոյին։ Մեքսիկան ևս աջակցում է Մադուրոյին։

Politics 12:45 30/01/2019 Region
Bolton shared details of the conversation on Twitter, saying that they touched upon, among other things, energy and security cooperation issues.
“Today I spoke with President Aliyev of Azerbaijan.  We discussed a number of shared interests, including energy security, security cooperation, and U.S. support for a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict,” he tweeted.
Earlier on 23 January, Bolton held a telephone conversation with Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia to congratulate him on his re-appointment and applaud the Armenian people on free and fair elections in December, voicing the U.S. support for Pashinyan’s reforms agenda.
Commenting on the phone talks, Pashinyan said on Facebook that during the conversation with Bolton the two discussed the regional situation and bilateral relations, adding the Karabakh conflict was not discussed.
Separately, Bolton also talked with Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze on the phone to express appreciation for the country’s recognition of the opposition leader and self-declared interim president of Venezuela, Juan Guaido.
Armenia has not yet announced whether it supports Venezuelan President Nicolas Maduro backed by Russia or Guaido supported by the U.S.
Asked to comment o the issue, PM Pashinyan told reporters in Moscow Armenia is following the developments in the country.